reklama

Neobvyklá podívaná. Luxusní superjachta brázdila holandské kanály, šlo o centimetry

Superjachtu s pracovním označením Projekt 817 si mohli prohlédnout lidé v Nizozemsku, a to přímo ze svých domovů. Obří loď, která má na délku 94 metrů, totiž proplouvala proslulými holandskými kanály, aby se z loděnice dostala na moře. Právě její délka byla velmi kritickým faktorem.

reklama

Pro velikost jachty byla délka limitující, a to kvůli šířce holandských kanálů. Kritickým místem jsou zvedací mosty, kdy jachtě po obou stranách zbývaly doslova centimetry pro hladké proplutí. Zde navíc loď mnohdy lehce zatáčí.

Tato superjachta je dlouhá 94 metrů, maximum možného. Každý rok proplouvá kanálem čtyři až šest jen o něco menších jachet. Podívaná je to vždycky úžasná. „Všichni to milují. Každý to rád vidí, tedy pokud zrovna nejste na jednom z těchto mostů a nepospícháte k zubaři,“ žertuje nizozemský fotograf Tom van Oossanen, který superjachty velmi často při cestě k moři zachycuje.

Přepravu zajišťuje tým sehraných lodivodů. Loď nadnášejí pontony, aby se v mělkých kanálech zmenšil ponor. „Lidé se většinou ptají, proč ta loď pluje zrovna tudy. Očividně to není okružní plavba, ale cesta z loděnice na moře,“ uvádí van Oossanen. Právě tato cesta není vůbec jednoduchá.

Nesmí se pospíchat, aby se něco nepokazilo, ve hře je totiž spousta peněz. Cesta této superjachty k moři trvala celé čtyři dny. Loď vybavená hybridním pohonem zatím nese označení Projekt 817. Proslýchá se ale, že při oficiálním uvedení do provozu bude tato krasavice pojmenována Viva. Není ale jasné, jakému účelu bude sloužit, ani komu patří.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama