Ne, nebude líp. Vrba nebyl problém Sparty, těžko teď může všechno šlapat, říká Němeček

Mise Pavla Vrby ve fotbalové Spartě Praha je po pouhém roce a čtvrt u konce. A plejáda vyhozených trenérů z Letné v krátké době zase o něco širší. Klubová ikona Václav Němeček pro CNN Prima NEWS upozorňuje, že se „rudí“ ve Vrbově kapitole nikam neposunuli. „I když bych strašně rád řekl ano,“ dodává.

Totální krach. Tak lze nazvat to, co předvedla Sparta v neděli na hřišti Viktorie Plzeň. Ve Štruncových sadech sice okolnosti hráli pro domácí – jsou blizoučko od senzačního mistrovského titulu a o obrovskou motivaci mají postaráno. Ale nemohoucnost Pražanů, kteří mimochodem hráli takřka půl hodiny v přesile, byla do očí bijící. Prohra 0:3 zase zcela vypovídající.

„Nedokážu si vysvětlit, proč jsme odehráli tak špatný zápas,“ hlesl po utkání Pavel Vrba. Byl to jeho poslední rozhovor ve funkci sparťanského trenéra. Hned v pondělí klub oznámil, že přerovský rodák na lavičce končí. Paradoxně mu zlomil vaz duel s mančaftem, ve kterém prožil úžasná léta s tituly i účastmi v Lize mistrů. Přesně to měl v ideálním případě zažít i na Spartě.

Vrba se loučil přesně po 460 dnech od svého startu. Tato doba přinesla dílčí úspěchy jako třeba vítězství v derby po nekonečných pěti a půl letech či postup do Evropské ligy. Ale na miskách vah nakonec „zvítězily“ několikanásobné ligové propadáky znemožňující vrátit trofej po osmi letech na Letnou.

„Nechci to brát tak, jestli jsem v nějaké fázi angažmá Pavla Vrby ve Spartě věřil, že je to ten správný trenér pro klub. Už hodně dlouhou dobu konzistentně tvrdím, že žádný progres nevidím,“ říká pro CNN Prima NEWS Václav Němeček.

Aspoň jezdit po zadku. Ale ani to tam nebylo

Člen stříbrného kádru z mistrovství Evropy v roce 1996 a šestinásobný mistr domácí ligy se Spartou nebere vyhazov trenéra jako spásné řešení. Němeček sice zůstává sparťanským fanouškem, ale drží si kritický odstup. Proto nikdy nepropadal přehnanému optimismu například po třech vydařených zápasech, hlavně čekal, zda Sparta potvrdí formu v dlouhodobějším měřítku. A to se ani teď nestalo.

Prý si ani v jeden okamžik neříkal, že je Sparta na správné cestě. „Bohužel ne. I když bych strašně rád řekl ano,“ podotýká. Přiznává, že byly momenty, kdy tým hrál dobře a vyhrávalo se, ale ve většině důležitých zápasů tým klopýtal.

„Je třeba dělat něco jinak. Vypadá to tak, že ozubená kolečka do sebe nezapadají, je třeba skloubit a změnit spoustu věcí, přesunout hráče na jiné posty a nakupovat. Opravdu to není tak, že vedení vyhodí Pavla Vrbu a najednou to bude šlapat. Předtím vyhodili Václava Kotala, a co se stalo?“ táže se Němeček. Byť zdůrazňuje, že některé Vrbovy kroky příliš nechápal. Třeba postavení Ladislava Krejčího staršího – záložníka – na pozici beka.

Vrba, Kotal, Václav Jílek, Zdeněk Ščasný, Andrea Stramaccioni a Petr Rada. To je seznam koučů, se kterými se Sparta rozloučila za pouhých pět let. „Nemůžu mluvit o tom, jestli teď bude líp. Já myslím, že nebude. Ano, rozumím tomu, proč Sparta takto konala, protože ji čeká ještě finále poháru se Slováckem,“ uvádí Němeček s tím, že kdyby „rudou partu“ nečekala příležitost, jak zachránit sezonu trofejí, prozatím by ponechala Vrbu u kormidla. Aspoň do konce ročníku. „Chtějí udělat změnu, aby se aspoň něco nakoplo, aby se někteří chytli za nos. To se tak prostě dělá.“

Po fiasku v Plzni tým potřebuje nakopnout stoprocentně. „Toto utkání mi zase potvrdilo, že se nikam nepokročilo. Sparta byla jednoznačně horší. A když už nic jiného, tak aspoň měli ti kluci jezdit po zadku. To je důležité i pro obyčejného fanouška – když vidí, že tam hráči nechávají vše, leccos jim odpustí. Ale to tam nebylo a k tomu přibyly obrovské chyby. Ty se neustále opakují,“ poznamenává frustrovaně.

Vedení si musí sáhnout do svědomí

Světlo na konci v tunelu vidí 55letý Němeček ve využívání mladých hráčů. „Ačkoliv situace není dobrá, mnoho mladých má velký talent. Jen se tento potenciál musí nějak přetavit. Vždy se mi líbil Adam Karabec. Nejsem na trénincích Sparty, které by mi možná odpověděly, proč tomu tak je, každopádně mi přijde Karabcův potenciál nevyužitý. Čekal jsem, že touto dobou bude někde jinde.“

Němeček narazil také na přestupovou politiku Letenských. Nelíbí se mu, že se spekuluje například o tom, jak by se v létě mohl do Sparty vrátit Slovák Juraj Kucka. Naposledy za ni hrával v roce 2011, pak zažil velmi úspěšné štace především v Serii A včetně slavného AC Milán, ale nyní je mu už 35 let. „Na tom přeci nemůžu stavět Spartu,“ zmiňuje někdejší záložník, který si v 90. letech vyzkoušel angažmá ve francouzském Toulouse, švýcarském Servette Ženeva a čínském Dailanu Shide.

Nechtěl ale říct, do jaké míry je pod aktuálním marasmem podepsaný sportovní ředitel Tomáš Rosický. „Do toho se nechci vůbec pouštět. Vím, jak má složitou pozici. Dovedu si představit, jak složitou pozicí má. Nevím, jakou má svobodu při výběru hráčů a dělání rozhodnutí. Celé vedení Sparty si musí sáhnout do svědomí, aby se něco změnilo.“

Tagy: