Nástupce slavné videohry konečně vychází. Arma Reforger je cestou ke čtvrtému dílu vojenské série

Poprvé před rokem a půl se mohli hráči série Arma vrátit na staré známé ostrovy Everon a Malden. Do míst, která proslavila střílečka z období studené války Operace Flashpoint, se vydávají v Arma Reforger. Nyní vývojáři ze studia Bohemia Interactive oznámili, že vydávají verzi 1.0 a to znamená, že hra opouští fázi předběžného přístupu.

Celá série Arma čítá už tři díly a od toho prvního, vydaného v roce 2006, se věnuje výhradně moderním konfliktům. Autoři se však při cestě ke čtvrtému pokračování rozhodli lehce odbočit, ale zároveň nescházet ze své vytyčené trasy.

Všechny předchozí díly titulu Arma poháněl herní engine Real Virtuality. V honbě za co nejrealističtějším ztvárněním vojenských konfliktů a co největším zážitku se v Bohemia Interactive rozhodli pro vybudování zcela nového enginu Enfusion. Ten má najít využití především v Arma IV.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Začaly oslavy českého herního průmyslu. Přináší retro robůtka a nové videohry

Proto vývojáři začali pracovat na titulu Arma Reforger, na kterém si novou technologii vyzkoušejí a rovnou ho předvedou i hráčům. Reforger je zasazený do období studené války a vrací se na fiktivní Maldenské souostroví v Atlantiku, kde se odehrávala Operace Flashpoint. Stejné jsou i obě strany konfliktu: proti sobě tu stojí americké a sovětské armády.

Operace Flashpoint vydaná na začátku milénia byla zásadní pro úspěch celého studia Bohemia Interactive. „Ani my sami jsme nečekali, že si takovým způsobem získá srdce milionů hráčů po celém světě. To nás zásadně vystřelilo mezi velká studia,“ vzpomínal šéf společnosti Marek Španěl v letním rozhovoru pro pořad Enter.

Na dvaadvacet let starý titul teď navazuje Arma Reforger první oficiální verzí. Hra byla od loňského května dostupná v takzvaném early accessu (režim předběžného přístupu), kdy si uživatelé hru koupí, ale vědí, že může obsahovat řadu chyb a nejedná se o finální produkt.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Reportáž ze studia Bohemia Interactive v Mníšku pod Brdy

Během té doby získala několik velkých aktualizací, jež přinesly nové zbraně, lékařské vybavení, nová vozidla, vylepšenou umělou inteligenci, herní mapu a konečně také vrtulníky. Právě s příletem helikoptér a novým systémem zásobování vývojáři doručili oficiální první verzi pro počítače a konzole Xbox.

„Po dokončení funkcí v milníku Ground Support a přidání vrtulníků a zásobování byly implementovány základní herní prvky hry Arma Reforger a vývojový tým ji považuje za připravenou k opuštění předběžného přístupu,“ uvádí v tiskové zprávě tvůrci z Bohemia Interactive.

Tímto však práce na Arma Reforger nekončí. Řada dalších aktualizací ještě přijde a přinesou tradičně nové vojenské vybavení, ale také funkce, například budovatelský mód, který hráčům umožní stavět základny a stanoviště.

Další část obsahu vytváří sama komunita. Hráči mohou vytvářet nové prostředky, herní scénáře a nahrávat je do Workshopu, odkud si je mohou stáhnout ostatní uživatelé. Díky tomu hra nabobtnává a může fungovat i dlouhé roky po vydání, jako to funguje v případě Arma III. Ta vyšla před deseti lety a v průměru ji denně hraje přes 15 tisíc hráčů.

Souběžně s tím se v Bohemia Interactive pracuje na dalším pokračování slavné série. Kdy však dojde k vydání čtvrtého plnohodnotného dílu Arma, zatím není jisté.

„Nemáme deadline pro Armu 4. Jdeme stejnou cestou jako u Reforgeru. Nastavili jsme si cíle, které chceme splnit. Hru oznámíme, až budeme připravení,“ řekla producentka série Natalia Agafonová, když štáb CNN Prima News v létě natáčel v kancelářích jedné z nejstarších tuzemských videoherních společností.

Podívejte se v reportáži na uvedení Arma Reforger na trh v květnu 2022. Herní a technologický pořad Enter můžete sledovat každou sobotu ve 22:40 a úterý ve 23:40 na CNN Prima NEWS. Archiv pořadu Enter najdete na webu CNNPrima.cz, stejně jako starší sezony pořadu CNN Prima Gaming.

Tagy:
počítačové hry videohry gaming Bohemia Interactive CNN Prima Gaming Arma 3 střílečka fps akční střílečka Arma III vývojáři Enter Arma Reforger