reklama

Nečas: ANO bez Babiše je kulatý čtverec. Vláda ODS s Piráty by byla manželstvím z rozumu

Expremiér Petr Nečas (ODS) se v pořadu k věci na CNN Prima NEWS rozpovídal o povolební spolupráci. Účast ODS s Piráty ve vládě by si dokázal představit i přesto, že se mu program Pirátů nelíbí. Zároveň je přesvědčen, že kabinet sestavený z občanských demokratů a členů hnutí ANO by byl pro ODS neakceptovatelný i v případě, že by členem vlády nebyl současný premiér Andrej Babiš (ANO).

reklama

Zástupci hnutí ANO, SPD a komunistů se velmi často vymezují proti vzniku dvou opozičních koalic. Ta konzervativnější z nich – koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) – se v průzkumech dotahuje na ANO. Levicovější koalice Pirátů se Starosty si drží třetí příčku. Podle některých volebních modelů by zmíněné koalice mohly dosáhnout na většinu ve Sněmovně.

Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman oba vzniklé subjekty považují za „podvod na voličích“. Mimo jiné kritizují, že koaliční strany budou mít po volbách oddělené poslanecké kluby. Bývalý premiér a řadový člen ODS Petr Nečas ovšem připomněl, že stejná situace už tu byla i v minulosti.

„V roce 1992 kandidovala ODS do Sněmovny společně s KDS, měly pak oddělené poslanecké kluby a skončily spolu ve vládě. O to samé usiluje koalice Spolu. O podvod na voličích by šlo v případě, kdyby šly některé strany do vlády a některé do opozice,“ řekl Nečas.

Spolu ve vládě, nebo v opozici

Představitelé jak Spolu, tak koalice PirSTAN slíbili, že buď skončí společně ve vládě, nebo v opozici. Taková domluva byla naznačena i v rámci koalic, to znamená, že Spolu nebude vládnout bez účastí Pirátů se Starosty a naopak.

Někteří politici především z řad ČSSD však mají obavy, že ODS nakonec svůj slib poruší a půjde do vlády s hnutím ANO. To ale rázně popírá lídr Spolu a šéf občanských demokratů Petr Fiala i drtivá většina členů ODS.

Naopak pragmatičtější přístup zastává například místopředseda ODS Alexandr Vondra. Ten by si dokázal představit vládu ANO s ODS v případě, že by v ní neseděl Andrej Babiš. Takový scénář ale Petr Nečas považuje za nereálný.

„ANO bez Babiše je nonsens a kulatý čtverec. ODS navíc reprezentuje voliče, kteří si nepřejí pokračování vlády hnutí ANO,“ uvedl.

STAN koriguje Piráty

Babiš má ale ohledně vzniku dvou koalic a případné vlády složené z pěti opozičních stran i další výhrady. Často poukazuje na odlišné priority, a to především mezi ODS a Piráty. Vláda se stranou Ivana Bartoše se nezamlouvá ani některým členům ODS.

Nečas by si ale takovou koalici i přes výhrady dokázal představit. „Koaliční spolupráce ODS s Piráty by nebyla manželstvím z lásky, ale z rozumu. Program Pirátů se mi nelíbí, je příliš levicový. V koalici PirSTAN se ale vyskytují spíš racionálnější vize Starostů. To ze subjektu dělá akceptovatelného politického partnera,“ dodal.

Sněmovní volby se uskuteční již v pátek a v sobotu. Místnosti se uzavřou v sobotu ve 14:00. Večer ten samý den už bude jasno, které politické subjekty ve volbách uspěly a které nikoliv.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vakcína je jako pláštěnka. Při silné bouřce taky můžete zmoknout, říká expertka CNN
CNN

Vakcína je jako pláštěnka. Při silné bouřce taky můžete zmoknout, říká expertka CNN

V pondělí zemřel bývalý americký ministr zahraničí Colin Powell. Příčinou úmrtí byly komplikace spojené s koronavirem v kombinaci s rakovinou krve a oslabenou imunitou, a to i přes kompletní očkování. Podle zdravotníků může případ mezi aktivisty spustit další vlnu odmítání vakcinace. Pokud člověk zemře na covid i po očkování, jaký smysl tedy má? Pro americkou CNN vše vysvětlila lékařka, profesorka na Univerzitě George Washingtona a analytička CNN Leana Wenová.

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

Babiš v případě aktivace článku 66 může zastavit své trestní stíhání. Mečiar to udělal
Andrej Babiš

Babiš v případě aktivace článku 66 může zastavit své trestní stíhání. Mečiar to udělal

Pokud by byl prezident Miloš Zeman zbaven svých pravomocí a ty by se rozdělily mezi premiéra a předsedu či předsedkyni Sněmovny, Andrej Babiš by mohl rozhodnout o zastavení svého vlastního trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. V minulosti se o to pokusil třeba slovenský premiér Vladimír Mečiar, a přestože to soud nakonec zrušil, získal tím odklad vyšetřování o více než deset let.

Nová opatření jsou k zastavení epidemie málo. Chceme ji jen oslabit, přiblížil Prymula

Nová vládní opatření jsou pro zastavení epidemie nedostatečná. Přístup k pandemii se ale po téměř dvou letech proměnil. V Česku se odborníci a politici rozhodli, že budou šíření pouze oslabovat. V Novém dni na CNN Prima NEWS přiblížil strategii epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Varoval ale před zvyšujícím se počtem hospitalizovaných.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Zajistěte okna i okolí domu, na Česko se žene vichřice. Doprovodí ji přeháňky

Po několika slunečných dnech přijdou ve čtvrtek přeháňky nebo rovnou déšť. V platnosti je zejména výstraha před silným větrem. Ten bude dosahovat rychlosti až 125 km/h a meteorologové hlásí vysoký stupeň nebezpečí. Odborníci doporučují lidem, aby si zajistili okna i volně uložené věci v okolí domů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Konec v Červeném trpaslíkovi mě mrzel. Pak jsem ho nesledoval, přiznal představitel Hollyho

Je součástí jednoho z nejpopulárnějších sitcomů historie, který se od konce 80. let natáčí dodnes. Britský komediální sci-fi Červený trpaslík se vepsal do srdcí fanoušků po celém světě a velkou měrou k tomu přispěl i herec Norman Lovett. Ten v kultovním seriálu ztvárnil postavu lodního počítače Hollyho, který o sobě tvrdí, že má IQ 6 000, reálně se však příliš neprojevovalo. Lovett se účastnil letošního ročníku pražského Comic-Conu a při té příležitosti poskytl rozhovor CNN Prima NEWS.

Nacher: Máme 72 poslanců, dostat stejně lidí ve vedení Sněmovny jako Piráti je absurdní

Přestože má hnutí ANO 72 poslanců, nabízí mu ve vedení Sněmovny stejný počet lidí jako Pirátům se čtyřmi poslanci. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to kritizoval poslanec Patrik Nacher z hnutí ANO. Reagoval tak na nápad, že by ANO mohlo podstoupit SPD jednu ze dvou pozic místopředsedy. Během diskuse s dalšími politiky se také řešilo postavení SPD ve Sněmovně.

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

reklama

Domácí zpravodajství

Vyznamenávání by se mělo odložit, řekl Babiš. Odmítl, že by se předávání zhostil Mynář

Předávání státních vyznamenání 28. října by se mělo odložit, pokud toho nebude schopen prezident Miloš Zeman. Redakci CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který ve středu také podepsal seznam oceněných. Možnost, že by se vyznamenávání ujal hradní kancléř Vratislav Mynář, předseda vlády odmítl. Pražský hrad se má k podobě ceremoniálu vyjádřit do konce týdne.

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama