reklama

Nejvhodnější doba k nákupu aut? Pravě teď. Už koncem léta mají zdražovat

Česká republika zažívá asi nejslabší prodeje aut od dob druhé světové války. Právě koronavirová krize z velké části ovlivnila to, jak se nyní budou automobilový průmysl a trh vyvíjet. Podle Martina Pelešky, ředitele zastoupení dvou automobilových značek v ČR, je právě nyní nejvhodnější doba k nákupu vozidel. „Zdražování můžeme očekávat na přelomu srpna a září, a to minimálně o dvě procenta,“ uvedl Peleška v pořadu Interview.

reklama

Zdražení se dá čekat především u menších a levnějších automobilů. „Aktuální propady na trhu jsou v porovnání s loňským rokem na 30 procentech. Pokud se nám tento propad podaří udržet, tak to můžeme považovat za úspěch,“ přiznal v pořadu Interview Martin Peleška.

Hlavní příčinou, proč automobilová ekonomika nyní stagnuje, je především slabé odhodlání budoucích zákazníků. „Jak privátní, tak firemní zákazníci zvažují, zda chtějí v aktuální situaci investovat peníze do aut. Už nyní máme signály, kdy zákazníci zjišťují, jaká je momentální situace a poměřují cenovou nabídku s tím, co mohou očekávat,“ řekl ředitel automobilek Toyota a Lexus.

K tématu

Podle evropské zprávy se v Evropské Unii za duben a květen 2020 prodalo o 300 tisíc aut více. Peleška ale připomíná, že statistiky pracují s auty nyní registrovanými, nikoli za dané období prodanými.

„Tyto automobily byly prodány někdy v minulosti, a během období uzamčení nebyly dodávány. Takže se jedná o auta, která jsou až nyní dodávána zákazníkům a nyní jsou registrována. Proto bychom se měli soustředit spíše na to, jaká je poptávka v těchto dnech,“ pokračoval Peleška.

Česká republika má extrémně starý vozový park. Stáří vozidel je v průměru kolem 15 let. Proto by dávalo smysl, kdyby bylo zavedeno takzvané šrotovné, díky kterému by lidé dostali podporu v tom, aby se starých vozidel zbavili. „Sice by to smysl dávalo, ale není to otázka jednorázového šrotovného, ale jde o systematický postup jak nastavit obchod s ojetými vozy, novými vozy a tak dále,“ popsal situaci Peleška.

Další hlavní zprávy

Partie

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Za necelý rok se koronavirem u nás nakazilo přes 1,2 milionu lidí, zemřelo jich přes 20 tisíc a v nemocnicích leží ve vážném stavu asi 1500 pacientů. Podle prezidenta Miloše Zemana se ale naše země nenachází uprostřed národní katastrofy. „Jsme v situaci, kdy, i když někteří lamentují, se tato katastrofa blíží svému konci,“ řekl Zeman v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Prozradil také, zda by se nechal očkovat ruskou vakcínou Sputnik V.

Příběhy z první linie

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Nikdy mu před očima neumíralo tolik lidí, jako právě teď. Covidová pandemie pořádně zamávala i se životem záchranáře z Rokycan, který vedle směn v sanitce pomáhá též na urgentním příjmu v plzeňské nemocnici a na ARO jednoho ze západočeských špitálů. V dalším z Příběhů první linie na CNN Prima NEWS anonymně vypráví, jak si člověk zvyká na smrt kolem sebe. Mluví o bezmezné únavě. I o tom, že brečí jak pacienti, tak zdravotníci.

Šéf Senátu: Jsou zde dva miliony lidí, kteří lezou po kolenou. Vláda pro ně nemá plán
Zeman potvrdil vládní rošádu Běhounka za Blatného. Prozradil také, kdo nahradí Petříčka
Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte
reklama
reklama
Zavření okresů prezident Zeman vítá. Ať jsou vojáci při kontrolách přísní, vyzývá

Partie

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Další články
reklama
reklama