reklama

Bez očkování vás neubytuji, rozhodl hoteliér. Rasista a nacista, pustili se do něj lidé

Dostal stovky nenávistných e-mailů, nazývají ho rasistou či nacistou, přejí mu krach a insolvenci. To jsou reakce na muže, který jako jeden z prvních oznámil, že ve svém hotelu Obermühle v německém Garmisch-Partenkirchenu ubytuje jen očkované proti nemoci COVID-19. „Za svým rozhodnutím si stojím,“ řekl majitel hotelu Christian Wolf.

reklama

V pondělí vstoupila v Bavorsku v platnost po nástupu čtvrté vlny koronaviru nová pravidla, označovaná v německy hovořících zemích jako 3G: geimpft, genesen, getestet. Tedy česky: očkovaný, vyléčený (po prodělání COVID-19), testovaný. To však Wolfovi nestačí. Přišel proto s požadavkem, který zřetelně umístil na internetových stránkách hotelu. „Abychom našim hostům a zaměstnancům zajistili bezpečné prostředí proti COVID-19, bude od 1. října 2021 očkování pro dospělé hosty starší 18 let při návštěvě našeho hotelu a restaurace povinné. Povinnost vakcinace se nevztahuje na osoby do 17 let. Dětem od šesti let nabízíme při příjezdu povinný antigenní rychlotest zdarma,“ uvedl v požadavku.

Když se k tomuto kroku rozhodl, očekával odmítavé reakce. Netušil však, jaké vlnobití vyvolá. O majiteli ihned informovala média z celého Bavorska, natáčet přijely i televizní štáby. „Dělám to proto, abych ochránil své zaměstnance a hosty,“ zdůraznil opakovaně Wolf v rozhovoru pro mnichovský deník Merkur.

Podnikatel udělí od října výjimku jen mladistvým do 18 let a těhotným ženám, musejí však mít negativní testy na koronavirus. Přichází tak s mnohem přísnějšími pravidly, než jsou ta, která momentálně v Německu platí.

V okresech a městech s týdenní incidencí více než 35 případů na 100 tisíc obyvatel musejí neočkované osoby předložit negativní testy pro vstup do vnitřních prostor. Dříve byla tato hranice 50. V budoucnu by se pravidla pro 3G mohla uplatňovat zcela bez ohledu na četnost výskytu. Předseda bavorské vlády Markus Söder redakci Merkur sdělil, že chce spoléhat na jakýsi nemocniční semafor.

Pravidlo 3G a testy po 72 hodinách

Navíc je testování neočkovaných osob povinné při všech vnitřních akcích, ať sportovních, nebo kulturních, při stravování, během poskytování služeb, jako jsou kadeřnictví, masáže, pedikúra, nebo v uzavřených rekreačních a sportovních zařízeních. Návštěvníci nemocnic nebo rehabilitačních zařízení musejí rovněž předložit doklad o vyšetření, pokud nebyli očkováni nebo se neuzdravili. V domovech pro seniory zůstává testování povinné kvůli ochraně bez ohledu na úroveň výskytu. V ubytovacích zařízeních je vyžadován doklad o testování při příjezdu, následně též každých 72 hodin.

Všechny hotely v bavorských regionech s výskytem vyšším než 35 nyní mají povinnost znovu žádat své hosty o pravidelné testování. Pro Wolfa a jeho tým se nic nemění. A není jediný, kdo se chce v budoucnu spolehnout na pravidlo 3G. Společnost Leitner Reisen je první německou cestovní kanceláří, která oznámila, že na své zájezdy bude brát pouze očkované a vyléčené osoby.

Vedení aquaparku Plantsch v Schongau též uvažovalo o „vyloučení“ neočkovaných návštěvníků, včetně mládeže, ale tento návrh neprošel, protože veřejná zařízení musejí být podle zákona přístupná všem.

Majitel: Za svým rozhodnutím si stojím

Naproti tomu Wolfovi kolegové z hotelů se k zavedení pravidla 3G staví spíše odmítavě. Thomas Geppert, regionální manažer sdružení hotelů a restaurací Dehoga, si není vědom toho, že by hotely vylučovaly neočkované osoby i s testy. Většina z nich nabízí svým hostům možnost testování na místě. „Pro provozovny to samozřejmě znamená další náklady,“ poznamenal.

„Za svým rozhodnutím si stojím. 90 procent ohlasů, které jsem od svých hostů obdržel, je pozitivních. Měl jsem ve schránce také několik stovek nenávistných mailů s přáním insolvence, většinou od anonymních autorů,“ popsal poslední týdny Wolf a podivoval se nad tím, že ho někdo mohl nazvat rasistou a nacistou. „V mém hotelu pracují zaměstnanci z 22 zemí. A tento tým, téměř kompletně očkovaný, je mi velmi vděčný. Nejen kvůli obavám o své zdraví, ale i strachu z dalšího uzavření hotelu,“ dodal.

V říjnu loňského roku musel i on hotel zavřít, protože se nakazilo sedm zaměstnanců. Poté přišel tzv. tvrdý lockdown se zákazem poskytování ubytovacích služeb. Toho už se Wolf nechce dočkat, proto jde novátorskou cestou.

Tagy:
Německo hotel očkování reakce koronavirus COVID-19 Garmisch-Partnekirchen nadávky odmítnutí pobyt Hotel Obermühle Christian Wolf přístup

Hlavní zprávy

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie
Domácí

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí
Volby 2021

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

Mynář opět pod drobnohledem. Kvůli dotacím na sportovní ubytovnu ho vyšetřuje NSA
Sport

Mynář opět pod drobnohledem. Kvůli dotacím na sportovní ubytovnu ho vyšetřuje NSA

Hradního kancléře Vratislava Mynáře vyšetřuje Národní sportovní agentura (NSA). Důvodem je dotace ve výši 26 milionů korun, kterou před více než deseti lety získalo Mynářovo občanské sdružení Chřibák na výstavbu sportovní ubytovny. Podnět podala nevládní organizace Transparency International, jež zároveň kritizuje zbytečné průtahy, informoval web iRozhlas.cz.

Příjemných teplot si užijeme ještě pár dní. Státní svátek však doprovodí déšť i bouřky

Počasí na státní svátek svatého Václava bude na většině území České republiky oblačné až polojasné, teploty opět přesáhnou 20 °C. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Řidiči by si měli dát pozor na ojedinělé ranní mlhy, na východě českého území pak meteorologové očekávají přeháňky. V dalších dnech se lehce ochladí, stále se ale můžeme těšit na teploty kolem 20 °C.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny

Prezident republiky Miloš Zeman v úterý slaví své 77. narozeniny. Dvakrát zvolená hlava státu vykonává svou funkci od roku 2013, třebaže v posledních letech nešetřil řadou kontroverzních výroků. V uplynulých dnech se dostal do mediálního prostoru také kvůli své hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, kde mu bylo diagnostikováno vyčerpání a dehydratace. Odtamtud byl propuštěn minulou středu a tento týden stihl podepsat několik zákonů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama