Putin a Šojgu tvrdě hrozí Británii. K jaderné válce zbývá stále méně kroků, zní z Kremlu

Ruské představitele rozčílilo, že Velká Británie spolu s tanky Challenger 2 poskytne Ukrajině i protitankové náboje z ochuzeného uranu. Ministr obrany Sergej Šojgu v reakci na krok Londýna upozornil, že k jadernému střetnutí se Západem „zbývá stále méně kroků“. Prezident Vladimir Putin pohrozil, že Moskva „bude nucena reagovat odpovídajícím způsobem“, pokud se dodávka uskuteční.

„Spolu s tanky Challenger 2 dodáme i munici, a to včetně protipancéřových nábojů s ochuzeným uranem. Takové náboje jsou vysoce účinné při ničení moderních tanků a obrněné techniky,“ uvedla náměstkyně britského ministra obrany Annabel Goldieová v odpovědi na parlamentní interpelaci. Dotaz a odpověď zveřejnil britský parlament na svém oficiálním webu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Putinův dvojník, herci z FSB a předpřipravený scénář aneb Pochybnosti o cestě do Mariupolu

Sergej Šojgu podle agentury Interfax v reakci na oznámení dodávek munice s ochuzeným uranem prohlásil, že se tím prý přiblížila možnost jaderného střetnutí mezi Ruskem a Západem. Řekl také, že Rusko má prostředky, jak na poskytnutí nábojů tohoto typu Ukrajině reagovat. Dříve Kreml uvedl, že jejich použití na Ukrajině bude považovat za „špinavou bombu“, dodala BBC.

O „odpovídající reakci“ Ruska hovořil po úterním jednání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Moskvě také ruský prezident Putin. „Pokud se tak stane, Rusko bude muset odpovídajícím způsobem reagovat – vzhledem k tomu, že Západ kolektivně začíná používat zbraně s jadernou složkou,“ tvrdil ruský vládce bez upřesnění.

Ochuzený uran je vedlejším produktem při výrobě obohaceného uranu. Vyznačuje se vysokou hustotou a pevností. Díky těmto vlastnostem se používá při výrobě tankových pancířů i munice – především protitankových střel, které pak snadno pronikají ocelí.

Britské ministerstvo obrany Putinovo varování odmítlo s tím, že zmíněné náboje jsou standardním vojenským vybavením po celá desetiletí a nemají nic společného s jadernými zbraněmi. „Jde o záměrnou dezinformaci, což Rusko moc dobře ví. Přesto tak činí,“ sdělil resort. Ochuzený uran skutečně není vysoce radioaktivní, i když je považován za toxický a karcinogenní.

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) Putin vylíčil munici jako „eskalační“, jelikož se snaží západní země odradit od pomoci, kterou Ukrajině poskytují.

Tagy: