reklama

Nech se očkovat, Václave. Riskuješ, že tě covid dožene, radí Zeman Klausovi

Prezident Miloš Zeman se nechá očkovat proti covidu, a to zhruba za týden. Vyzval k tomu i svého předchůdce Václava Klause, který se v poslední době netají kritikou směrem k očkování i vládním protikoronavirovým nařízením. Klaus už veřejně prohlásil, že se očkovat nenechá.

reklama

Původně se chtěl nechat očkovat až začátkem února, aby nikoho nepředbíhal. Okolí ale prezidenta Miloše Zemana přesvědčilo k tomu, aby proces urychlil. V neděli také k vakcinaci vyzval bývalého prezidenta Václava Klause. „Nech se očkovat, Václave, nebo riskuješ ve svém věku, že tě covid dožene,“ řekl Zeman, který tak k očkování přistupuje o poznání jinak než Klaus.

Klaus na nedělní demonstraci proti vládním opatřením na pražském Staroměstské náměstí prohlásil, že se očkovat proti covidu nenechá. „Žádná zázračná vakcína neexistuje. Všichni si musíme vytvořit svou přirozenou imunitu,“ řekl Klaus. Ze dvou mužů, kteří za poslední dobu v politice jen zřídkakdy zastávali odlišné názory, se tak po letech opět stali „rivalové“. Dalo by se tvrdit, že v názorech na koronakrizi jsou čistými protipóly.

Hlavní důvod nynějšího růstu počtu nakažených totiž podle prezidenta Zemana spočívá v tom, že lidé jsou otrávení, unavení a odmítají často velmi tvrdá omezující opatření. Nadějí je ale podle něj vakcína. Obyvatele proto vyzval, aby vytrvali a opatření proti koronaviru dodržovali. „Očkování v minulosti proti jiným nemocem vždy uspělo. Není důvod předpokládat, že neuspěje nyní,“ myslí si Zeman.

Izrael je vzorem v očkování

Zeman také řekl, že poslal dopis izraelskému prezidentovi Re'uvenu Rivlinovi, v němž ho prosí, aby Izrael české straně pomohl s organizací očkovací kampaně. Podle Zemana premiér Andrej Babiš (ANO) o podobnou věc požádal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Babiš přiznal, že prezidenta sám o oslovení Izraele požádal, ale mělo to zůstat tajné.

Zeman očekává, že izraelští experti české straně pomůžou. V Izraeli je tempo očkování nejvyšší na světě. Za tři týdny naočkoval proti covidu 1,8 milionu obyvatel, což je pětina jeho populace. Pro srovnání – v Česku bylo podle premiéra Babiše dosud očkováno proti covidu zhruba 40 tisíc lidí. Zeman v neděli také řekl, že by chtěl v souvislosti s nákupem vakcín chtěl pochválit Evropskou unii, ačkoli je často jejím kritikem. „Myslím si, že s nákupem a distribucí vakcín odvedla dobrou práci,“ uvedl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti
Ekonomika

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti

Finanční situace rodičů má výrazný vliv na životní úroveň jejich dětí. Vyrůstá-li potomek v nuzných poměrech, je u něho až dvakrát vyšší pravděpodobnost, že na tom s penězi bude na štíru v porovnání s jejich dobře situovanými vrstevníky. Největší rozptyl mezi těmito dvěma skupinami panuje v Bulharsku, nejmenší v Lotyšsku, vyplývá z aktuálních dat Eurostatu. Jak je na tom Česká republika?

reklama

Domácí zpravodajství

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama