reklama

V Česku přibylo 274 případů koronaviru. Sbor Opery Národního divadla jde do karantény

V neděli přibylo v Česku 274 potvrzených případů koronaviru, to je méně než v předchozích pěti dnech. Současně se však jedná o nejvyšší nedělení přírůstek od konce června, kdy ovšem čísla zvyšovalo cílené testování v dolech OKD na Karvinsku. Kvůli nákaze novým koronavirem mezi členy sboru Opery Národního divadla (ND) jde po dohodě s pražskými hygieniky celý dvaašedesátičlenný sbor od pondělí do karantény.

reklama

Od začátku epidemie se dosud v zemi nakazilo přes 24 tisíc lidí, z toho víc než 17,5 tisíce se uzdravilo a 423 nakažených zemřelo. Z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že momentálně je nemocných rekordních 6 397 lidí.

Za celý minulý týden odhalily laboratoře v zemi 2 445 případů nemoci COVID-19, což je oproti předchozímu týdnu o víc než pět stovek víc. V pátek byl zaznamenán druhý nejvyšší denní nárůst od vypuknutí koronavirové epidemie, přibylo 484 nově nakažených. O víkendu sice nárůst zpomalil, o volných dnech ale bývá menší množství provedených testů. Nedělní počet testů zveřejní ministerstvo v pondělí vpodvečer. U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. S nákazou je hospitalizováno 153 infikovaných, z toho 33 bylo podle posledních údajů v těžkém stavu.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má v současné době Praha a Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zhruba 45 nových případů nemoci COVID-19. Následují okres Beroun s téměř 39 případy na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden a Mělnicko s více než 37 případy.

K tématu

Karanténa v Národním divadle

Kvůli nákaze novým koronavirem mezi členy sboru Opery Národního divadla půjde po dohodě s pražskými hygieniky celý dvaašedesátičlenný sbor od pondělí do karantény. Bude to znamenat změny programu, zruší se představení opery Libuše, místo toho divadlo uvede výběr známých árií z českých oper. Další opery se budou hrát v upravené verzi, uvedl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Vstupenky na představení podle mluvčího zůstávají v platnosti.

„V souvislosti se zvýšenou nemocností v hlavním městě v posledních dnech došlo také k výskytu onemocnění i mezi zaměstnanci Národního divadla,“ řekl. Dodal, že opery Její pastorkyňa a Rusalka zůstanou v programu i v době karantény a budou uvedeny v mírně upravené verzi.

Podle nedávných informací ředitele Národního divadla Jana Buriana muselo divadlo od března do 2. července zrušit 400 představení. Z asi 81 000 vstupenek se vrátilo zhruba 74 000. Za březen až červen divadlu podle něj chyběly výnosy 121,3 milionu korun, odhad propadu do konce roku je 251,8 milionu korun, s úsporou by konečný propad měl podle Buriana být 180 milionů korun.

Od září budou povinné roušky

Zářijový návrat dětí a studentů do škol a lidí z dovolených by mohl podle epidemiologů situaci s koronavirem v Česku zhoršit. Od úterý proto bude znovu povinné zakrývání nosu a úst v hromadné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na vnitřních akcích od stovky účastníků nebo u říjnových krajských a senátních voleb.

Hygienici v pátek zařadili Prahu do oranžového, tedy druhého stupně rizika nákazy koronavirem. Zatím ale v hlavním městě nezavedli zpřísněná bezpečnostní opatření jako omezení otevírací doby restaurací a barů. Do zeleného, prvního stupně rizika, nyní patří okresy Kolín, Příbram, Žďár nad Sázavou a Brno-město. V ostatních okresech je podle hygieniků riziko nákazy zanedbatelné.

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Pokud se kandidáti na amerického prezidenta zaměřují v kampani na některý ze států nejvíc, bývá to tradičně Florida. A nejinak tomu je i letos. Oba kandidáti utratili za kampaň na Floridě nejvíc peněz, oba k floridským voličům nejčastěji promlouvají a odkazují na ně ve svých projevech. A nejen to, současný prezident Donald Trump se na Floridu loni dokonce i přestěhoval a v sobotu tam předčasně odvolil. Čím to je, že politici napínají tolik svého úsilí právě k Floridě?

reklama
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
NKÚ: MMR má v uzávěrce chyby za pět miliard. Nejsou to vážné nedostatky, reaguje resort
Další články
reklama
reklama