Prodloužená „technická“ platí i v zahraničí. Auto ale nesmí být v dezolátním stavu

Prodloužení technické kontroly platí i v zahraničí.

Pokud vám propadla technická kontrola u vašeho auta, nemusíte se bát pokuty. Ministerstvo dopravy prodloužilo její platnost o sedm měsíců. Tedy pouze v případech, kdy původní oprávnění mělo skončit mezi 1. únorem a 31. srpnem letošního roku.

Běžně řidiči za propadlou technickou prohlídku u svého auta mohou od policie dostat pokutu až dva tisíce korun. Nekompromisní bývají v těchto případech i pojišťovny. Těm, kterým technická propadla v období nouzového stavu, teď ale žádná pokuta nehrozí, pokud tedy auto není v dezolátním stavu.

„Aplikujeme nařízení Evropské unie. Souvisí to s pandemií koronaviru, kdy bylo doporučeno, aby se řidiči a obyvatelé soustředili jen na to, co je podstatné,“ vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

V praxi to znamená, že řidič nemusí s technickou kontrolou spěchat, pokud její platnost skončila nebo skončí v období od 1. února do 31. srpna. Pokud řidičům technická vyprší na konci letních prázdnin, na kontrolu budou muset nejpozději v březnu příštího roku.

Řidiči by přesto kontrolu neměli odkládat

„Pokud někdo požádá o prodloužení STK na těch sedm měsíců, tak se dnes ani nevlepuje jiná náhradní nálepka, ani se nepotvrzuje prodloužení do technického průkazu,“ uvádí provozovatel STK Antonín Franc.

Problémy by řidiči neměli mít ani při cestě do zahraničí. Nařízení Evropské unie se vztahuje i na ostatní státy. Jízda v autě bez technické kontroly ale může být nebezpečná. O některých závadách nemusí lidé ani vědět. „Především jsou to brzdy, což normální provozovatel vozidla neodhalí jenom tak, anebo často bývá problémem koroze,“ vysvětluje automechanik Pavel Franc.

I přes výjimku s technickou kontrolou odborníci a ministerstvo dopravy doporučují lidem, aby s ní v žádném případě neotáleli. Chtějí tak mimo jiné zabránit frontám, které se u stanic technické kontroly mohou tvořit na konci roku.

Tagy: