reklama

Obavu z vlády ANO s ODS na rozdíl od dalších členů ČSSD nesdílím, přiznal Kavan

Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD) na rozdíl od některých spolustraníků nemá obavy z toho, že by po sněmovních volbách vznikla vláda hnutí ANO s ODS. Řekl to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Mezi sociální demokraty, kteří před zmíněnou spoluprací často varují, je například vicepremiér Jan Hamáček či ministryně práce Jana Maláčová. Šéf ODS Petr Fiala však něco takového již několikrát kategoricky popřel.

reklama

Ve veřejném prostoru se často diskutuje o tom, jak moc jednotná bude trojkoalice Spolu složená z ODS, lidovců a TOP 09 po volbách do Poslanecké sněmovny. Nejčastěji skloňovaným možným manévrem je odtrhnutí občanských demokratů a následné vládní spojení s hnutím ANO.

To ale rázně popírá lídr koalice Petr Fiala i drtivá většina členů ODS. Šéf občanských demokratů několikrát voličům slíbil, že ODS by nešla do vlády s ANO ani v případě, že by v ní nefiguroval současný premiér Andrej Babiš (ANO). Koalice Spolu jako možného vládního partnera vnímá pouze Piráty se Starosty.

Přesto mnoho politiků z ČSSD před koalicí ANO a ODS často varuje, nejvíce asi Jan Hamáček a Jana Maláčová. Dlouholetý člen sociální demokracie Jan Kavan ve vysílání CNN Prima NEWS připustil, že je tato teorie založená na určitém základu.

Nejde o dezinformaci

„Jana Maláčová ohledně ANO a ODS rozhodně nešíří dezinformace. Petr Fiala sice ANO několikrát odmítl. Na druhou stranu někteří lidé z ODS se tomu nebrání, například Alexandr Vondra. Já však tuto obavu z ANO a ODS nesdílím,“ uvedl Kavan, který ve volbách kandidovat nebude.

Pravdou je, že europoslanec Alexandr Vondra skutečně zmínil, že by si dokázal představit vládu hnutí ANO s ODS za případu, že by v ní neseděl Andrej Babiš. Z členů ANO v minulosti jisté sympatie směrem k občanským demokratům naznačil například předseda Sněmovny Radek Vondráček i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

V tomto ohledu však členové ODS argumentují tím, že předseda Fiala nabídku od hnutí ANO ohledně vládní spolupráce odmítl již po volbách v roce 2017. Navíc je to právě ČSSD, která s ANO vládne téměř nepřetržitě bezmála osm let, zní často od politiků ze Spolu.

Možnému sestavení nové vlády dost napoví to, jak voliči rozdají karty. Volby proběhnou již 8. a 9. října.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat
Politika

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Průšvihář z NHL Kane mířil na manželku zbraní. Podle hokejisty by se měla léčit

Momentálně se v NHL zřejmě nevyskytuje kontroverznější hráč. I když momentálně Evander Kane ani není plnohodnotným hokejistou, protože po trestu za zfalšování potvrzení o očkování byl organizací San Jose Sharks umístěn na seznam volných hráčů. Do toho teď přichází další problém od manželky, se kterou se rozvádí. Na sociálních sítích zveřejnila video, na němž na ní Kane míří údajně nabitou zbraní.

Vědci se neshodnou, co od mutace omikron čekat. Proč na výzkum potřebují týdny?

Vědci se po objevení varianty omikron, která nejspíše pochází z Jihoafrické republiky, okamžitě pustili do jejího zkoumání. Řeší se její nebezpečnost v porovnání s jinými variantami. Teoreticky by mohla být jakousi spásou, pokud by způsobovala mírnější průběh onemocnění COVID-19. To se ale dozvíme až za určitý čas. Experti ji napřed potřebují důkladně zmapovat a prozkoumat.

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

reklama

Domácí zpravodajství

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Etzler kvůli covidu skončil na kyslíku. Které další celebrity bojovaly s těžkým průběhem?

Herec Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici na dýchacích přístrojích. Fanouškům prostřednictvím sociální sítě napsal, že nebyl očkován a vyzval národ, aby neudělal stejnou chybu jako on. V českém šoubyznysu není jediným, kdo měl velmi těžký průběh nemoci. Koho dalšího koronavirus dostal na lopatky?

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Bude Mynář vracet dotace na penzion? Ministerstvo rozhodlo nezákonně, říká státní zástupce

Nejvyšší státní zástupce podal správní žalobu proti rozhodnutí ministerstva financí, podle kterého prezidentský kancléř Vratislav Mynář nemusí vracet šestimilionovou dotaci na penzion v Osvětimanech. Řekl to mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý. Rozhodnutí ministerstva považuje nejvyšší státní zástupce Igor Stříž za nezákonné.

reklama