Nové spotřebiče si nekupujte, radí expert. Popsal, jak ušetřit na energiích i hypotéce

Jak ulevit rodinnému rozpočtu navzdory rostoucím nákladům na energie, prozradil ve vysílání CNN Prima NEWS marketingový ředitel webu Ušetřeno.cz Lukáš Přikryl. Doporučil využívat dvoutarifní sazbu při odběru elektřiny a poradil, jak si vyjednat lepší úrokovou sazbu při sjednávání hypotéky.

Pořizovat si jen kvůli úspoře nové spotřebiče se podle Přikryla spíše nevyplatí. Pokud si lidé nový spotřebič kupují, doporučuje brát ohled na energetickou spotřebu, zkoumat energetické štítky a jednoduše si nabízené spotřebiče mezi sebou porovnat.

Zejména v zimě je potřeba si uvědomit, kde se přes den pohybujeme, a jak domácnost využíváme. „Tam, kde vaříte, bude pravděpodobně vyšší teplota, takže je potřeba méně vytápět. Rovněž na spaní je spíše potřeba nižší teplota, to znamená nepřetápět, nevytápět chodby,“ nastínil možnosti, jak za energie ušetřit.

Část rozpočtu uspoří i stavební úpravy, které sníží energetickou náročnost. „Je dost pravděpodobné, že pokud je dům starší, tak úspora se tam vždy najde. Typicky to jsou primárně okna. Pokud máte starší dům, tak se to dá řešit individuálně. Dají se udělat tepelné mapy a poté řešit zateplení,“ vysvětlil možné úspory expert.

Odborník dále doporučuje průběžně sledovat aktuální nabídky na dodávky energií a porovnat si, zda nám jiný produkt na trhu nenabídne úsporu. „Nejdůležitější je sledovat odkud energii získáváte, jaký máte produkt, kdy vám končí fixace, případně jaká budou zdražení, která vás čekají. Aktivně se o to zajímat, srovnávat si nabídky na trhu a snažit se získat v ten daný okamžik nejlepší možnou cenu. Je potřeba smířit se s tím, že bude určitě vyšší, než jste měli v minulosti, ale i na těch budoucích vyšších cenách se dá úspora najít,“ dodal Přikryl.

Ušetřit se dá i na hypotéce

Podle experta lze v době zdražování a růstu úrokových sazeb ušetřit i na hypotéce. Zájemci by se neměli bát využít služeb profesionálů, kteří s vyjednáním lepších podmínek pomůžou. „Při zřizování hypoték se dá zejména ušetřit dobrým výběrem a využitím nějaké třetí strany, která vám s vyjednáváním pomůže. Je to primárně obchodní vyjednávání. To znamená, že rozdíly mezi tím, pokud se přijdete sami na pobočku zeptat, a tím, když je to řešeno profesionálním způsobem, mohou být velké,“ upozornil Přikryl.

Na první pohled se dle něj například nemusí zdát jako příliš velký rozdíl mezi sazbou na úrovni šesti, sedmi, nebo osmi procent, ale v konečném výsledku jsou to tisíce měsíčně. Dodal, že v případě nové hypotéky nyní může stát za to chvíli počkat. V případě končící fixace úrokové sazby doporučuje řešit situaci co nejdříve – možné to je až rok předem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže
Koronavirus

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky
Energetika

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle dané normy má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moci spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:27

Na Slovensku budou jednat ministři obrany zemí V4, i o pomoci Ukrajině

04:47

Zeman přijme v Lánech Fialu

04:22

Vláda schválila postup dodávky 15 německých tanků Leopard české armádě

00:36

Při střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 17 lidí, z toho 11 dětí

Scéna z Armageddonu v reálu: Vědci otestovali vesmírnou obranu Země, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o první test obrany Země před vesmírným tělesem. Tento asteroid žádné nebezpečí pro Zemi nepředstavoval. Zda a jak se podařilo změnit jeho trajektorii, zjistí NASA za několik dnů či týdnů. Informovala o tom NASA na twitteru. S analýzou fotometrických dat získaných po nárazu sondy DART pomohou i vědci z Česka.

KOMUNÁLNÍ VOLBY: Jak se volilo ve vaší obci? Podívejte se na souhrnné výsledky

Letošní komunální volby má Česká republika za sebou. Všechny hlasy již byly sečteny a je jasno, kdo na radnicích měst, městysů a vesnic usedne. Podívejte se na velký souhrn CNN Prima NEWS a zjistěte, jak si politické strany a hnutí vedly právě ve vašich domovských obcích. V textu jsme pro vás připravili výsledky voleb na pražském magistrátu, v městských částech hlavního města a také v krajských městech. Na další místa České republiky se podívejte v naší interaktivní mapě.

Žádný trik, pouze zodpovědnost. Novinář přiblížil vítězství Meloniové i její vztah k Rusku

Stefano Magni je italský novinář, spisovatel a překladatel. Žije a pracuje v Miláně, píše především pro on-line deník La Nuova Bussola Quotidiana. Zahraniční média podle něj vítězku italských voleb Giorgii Meloniovou vykreslují jako extremistku jednoduše proto, že o ní nic nevědí a její existenci zaznamenaly až nedávno. I přes její problematickou minulost jí považuje za zodpovědnou političku.

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Kabinet projednával také zvýšení důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 825 korun.

Domácí zpravodajství

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.