Nedodržujete dohody a skáčete do řeči. Poslanci se hádali o svém chování ve Sněmovně

Poslanecká sněmovna

PARTIE Terezie Tománkové (2) - druhá část

Nedodržují se dohody, poslanci si skáčou do řeči a nechodí do práce. Zástupci vládních stran i opozice si v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS vzájemně vyčetli, jak se chovají v Poslanecké sněmovně. V prvním týdnu jednání v letošním roce se totiž hned několikrát nepohodli. Jednání o důvěře se protáhlo na rekordních 23 hodin a schvalování novel v prvním čtení v pátek přerušili.

„Ze Sněmovny se vytratilo, že platí dohody mezi šéfy klubů. U jednání o důvěře byla dohoda, že si nikdo nebude brát přestávku na jednání klubů a zástupci SPD to porušili. I hnutí ANO v pátek využilo situace. Problém je, že neplatí mezilidské dohody,“ pustil se ve vysílání šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob do zástupců opozice Radka Vondráčka (ANO) a Radima Fialy (SPD).

Jakob narážel na jednání o vyslovení důvěry vládě, kdy poslanci ze středy na čtvrtek jednali 22 hodin. Jednání nakonec hnutí SPD přerušilo a poslanci se k důvěře museli vrátit ještě ve čtvrtek večer. V pátek se zase opozičnímu hnutí ANO s podporou SPD podařilo přerušit úvodní debatu o stavební novele do března. Ani k senátní novele volebního zákona se Sněmovna nedostala, když si klub SPD vzal v pátek přestávku do konce jednacího dne.

Podle Vondráčka se tak bývalá opozice složená ze současných vládních stran chovala stejně. „Kolikrát jste nás vypřestávkovali v pátek? Kdybych měl korunu za každou hodinu, kdy byla přestávka, tak je to moc pěkný večírek,“ zdůraznil.

Podle Jakoba by si vládní strany i opozice měly vyjasnit, jak se k sobě ve Sněmovně budou chovat. V pátek prý měla pětikoalice dohodu se šéfkou poslanců ANO Alenou Schillerovou o tom, že nejdřív vyřeší stavební zákon a korespondenční volbu, pak dojde na volbu šestého místopředsedy. Předseda poslaneckého klubu SPD Fiala ale upozornil, že s ním se nikdo nedomlouval.

Tak nevypadá konstruktivní opozice

Místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) v Partii připomněla, že opozice slibovala být přísná, ale konstruktivní. „Nepředstavuji si konstruktivní opozici tak, že se jedná o důvěře 23 hodin, ve dne v noci. Opoziční poslanci navíc nutili ministry k tomu, že nesměli opustit sál, bez ohledu na hygienické potřeby,“ vyčetla Vondráčkovi a Fialovi Kovářová.

„Myslete na to, že naše země je ve složité situaci. Držíte ministry 23 hodin místo toho, aby řešili problémy celé republiky, jako je inflace, covid nebo energie,“ dodala.

Podle Vondráčka je dáno zákonem, že ministři po celou dobu jednání o důvěře měli sedět v sále. „Ale vy jste to nedodržovali, Černochová tam celé dopoledne nebyla. A schůzi jsme kvůli tomu nepřerušili,“ přičítal si plusové body.

Kovářová ale upozornila, že „vstřícnost“ opozice byla na základě dohody. „Váš předseda trval na tom, že tam musí být všech 18 ministrů. Teprve na základě toho, že jsem svolala předsedy klubu, jsme se domluvili na kompromisu, že pokud budou ministři chtít odejít, nahlásí, kam musí odejít,“ vysvětlila.

Stačí, když budete chodit do práce

Poslanci si ale v Partii vyčetli i další problémy ve Sněmovně. Vondráček například narazil na to, že v pátek bylo z jednání omluveno 21 poslanců vládních stran. „Stačí, když budete chodit do práce,“ vzkázal jim.

Podle Jakoba opozice blokuje projednávání bodů. „Doufám, že vezmete rozum do hrsti a opravdu budete konstruktivní,“ apeloval na zástupce opozice. Fiala následně slíbil, že když bude vládní návrh „dobrý a v souladu s SPD“, podpoří ho. „Ale zatím jste žádný takový návrh nepředložili,“ podotkl.

Tagy:
opozice TOP 09 Sněmovna CNN Prima NEWS Partie poslanci Poslanecká sněmovna Terezie Tománková Partie Terezie Tománkové Radek Vondráček ANO 2011 Věra Kovářová vláda Radim Fiala důvěra Jan Jakob Svoboda a přímá demokracie Poslanecká sněmovna ČR