Šmarda: Babiš mě ve vládě nechtěl, abych ji nerozvrátil zevnitř. Nesnese další osobnost

Předseda ČSSD Michal Šmarda se v minulosti nestal ministrem kultury, protože měl expremiér Andrej Babiš (ANO) obavy, aby mu vládu nerozvrátil zevnitř. V Partii Terezie Tománkové to řekl sám Šmarda s tím, že měl předseda hnutí ANO pravdu, protože by ve vládě nesnesl další silnou osobnost. Přiznal, že by se ve vládě snažil zachovat svoji důstojnost. Reakci Andreje Babiše redakce shání.

Moderátorka Terezie Tománková v Partii v souvislosti se jmenováním ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kterého přitom prezident Miloš Zeman odmítal, připomněla, že ve stejné situaci byl před několika lety právě Šmarda, který se měl stát ministrem kultury. Tehdy však Zeman neustoupil. Podle Šmardy za to mohl Babiš.

„Babiš říkal, že mě ve vládě nechce, protože bych mu ji rozložil zevnitř. Měl pravdu. Nesnese osobnost s vlastním názorem, Hamáček (bývalý šéf ČSSD a vicepremiér) měl také problém. Pokud si člověk chce zachovat důstojnost a názor a chce ho vyjadřovat, nejde to v Babišově vládě,“ řekl předseda ČSSD v Partii.

Kriticky se Šmarda vyjádřil i k počínání současné vlády a opozice při hlasování o vyjádření důvěry ve Sněmovně. Nelíbilo se mu ani to, že se lidovecký předseda Marian Jurečka (KDU-ČSL) opřel do některých opozičních poslanců.

„Mrzí mě, že pravidelně posloucháme od lidí, kteří se dostanou do vlády, že má opozice mlčet. Babiš před vládou říkal, že by měla více poslouchat lidi, a když se tam dostal, říkal, že parlament je žvanírna. Mrzel mě průběh debaty ze strany opozice i vlády. Opozice křičela, že minulá vláda byla skvělá a že nová nic nezvládne. A vláda křičela, že má většinu a že opozice stejně nemá žádné slovo. Byli bychom rádi, kdyby vláda měla dostatek inspirace od opozice a mohla se dál zlepšovat,“ prohlásil Šmarda.

Podle Jurečky bylo zbytečné, že opoziční poslanci stavěli své projevy na tom, že nové vládě důvěru nevysloví. „Bylo by nenormální, kdyby nám někteří poslanci ANO a SPD chtěli dát důvěru. Je logické, že nám ji nedají. Je jasné, že důvěru nám mohlo dát 108 našich poslanců,“ uvedl šéf KDU-ČSL s tím, že někteří zákonodárci měli problém i s tím své proslovy přečíst.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

21:39

Ukrajincům se povedlo zničit další ruský muniční sklad

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.