Jákl o natáčení Jana Žižky: Nejtěžší bylo sehnat herce. Všechno zachránila moje manželka

Režisér Petr Jákl o natáčení filmu Jan Žižka.

Režisér Petr Jákl o natáčení filmu Jan Žižka

Už ve čtvrtek 8. září míří do kin dlouho očekávaný snímek Jan Žižka. Jeho režisér Petr Jákl v Novém dni na CNN Prima NEWS přiznal, že prvních pět natáčecích dnů bylo peklo. Vše prý ale nakonec zachránila jeho manželka Romana.

„Romana zachránila hlavně moje psychické zdraví. Prvních pět natáčecích dnů jsem si opravdu myslel, že film nedotočíme. Nic nefungovalo. Bylo to, jako když se kamion řítí z kopce a ať už člověk točí volantem jak chce, nejde to. A já jsem byl ten, který seděl v kabině a musel ho někam dořídit. Bylo to peklo a myslel jsem, že to psychicky i fyzicky nezvládnu,“ přiznal Jákl.

Manželka mu prý tehdy poradila dobrou věc, kterou se nakonec po zbytek natáčecích dnů řídil. „Jsem hrozný detailista a ona mi říkala, abych tolik nelpěl na detailech. Ať to pustím a nechám být, že všechny špatné věci jsou k něčemu dobré. Časem se problémů nakupilo víc a já si vzal její radu k srdci. Zvolil jsem její taktiku a nakonec vše vizuálně vypadalo daleko lépe, než kdybychom to měli s herci secvičené,“ pokračoval režisér historického filmu. „Měla pravdu a já nakonec natáčení přežil,“ doplnil s úsměvem.

Jákl řešil i mnoho problémů týkajících se premiéry. „Jsou to dva roky, co se kvůli pandemii covidu odkládala. Hrozně se těším a jsem v takovém módu, kdy už chci snímek všem ukázat,“ přiznal Jákl. Do kin zamíří už ve čtvrtek 8. září.

Jan Žižka stál 450 milionů korun a stal se z něj nejdražší český film v historii. „Jednou z nejdražších položek je lokace. Ve filmu nemáme ani jednou stejnou lokaci dvakrát. To je něco, co se většinou nestává,“ uvedl režisér. Finančně nákladné byly podle něj také kostýmy, herci nebo catering. „Měli jsme na place i zvířata. Zbraně, které byly při natáčení užity, jsme si vyráběli sami,“ doplnil Jákl.

Praha láká zahraniční herce

Ve filmu hrají například Karel Roden, Jan Budař nebo Ondřej Vetchý. Objeví se tam ale i spoustu zahraničních tváří – Ben Foster, Michael Caine, Matthew Goode, Sophie Lowe nebo Til Schweiger.

Právě sehnat herce bylo podle Jákla to nejtěžší. „Český film není tak výrazný jako třeba francouzský. Ale Praha má dobrý zvuk a chce se do ní podívat hodně lidí. A to hercům vždycky malinko pomůže. Je spoustu důležitých faktorů, které ovlivňují jejich výběr. Tím hlavním je scénář, režisér nebo producenti. Hodně záleží také na jejich agentech, kteří jim podsouvají scénáře,“ popsal Jákl.

„Chvílemi jsem měl obavy, že to nemusí dopadnout. Lidé kolem mě začali panikařit. Běžně nastávaly situace, kdy za mnou přišla hlavní kostymérka s tím, že už musí začít šít kostýmy na Jana Žižku. Tak jsem jí dal nějaké míry. Zvolil jsem střední velikost, aby se to pak případně dalo upravit,“ vylíčil Jákl s tím, že v té době ještě neměl hlavního hrdinu.

Tagy: