
Tragicky zemřel fotbalista Pardubic, hostoval v Prostějově. Bylo mu jen 23 let
Nejen vyrobit, spotřebovat a případně uložit. Přebytečnou energii z fotovoltaiky lze i sdílet Zdroj: Se souhlasem společnosti Pražská plynárenská a.s.
Vlastní fotovoltaická elektrárna — že ji ještě nemáte, protože váháte, jestli se stále vyplatí, případně nevíte, kde při zařizování začít? V následujícím článku nejen připomeneme výhody fotovoltaiky, ale řekneme si také, jak při pořizování potřebného zařízení ušetřit podstatnou část nákladů i jak lze vyrobenou energii uspořit na chvíle, kdy ji nejvíce potřebujete. Mimochodem, věděli jste, že v současnosti už lze vyrobenou energii za pár korun sdílet s dalšími zájemci? A v neposlední řadě se zaměříme také na to, jak vybrat vhodného dodavatele komponent i jejich instalace a proč si za partnera zvolit třeba společnost Pražskou plynárenskou.
V roce 2023 bylo v Česku zapojeno 82 799 nových fotovoltaických elektráren o výkonu 970,1 MWp. Loni pak počet nových zdrojů dosáhl čísla 44 633 a celkový instalovaný výkon byl 1008 MWp. A s rostoucí tendencí se počítá i letos. Jednoduše řečeno, zájem o moderní technologie napomáhající k energetické soběstačnosti v posledních letech v ČR prudce vzrůstá. Důvodů je celá řada:
Právě poslední bod je přitom jednou z nejnovějších výhod, které fotovoltaické elektrárny přinášejí. Hodí se především v létě, kdy jsou podmínky pro výrobu elektrické energie nejpříznivější. Nahromaděnou energii si tak lze nejen uložit, ale také se o ni podělit — s rodinou, přáteli, sousedy či ji rozdělit mezi jednotlivé nemovitosti. Další příjemce sdílené energie přitom zaplatí pouze náklady za její distribuci, ale už ne za samotnou elektřinu.
Při podpisu smlouvy společnosti Pražská plynárenská stačí jen 10 procent záloha. Navíc za zájemce rádi vyřídí žádost o dotace z programu Nová zelená úsporám. A pokud všechnu vyrobenou elektřinu provozovatel nespotřebuje, lze se domluvit na odkupu. Zdroj: Se souhlasem společnosti Pražská plynárenská a.s.
To vše je možné díky Elektroenergetickému datovému centru (EDC) založenému za účelem centralizace sběru, správy a standardizace energetických dat. „EDC zaznamenalo významný nárůst zájmu ze strany veřejnosti i firem. Do 9. prosince 2024 se na portálu EDC zaregistrovalo přes 13 000 uživatelů, z nichž téměř 12 000 uzavřelo smlouvu. Byly vytvořeny více než 3 000 skupin sdílení, včetně aktivních zákazníků, bytových domů a energetických společenství,“ píše se na webu Pražské plynárenské, kde je uvedena i výše poplatků: „Poplatek za činnost nové instituce EDC činí 9,24 Kč měsíčně. Zároveň se ruší poplatek za činnost operátora trhu, který dosahoval 4,14 Kč měsíčně. Každé odběrné místo si tak měsíčně připlatí 5,10 Kč, což odpovídá částce 61,20 Kč ročně.“
Je zjevné, že Češi o sdílení elektřiny stojí. Jedná se především o skupiny lidí či celé organizace, které elektřinu společně vyrábějí, spotřebovávají a také skladují.
Příkladem za všechny mohou být bytová družstva či společenství vlastníků bytových jednotek. Základem je společné pořízení fotovoltaických panelů na střechu domu a hromadné čerpání elektřiny, případně pořízení akumulačních zařízení pro její uložení na dobu, kdy slunce nesvítí. „Agregace v tomto případě znamená sdružování více menších výrobců nebo spotřebitelů elektřiny do jednoho celku, což usnadňuje obchodování s elektřinou a zvyšuje vyjednávací sílu vůči dodavatelům,“ dočtete se na stránkách Pražské plynárenské, kde se dozvíte i o možnostech registrace do EDC, stejně jako o budoucích plánech a výzvách.
Technické řešení se připravuje na míru, po celou dobu realizace FVE se o nemovitost stará jeden obchodní zástupce. Samozřejmostí jsou ty nejkvalitnější technologie, které zaručují bezproblémový provoz i nadstandardní životnost. Zdroj: Se souhlasem společnosti Pražská plynárenská a.s.
Je pochopitelné, že o pořízení vlastní nebo společné fotovoltaické elektrárny (FVE) uvažuje čím dál více lidí a spolků. Podmínky jsou díky dlouholetým zkušenostem snad nejideálnější za celou dobu existence.
Kromě soběstačnosti má značnou váhu i fakt, že pořizovací cenu výrazně snižuje program Nová zelená úsporám a především dotace z něj, které jsou určené majitelům rodinných i bytových domů. Peníze z programu přitom na účet žadatele ještě před realizací projektu.
Na pořízení FVE lze čerpat dotaci až 140 000 Kč a s marketingovou akcí Pražské plynárenské navíc lze získat i bateriové úložiště zdarma, což v praxi znamená další úsporu ve výši 80 000 Kč. Celkově je tedy možné ušetřit 220 000 Kč.
Záruky Pražské Plynárenské na FVE:
zdroj: Pražská Plynárenská
Samotný proces pořízení FVE má ve společnosti Pražská plynárenská dvě fáze: předprojektovou a realizační. Vše přitom zajišťují její zaměstnanci.
Na samém začátku předprojektové fáze stačí vyplnit kontaktní formulář, na jehož základě se žadateli ozve konzultant, který by měl podle požadavků stanovit řešení, jehož platnost se bude dále ověřovat při obhlídkách domu. Po návrhu cenové nabídky a podepsání smlouvy přichází na řadu splatnost desetiprocentní zálohy, následuje zpracování projektu (včetně žádosti o dotaci a inženýringu), dále vyřízení stavebního povolení a nakonec druhá záloha ve výši 40 % pořizovací ceny.
Realizační fáze startuje samotnou instalací FVE, jejím předáním, pokračuje revizí a doplatkem. Pak následuje připojení distributorem, finalizace žádosti o dotace a uzavření servisní smlouvy.
Co všechno se musí odehrát, než spustíte vlastní solární elektrárnu? Zdroj: Se souhlasem společnosti Pražská plynárenská a.s.
Při objednávání i kompletaci solárních elektráren klade Pražská plynárenská maximální důraz na výběr spolehlivých výrobců a dodavatelů.
S čím je při pořizování FVE třeba počítat, jsou pravidelné kontroly a servis. „Fotovoltaické elektrárny představují sofistikované energetické systémy, jejichž optimální provoz vyžaduje pečlivou údržbu a systematické pravidelné preventivní kontroly. Tato opatření nejsou pouze investicí do životnosti a bezpečnosti těchto zařízení, ale také klíčovým faktorem pro zajištění maximální energetické účinnosti a minimalizaci provozních výpadků,“ uvádí web Pražské plynárenské s tím, že pro minimalizaci poruch a následného servisu provádí preventivní kontroly a měření jednou ročně.