reklama

Nastane největší utahování opasků od 90. let. Dotkne se statisíců lidí, varuje Kovanda

Příští rok dopadne z ekonomického hlediska na běžné občany velmi tíživě, dojde během něj na největší utahování opasků od 90. let minulého století. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom Lukáš Kovanda. Upozornil, že inflace v zemi roste rychleji než výdělky. Krize se podle experta dotkne statisíců lidí.

reklama

„Celý příští rok bude velmi tíživý pro chudé vrstvy a dokonce i pro nižší střední vrstvy a pro ty, které poškodila pandemická krize,“ řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Má podle něj jít o lidi pracující v gastronomii či ubytování. „Mohou to být statisíce lidí,“ varoval Kovanda.

Ekonom vysvětlil, že v nadcházejícím období se bude nadále zvyšovat inflace. Rychlost zdražování překoná i růst platů. „Takový pokles reálných výdělků jsme tady neměli od devadesátých let,“ uvedl dále Kovanda.

Tehdy navíc podle něj mezi lidmi ještě panovala euforie z budování tržní ekonomiky a pádu komunismu, což je dávno pryč. „Vláda to bude mít velice těžké,“ doplnil odborník.

Kovanda prý nicméně chce zůstat optimistou. „Pokud uvidím, že se vláda snaží konsolidovat veřejné finance a snaží se řešit racionálně energetickou krizi, tak mi to pro začátek bude stačit,“ nastínil úkoly pro novou vládu Petra Fialy (ODS). Za největší problém pak považuje neudržitelnost systému veřejných financí.

Švihlíková: O Stanjurových schopnostech nemám valné mínění

Ekonomka a vysokoškolská pedagožka Ilona Švihlíková říká, že nová vláda má před sebou „velmi nebezpečný koktejl“. Fialově čerstvě jmenovanému kabinetu vyčetla, že není na situaci připraven. „Říkali, že se na to dlouho připravovali, kritizovali bývalou vládu, tak bych čekala, že budou schopni reagovat rychle,“ řekla Švihlíková.

Kritizovala také některé nové ministry, kteří budou řešit ekonomická témata. Podle ní to nejsou odborníci. Ostře se vyjádřila například o ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi (ODS). Připomněla například, že v předvolebním vysílání pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS odpověděl špatně na dotaz, kolik nul má 500 miliard. „Nemám o jeho makroekonomických schopnostech valné mínění,“ poznamenala Švihlíková.

Nedostatečné ekonomické vzdělání jí vadí i u nového šéfa resortu práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). „Pan Jurečka je známý jako odborník na zemědělství, kterému se věnoval, na rozdíl od práce a sociálních věcí,“ upozornila Švihlíková. Jistý problém má i s novým ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou (za STAN). „Ten pochází z bysnysu, to je jedna věc, ale druhá je vidět souvislosti v ekonomice,“ dodala ekonomka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Farský na veřejnost vztyčil prostředníček. Je to tragikomické, shodují se komentátoři
Politika

Farský na veřejnost vztyčil prostředníček. Je to tragikomické, shodují se komentátoři

Jan Farský (STAN) svými rozhodnutími vztyčil prostředníček směrem k veřejnosti. Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásil komentátor webu Info.cz Petr Holec. „Překvapil mě amatérismus STAN,“ řekl novinář. Zároveň ovšem dodal, že tato kauza podle jeho mínění hnutí v následujících volbách neohrozí. Komentátor MF Dnes Petr Kolář označil celou kauzu za „tragikomický příběh“.

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný
USA

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Eriksen blizoučko návratu do fotbalu. Podpis s Brentfordem brzdí jen zdravotní prohlídka

Zprávy ohledně návratu Christiana Eriksena k fotbalu se kumulují. Během několika desítek hodin by měl podepsat smlouvu s Brentfordem, klubem z anglické Premier League. Vlastně se už jen čeká na to, jak dopadne zdravotní prohlídka, která je v případě dánského záložníka skutečně kardinální záležitostí. Eriksena totiž už více než půl roku drží mimo trávník zástava srdce z loňského Eura.

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba

Téma očkování v Česku nadále rozděluje společnost. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) není v pořádku, že se neustále omezují plně očkovaní. „Bavíme se pořád o tom, jak usnadnit život neočkovaným. Máme zde ale velké množství lidí, co pro ochranu společnosti udělali maximum, ale pořád je limitujeme tím, že se musí zavírat do karantén,“ prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS.

Muž na Mělnicku zemřel násilnou smrtí, potvrdila pitva. Policie případ řeší jako vraždu

Smrt muže ve Vysoké na Mělnicku vyšetřuje policie jako vraždu. Násilnou smrt prokázala pitva. Podezřelou třiačtyřicetiletou ženu, partnerku zemřelého, kriminalisté zadrželi, nyní je ve zdravotnickém zařízení, uvedla v pondělí v tiskové zprávě mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. Podle trestního zákoníku může ženě v případě prokázání viny a odsouzení hrozit trest deset až 18 let.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Salákovy hříchy včetně neochoty chytat za Spartu? Ať se sbalí a jde, říká trenér Jandač

Největší slávu nepřinesly hokejovému gólmanovi Alexandru Salákovi výkony v brankovišti, ale události, který se kolem něj rozjely v posledních dnech. Sám nechce chytat za Spartu Praha, do toho zvesela přiznal, že koncem roku se šel se spoluhráči „podívat na pár holých zadků“ a v erotickém klubu si ho musela vyzvedávat manželka. Pomyslnou tečku za bizarním příběhem napsal trenér Josef Jandač, který brankáři poslal jasný vzkaz.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama

Domácí zpravodajství

V neděli přibylo 13 tisíc nově nakažených covidem. Počet hospitalizovaných se ale snižuje

V neděli přibylo 12 889 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl o čtyři pětiny. Hospitalizovaných s covidem dál ubývá. V neděli jich bylo 1 448, nejméně od loňského října. Proti předchozímu týdnu hospitalizovaných ubylo o 13 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama