Nekulovo zlevnění potravin nenastalo. Přesto si stojí za svým, zemědělci se s ním sázejí

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) se ukázal jako optimista. Před dvěma týdny prohlásil, že ceny potravin by měly právě v těchto dnech klesat. Zákazníci si ale ničeho takového nevšimli. Zemědělci, potravináři i obchodníci nad predikcí ministra kroutí hlavou. Při tak vysokých cenách energií prý budou potraviny naopak ještě dražší.

Optimismus ministra zemědělství před dvěma týdny pramenil z klesajících cen na burzách. Třeba pšenice se dostala na předválečnou cenu. „Klesá i cena mléka a očekáváme i pokles cen u masa. S několikatýdenním zpožděním se tento pokles zemědělských komodit začne projevovat i v ČR,“ věřil tehdy Nekula.

Konkrétně podle své analýzy očekával, že začnou ceny potravin klesat už za dva týdny, což je právě teď. Zákazníci si ale ničeho takového nevšimli, spíše naopak. „Jak přijdem po týdnu, vždycky utratíme víc,“ postěžoval si jeden z nich. „Nevěděl bych o něčem, co zlevnilo, spíš se pořád zdražuje,“ doplnil další.

Ministr je ale stále optimistou a potraviny prý zlevní stejně jako pohonné hmoty. „Když cena ropy klesá, tak cena benzinu také klesá s nějakým odstupem. Je potřeba, aby se nejenom zemědělci, potravináři, ale i obchodníci chytili za nos,“ vyzval Nekula.

„Potravináři v žádném případě uměle nenavyšují ceny. Roste jim naprosto všechno – cena surovin, cena energií,“ vypočítala šéfka Potravinářské komory Dana Večeřová.

Ministr Nekula na základě levnější pšenice očekává ale i levnější mouku. Ani to by však pečivo nezlevnilo. „Cena té suroviny hraje menší roli než celkové náklady na energie,“ uvedla Večeřová.

Sázka o sadu moravských vín

A s odhadem ministra zemědělství nesouhlasí paradoxně ani zemědělci. Třeba Agrární komora se proto s ním vsadila o sadu moravských vín. „Pokud se jeho slova vyplní, jsme připraveni ho poctít jeho oblíbeným nápojem, to znamená vínem. Potraviny by měly stagnovat nebo spíše zdražovat,“ prohlásil prezident Agrární komory Jan Doležal.

Zlevnit by ale podle Svazu obchodu a cestovního ruchu mělo třeba vepřové maso. „Poslední dva měsíce cena vepřového masa stagnuje, přestože jde všechno nahoru, tak vepřové zlevňuje, protože je ho v Evropě nadbytek a můžeme ho jednoduše dovézt z dalších zemí v Evropě,“ vysvětlil prezident SOCR Tomáš Prouza.

Zlevňování potravin momentálně vylučují i všichni námi oslovení ekonomové.

Tagy:
jídlo potraviny zemědělství energie Tomáš Prouza zdražování ministr zemědělství Česko Jan Doležal zlevnění Zdeněk Nekula Agrární komora České republiky Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky

Hlavní zprávy

Lednice za tisícovku, konvice za polovinu. Jaké spotřebiče jsou největší „žrouti“ energie?
Energetika

Lednice za tisícovku, konvice za polovinu. Jaké spotřebiče jsou největší „žrouti“ energie?

Energetická krize s sebou přináší i potřebu úspor. Domácnosti v posledních letech těžily z relativně levné energie a nemusely tak nad její cenou přemýšlet tolik jako nyní. Kvůli vysoké ceně elektřiny i plynu se začínají Češi čím dál tím více zajímat o nadměrné výdaje spojené s elektřinou a plynem. Kolik však stojí provoz jednotlivých spotřebičů a jak jejich spotřebu vypočítat?

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:07

Nevládní organizace spustily kampaň pro integraci uprchlíků z Ukrajiny

11:42

Česko daruje Ukrajině 25 milionů korun na obnovení veřejné správy

11:18

VIDEO: Aktuální informace z Ukrajiny

10:52

Od rusko-estonské hranice zmizela tisícovka ukrajinských uprchlíků

Živě
ON-LINE: Rusové přišli o stovky obrněnců a tanků. Prohráli jste, vzkazuje Zelenskyj

Ukrajinská armáda dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří v Chersonské oblasti. Zároveň od prchajících okupantů získali stovky kusů ruské obrněné techniky. Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že je jedno, jaké zbraně Rusové seženou – už prohráli. Šéf Kremlu Vladimir Putin zase nařídil moskevské vládě převést do ruského vlastnictví Záporožskou jadernou elektrárnu.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Ukrajinský tlak sílí. Rusové v obrněnci kapitulují bez boje, video oblétlo internet

Válka na Ukrajině je plná zvláštních momentů. Jeden z nich se šíří po sociálních sítích. Video má údajně zachycovat kapitulaci celé ruské posádky v bojovém vozidle. Záběry by měly pocházet z okolí Chersonu, odkud Rusové prchají. Právě v této oblasti se Ukrajincům v poslední době nejvíce daří. Povedlo se jim získat zpět desítky obcí. Sílící ukrajinský tlak je vidět i na chování ruské armády.

Domácí zpravodajství

Peníze ti nepošlu, Láďo. Organizátoři protivládních protestů se rozhádali kvůli financím

Dříve spolupracovali na velkých protivládních demonstracích, nyní si jdou po krku. Organizátoři protestů na Václavském náměstí se pohádali kvůli penězům od svých podporovatelů. Exekucemi zatížený Ladislav Vrabel požadoval od svého kolegy Jiřího Havla, aby mu poslal finanční prostředky z transparentního účtu, těch se ale nakonec nedočkal. Havel argumentoval tím, že Vrabel několikrát porušil jejich dohodu. Rozchod dvou svolavatelů protivládních protestů pak jejich podporovatele viditelně rozčaroval.

Kauza přidělování bytů v Brně: Žalobkyně žádá vazbu pro dva stíhané, šest bylo propuštěno

Žalobkyně po úterní razii v Brně žádá vazbu pro dva z osmi obviněných, ostatní byli propuštěni na svobodu. Policie vyslechla 30 lidí, provedla 28 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Dozorující Vrchní státní zastupitelství v Olomouci o tom ve čtvrtek informovalo na webu. Kauza se týká radnice Brno-střed a přidělování městských bytů.