Analytik radí, jak ušetřit
Jak ulevit rodinnému rozpočtu navzdory rostoucím nákladům na energie, prozradil ve vysílání CNN Prima NEWS marketingový ředitel webu Ušetřeno.cz Lukáš Přikryl. Doporučil využívat dvoutarifní sazbu při odběru elektřiny a poradil, jak si vyjednat lepší úrokovou sazbu při sjednávání hypotéky.
Pořizovat si jen kvůli úspoře nové spotřebiče se podle Přikryla spíše nevyplatí. Pokud si lidé nový spotřebič kupují, doporučuje brát ohled na energetickou spotřebu, zkoumat energetické štítky a jednoduše si nabízené spotřebiče mezi sebou porovnat.
Zejména v zimě je potřeba si uvědomit, kde se přes den pohybujeme, a jak domácnost využíváme. „Tam, kde vaříte, bude pravděpodobně vyšší teplota, takže je potřeba méně vytápět. Rovněž na spaní je spíše potřeba nižší teplota, to znamená nepřetápět, nevytápět chodby,“ nastínil možnosti, jak za energie ušetřit.
Část rozpočtu uspoří i stavební úpravy, které sníží energetickou náročnost. „Je dost pravděpodobné, že pokud je dům starší, tak úspora se tam vždy najde. Typicky to jsou primárně okna. Pokud máte starší dům, tak se to dá řešit individuálně. Dají se udělat tepelné mapy a poté řešit zateplení,“ vysvětlil možné úspory expert.
Odborník dále doporučuje průběžně sledovat aktuální nabídky na dodávky energií a porovnat si, zda nám jiný produkt na trhu nenabídne úsporu. „Nejdůležitější je sledovat odkud energii získáváte, jaký máte produkt, kdy vám končí fixace, případně jaká budou zdražení, která vás čekají. Aktivně se o to zajímat, srovnávat si nabídky na trhu a snažit se získat v ten daný okamžik nejlepší možnou cenu. Je potřeba smířit se s tím, že bude určitě vyšší, než jste měli v minulosti, ale i na těch budoucích vyšších cenách se dá úspora najít,“ dodal Přikryl.
Ušetřit se dá i na hypotéce
Podle experta lze v době zdražování a růstu úrokových sazeb ušetřit i na hypotéce. Zájemci by se neměli bát využít služeb profesionálů, kteří s vyjednáním lepších podmínek pomůžou. „Při zřizování hypoték se dá zejména ušetřit dobrým výběrem a využitím nějaké třetí strany, která vám s vyjednáváním pomůže. Je to primárně obchodní vyjednávání. To znamená, že rozdíly mezi tím, pokud se přijdete sami na pobočku zeptat, a tím, když je to řešeno profesionálním způsobem, mohou být velké,“ upozornil Přikryl.
Na první pohled se dle něj například nemusí zdát jako příliš velký rozdíl mezi sazbou na úrovni šesti, sedmi, nebo osmi procent, ale v konečném výsledku jsou to tisíce měsíčně. Dodal, že v případě nové hypotéky nyní může stát za to chvíli počkat. V případě končící fixace úrokové sazby doporučuje řešit situaci co nejdříve – možné to je až rok předem.