Další brutální metody Rusů: Kazetové bomby mají zabít co nejvíce lidí, říká reportérka

Další brutální metody ruské armády popsal štáb CNN Prima NEWS v Charkově. Reportérka Darja Stomatová a kameraman Ján Schürger se vydali do čtvrti Slobidskyj, kam v neděli zřejmě dopadla kazetová munice. Následky útoku touto municí štáb v Charkově viděl úplně poprvé.

Raketa vypustí výmetnici o velikosti lešenářské trubky, ve které se nachází submunice. Když jednotlivé nálože dopadnou na zem, projektily se rozletí do všech stran. „Začala se třást okna. Asi za deset sekund jsme slyšeli silné výbuchy. Šrapnely lítaly všude kolem,“ popsal pracovník ochranky Vitalij.

Projektil prorazil i dvojité kovové dveře. Jako kdyby někdo začal ze všech stran pálit ze samopalu. „Byli jsme tu dva. Utíkali jsme se schovat a lehli si na zem,“ dodal Vitalij.

Vrátil se jen zakrvácený pes

Sedm mrtvých a 34 zraněných, včetně dětí. Taková je podle prokuratury bilance nedělního útoku kazetovou municí v Charkově. „Sklo v oknech se rozsypalo. Praskaly zavařovačky na balkóně. Já jsem upadla, ale pak jsem rychle utíkala schovat vnuka,“ popsala obyvatelka čtvrti Slobidskyj.

„Stalo se to mezi šestou a sedmou večer. Tady říkali, že to byl Uragan, ale já se v tom nevyznám. Asi to bylo něco kazetového, protože kousky letěly do všech stran. Podívejte se na plynovodní trubku. Je tam díra. V domě nemám ani plyn ani elektřinu. Šrapnely létaly podél zdi,“ dodala další obyvatelka, jejíž okno výbuch poškodil.

Přestože samotné panelové domy útok ustály, téměř všechny jsou posety drobnými otvory po nárazech stovek projektilů. „Z domu vyšel správce na procházku se psem. Pak koukám, že běží jenom zakrvácený pes. A on sám tam zůstal ležet. Jeho to zabilo,“ uvedla místní obyvatelka.

Štáb CNN Prima NEWS takový typ útoku v Charkově ještě neviděl. „Útok necílil na likvidaci budov, ale na to, aby zabil co nejvíce lidí, kteří se v okolí sídliště nacházeli. Zarazila nás i velikost kráterů, které v průměru měly od 20 centimetrů do jednoho metru. Zajímavý byl i úhel dopadu samotných submunicí na zemi,“ vysvětlila v živém vysílání CNN Prima NEWS Stomatová.

Tagy: