reklama

Lidé nesmí očkováním strávit půl života. Stomatolog navrhl jiný postup při vakcinaci

Potřebujeme, aby lidé šli hodně rychle za sebou a v očkovacích centrech nestrávili půl života s malou efektivitou, jinak to nezvládneme, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS vedoucí koordinačního týmu iniciativy Lékaři pomáhají Česku a stomatolog Radek Mounajjed. Ten ve středu představil premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a dalším představitelům země návrh, jak zefektivnit práci v očkovacích centrech.

reklama

Tvůrcům návrhu jde především o to, aby se lidé v centrech nepřesouvali z místa na místo a tím se vzájemně nenakazili. „Když se člověk kouká na akční zahraniční filmy, všude to je tak, že pacient přijde, vytáhne číslo, někdo ho identifikuje, sedne si do čekárny, pak se objeví, že má jít do buňky číslo tři, tam přijde, sedne si, stráví pár minut, než ho očkují, odeberou anamnézu, pak se přesune do dalšího prostoru…,“ přiblížil ve 360 Pavlíny Wolfové Mounajjed.

K tématu

Se členy iniciativy se proto rozhodl, že vládě představí efektivnější plán, jak by mohla vypadat velkokapacitní očkovací centra. „Klient přijde, sedne si na jedno místo, kde je stůl se židlí, tam si sundá bundu a všichni ostatní přijdou k němu... Identifikovat ho, potom se rozsvítí světýlko, že je identifikovaný, přijde sestra, očkuje ho, a až to skončí, zůstane sedět, protože musí odpočívat. Pak přijde někdo, kdo s ním dořeší zbytek, a po nějakém čase může odcházet,“ vysvětlil vedoucí koordinačního týmu iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

Upozornil ale, že s kolegy nechce změnit celou očkovací strategii, jde pouze o očkovací centra. Podle Mounajjeda měl návrh ve středu na vládě odezvu, ale zatím není jisté, že jej schválí.

Zároveň však podotkl, že je zvláštní, že stomatologové vymýšlí, jak by měla vypadat logistika. „Jako zubaři nejsme moc populární ve společnosti, ale jsme de facto takové výrobny a musíme logistiku celý den řešit,“ uvedl Mounajjed.

Centra se dají postavit i v sokolovně v malých městech

Na celý koncept návrhu se teď musí podívat odborníci včetně například epidemiologů. „Chceme, aby očkování probíhalo rychle a ve všech městech. Potřebujeme, aby lidé šli hodně rychle za sebou a nestrávili tam půl života s malou efektivitou. Jinak očkování nezvládneme. Centra se dají postavit jednoduše i v sokolovně v malých městech,“ zdůraznil stomatolog.

Zároveň přiznal, že ze stále narůstajícího počtu denně pozitivně testovaných nemá radost a těší se, až bude proočkovanost taková, že čísla začnou klesat. „Je mi líto lidí, kteří přicházejí o život a prožívají těžké chvilky, ale i zdravotního personálu, který dělá nemožné, aby mohl lidem pomoci. Ještě jednou tak apeluji na všechny: Dodržujte, co můžete, je to opravdu vážné,“ dodal Mounajjed v pořadu.

K tématu

Tagy: očkování Andrej Babiš vakcína 360⁰ Pavlíny Wolfové pandemie koronavirus stomatolog očkovací centrum Radek Mounajjed vakcinace Lékaři pomáhají Česku

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama