Nejen podpora vojáků. Princ William v Polsku zamířil do gay klubu, vyslal jasný vzkaz

Princ William nečekaně zamířil do Polska. Na základně v Řešově, jen několik kilometrů od ukrajinské hranice, se setkal s britskými vojáky. Ve Varšavě zase navštívil ukrajinské uprchlíky, kteří utekli před válkou. Svou návštěvou klubu pro homosexuály pak vyslal jasný vzkaz.

Bylo to velké překvapení. Princ William vystoupil z auta a zamířil za britskými vojáky na základně v Řešově. Příslušníci z šestnáctého regimentu Royal Artillery jsou v Polsku součástí posilování sil NATO na východním křídle. To začalo po ruské invazi na Ukrajinu.

„Chtěl jsem vám osobně přijít poděkovat za všechno, co děláte, za to, že zajišťujete bezpečnost všech a dohlížíte na to, co se děje,“ vzkázal vojákům korunní následník britského trůnu. William se zajímal zejména o britský hightech systém protivzdušné obrany Sky Sabre. Ten je rozmístěný podél polské hranice s Ukrajinou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Putin a Šojgu tvrdě hrozí Británii. K jaderné válce zbývá stále méně kroků, zní z Kremlu

Samotná Británie pak Ukrajině dodala další systém protivzdušné obrany – Starstreak. „Bránit naše svobody je opravdu důležité, všichni doma vás velmi podporujeme,“ doplnil princ. Jeho návštěva pokračovala ve Varšavě. Večer navštívil klub pro homosexuály Butero, čímž vyslal jasný vzkaz proti diskriminaci queer lidí v katolickém Polsku.

Ve čtvrtek se pak potkal s ukrajinskými uprchlíky a polským prezidentem. Princ William navštívil Polsko poprvé od roku 2017, kdy tak učinil se svou ženou Kate. Jeho otec Karel III. se na svou první zahraniční cestu po smrti královny Alžběty teprve chystá. Příští týden by měl navštívit Francii, kterou ale zmítají masové protesty proti důchodové reformě.

Existují obavy, že by právě demonstrace mohly cestu britského panovníka narušit. Král s královnou-chotí mají například navštívit Bordeaux, kde se o víkendu střetli demonstranti s policií.

Tagy: