Nejmenší památka v Ústeckém kraji: Prvorepubliková trafika má 9 metrů čtverečních

Má devět metrů čtverečních a je to nejmenší kulturní památka v Ústeckém kraji. Řeč je o prvorepublikové trafice v Žatci, která desítky let chátrala. Až do té doby, než si jí všiml Daniel Černý, koupil ji a začal opravovat. Prvorepubliková trafika se tak během roku změnila k nepoznání. A brzy v ní bude možné i přenocovat.

Na starých fotkách byste asi prvorepublikovou trafiku v Žatci poznali těžko. Od chvíle, co byla po druhé světové válce uzavřena, už jen chátrala. Posledních pár desítek let dokonce sloužila jako nelegální noclehárna pro bezdomovce. Pak se ale k ruině trafiky dostal Daniel Černý z Chomutova a zachránil ji.

„Už 10 let tady opravuju synagogu, která je kousek od tohoto prodejního stánku. Trafičku vlastnil můj kamarád, který měl nějaké osobní problémy a jednoho dne mi zavolal, jestli bych se nechtěl ujmout i této kulturní památky. A já mu říkám, ať se nezlobí, že mám fakt hodně práce se synagogou,“ vypráví Daniel Černý o seznámení s miniaturní památkou v pořadu Prima Česko.

Záhy ale změnil názor. „Druhý den jsem se probudil, nějak jsem si to nechal rozležet, tak jsem mu zavolal a domluvili jsme se.“ A trafice se začalo blýskat na lepší časy.

Záchrana bývalé trafiky přišla za pět minut dvanáct

„Během dvou, tří týdnů se trafička najednou rozevřela. Vyvalily se svislé nosné konstrukce, takže jsme ji museli rychle svázat a začít s opravou. Myslím si, že kdyby to trvalo ještě pár dalších měsíců, už by tu dnes nestála,“ říká Daniel Černý.

Původně si myslel, že trafičku opraví během pár měsíců. Když ale rekonstrukce začala, objevovaly se další a další problémy. Trafiku bylo nutné opravit téměř od základů.

„Snažili jsme se zachovat co nejvíc původních prvků, ale co bylo opravdu hodně degradované, jsme museli vyměnit a bylo toho dost. A protože jsme ji nemohli rozebrat celou, musela se vždycky zafixovat, vyjmout trám, udělat repliku, zasadit ji zpátky, udělat další...“ popisuje Daniel Černý náročnost rekonstrukce.

Kompletní opravou prošla i střecha. A to byl tvrdý oříšek. Speciální krytina se totiž nezachovala celá a nová se už nevyrábí. Nakonec ale se ale na zachránce trafiky usmálo štěstí a sehnali téměř totožnou na jiné stavbě.

Noc v trafičce

Dům má pouze devět metrů čtverečních, jedná se tak o nejmenší kulturní památku Ústeckého kraje. Oprava nakonec trvala téměř rok a čtvrt a stála bezmála milion korun. Budova zatím není otevřená celoročně, ale jen nárazově při různých kulturních akcích. V budoucnu v ní ale možná budete moct i přespat. „Může sloužit na takové zážitkové přespání, třeba když přijedete do Žatce na kole. Vzadu je malinký pozemeček, kde je možné třeba ugrilovat maso,“ plánuje majitel trafičky.

Než tu ale přespí první turisté, bude to ještě nějakou dobu trvat. Zatím si v nejmenší kulturní památce Ústeckého kraje můžete prohlédnout výstavu fotek z její rekonstrukce.

Tagy: