reklama

Nech se očkovat, Václave. Riskuješ, že tě covid dožene, radí Zeman Klausovi

Prezident Miloš Zeman se nechá očkovat proti covidu, a to zhruba za týden. Vyzval k tomu i svého předchůdce Václava Klause, který se v poslední době netají kritikou směrem k očkování i vládním protikoronavirovým nařízením. Klaus už veřejně prohlásil, že se očkovat nenechá.

reklama

Původně se chtěl nechat očkovat až začátkem února, aby nikoho nepředbíhal. Okolí ale prezidenta Miloše Zemana přesvědčilo k tomu, aby proces urychlil. V neděli také k vakcinaci vyzval bývalého prezidenta Václava Klause. „Nech se očkovat, Václave, nebo riskuješ ve svém věku, že tě covid dožene,“ řekl Zeman, který tak k očkování přistupuje o poznání jinak než Klaus.

K tématu

Klaus na nedělní demonstraci proti vládním opatřením na pražském Staroměstské náměstí prohlásil, že se očkovat proti covidu nenechá. „Žádná zázračná vakcína neexistuje. Všichni si musíme vytvořit svou přirozenou imunitu,“ řekl Klaus. Ze dvou mužů, kteří za poslední dobu v politice jen zřídkakdy zastávali odlišné názory, se tak po letech opět stali „rivalové“. Dalo by se tvrdit, že v názorech na koronakrizi jsou čistými protipóly.

Hlavní důvod nynějšího růstu počtu nakažených totiž podle prezidenta Zemana spočívá v tom, že lidé jsou otrávení, unavení a odmítají často velmi tvrdá omezující opatření. Nadějí je ale podle něj vakcína. Obyvatele proto vyzval, aby vytrvali a opatření proti koronaviru dodržovali. „Očkování v minulosti proti jiným nemocem vždy uspělo. Není důvod předpokládat, že neuspěje nyní,“ myslí si Zeman.

Izrael je vzorem v očkování

Zeman také řekl, že poslal dopis izraelskému prezidentovi Re'uvenu Rivlinovi, v němž ho prosí, aby Izrael české straně pomohl s organizací očkovací kampaně. Podle Zemana premiér Andrej Babiš (ANO) o podobnou věc požádal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Babiš přiznal, že prezidenta sám o oslovení Izraele požádal, ale mělo to zůstat tajné.

Zeman očekává, že izraelští experti české straně pomůžou. V Izraeli je tempo očkování nejvyšší na světě. Za tři týdny naočkoval proti covidu 1,8 milionu obyvatel, což je pětina jeho populace. Pro srovnání – v Česku bylo podle premiéra Babiše dosud očkováno proti covidu zhruba 40 tisíc lidí. Zeman v neděli také řekl, že by chtěl v souvislosti s nákupem vakcín chtěl pochválit Evropskou unii, ačkoli je často jejím kritikem. „Myslím si, že s nákupem a distribucí vakcín odvedla dobrou práci,“ uvedl.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Kuba: Přes osm tisíc seniorů v kraji naočkujeme za osm dní, ale nemáme vakcíny

Kuba: Přes osm tisíc seniorů v kraji naočkujeme za osm dní, ale nemáme vakcíny

Firma Pfizer krátí kvůli nadměrné poptávce dodávky vakcíny do Evropy. Co to znamená pro plány krajů v Česku? Mají kapacity, vlastní kampaně i registry, ale namísto vakcín prázdné mrazáky. Co bude dál? Na to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové odpovídali šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama