reklama

Lidé nesmí očkováním strávit půl života. Stomatolog navrhl jiný postup při vakcinaci

Potřebujeme, aby lidé šli hodně rychle za sebou a v očkovacích centrech nestrávili půl života s malou efektivitou, jinak to nezvládneme, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS vedoucí koordinačního týmu iniciativy Lékaři pomáhají Česku a stomatolog Radek Mounajjed. Ten ve středu představil premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a dalším představitelům země návrh, jak zefektivnit práci v očkovacích centrech.

reklama

Tvůrcům návrhu jde především o to, aby se lidé v centrech nepřesouvali z místa na místo a tím se vzájemně nenakazili. „Když se člověk kouká na akční zahraniční filmy, všude to je tak, že pacient přijde, vytáhne číslo, někdo ho identifikuje, sedne si do čekárny, pak se objeví, že má jít do buňky číslo tři, tam přijde, sedne si, stráví pár minut, než ho očkují, odeberou anamnézu, pak se přesune do dalšího prostoru…,“ přiblížil ve 360 Pavlíny Wolfové Mounajjed.

Se členy iniciativy se proto rozhodl, že vládě představí efektivnější plán, jak by mohla vypadat velkokapacitní očkovací centra. „Klient přijde, sedne si na jedno místo, kde je stůl se židlí, tam si sundá bundu a všichni ostatní přijdou k němu... Identifikovat ho, potom se rozsvítí světýlko, že je identifikovaný, přijde sestra, očkuje ho, a až to skončí, zůstane sedět, protože musí odpočívat. Pak přijde někdo, kdo s ním dořeší zbytek, a po nějakém čase může odcházet,“ vysvětlil vedoucí koordinačního týmu iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

Upozornil ale, že s kolegy nechce změnit celou očkovací strategii, jde pouze o očkovací centra. Podle Mounajjeda měl návrh ve středu na vládě odezvu, ale zatím není jisté, že jej schválí.

Zároveň však podotkl, že je zvláštní, že stomatologové vymýšlí, jak by měla vypadat logistika. „Jako zubaři nejsme moc populární ve společnosti, ale jsme de facto takové výrobny a musíme logistiku celý den řešit,“ uvedl Mounajjed.

Centra se dají postavit i v sokolovně v malých městech

Na celý koncept návrhu se teď musí podívat odborníci včetně například epidemiologů. „Chceme, aby očkování probíhalo rychle a ve všech městech. Potřebujeme, aby lidé šli hodně rychle za sebou a nestrávili tam půl života s malou efektivitou. Jinak očkování nezvládneme. Centra se dají postavit jednoduše i v sokolovně v malých městech,“ zdůraznil stomatolog.

Zároveň přiznal, že ze stále narůstajícího počtu denně pozitivně testovaných nemá radost a těší se, až bude proočkovanost taková, že čísla začnou klesat. „Je mi líto lidí, kteří přicházejí o život a prožívají těžké chvilky, ale i zdravotního personálu, který dělá nemožné, aby mohl lidem pomoci. Ještě jednou tak apeluji na všechny: Dodržujte, co můžete, je to opravdu vážné,“ dodal Mounajjed v pořadu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama