reklama

Nemocnice v Ústí má nedostatek krve skupiny nula negativní a prosí o pomoc

Transfúzní oddělení nemocnice v Ústí nad Labem hledá dárce krve s univerzální skupinou nula negativní. Má jí totiž kritický nedostatek. Nemocnice už kvůli tomu vydala speciální výzvu. Kdo může přijít krev darovat, kam všude ústecká nemocnice krev dodává a pro koho zrovna tuto konkrétní krevní skupinu potřebuje?

reklama

Výzva je zatím poměrně úspěšná. Za poslední čtyři dny přišlo na transfúzní oddělení Masarykovy nemocnice do Ústí nad Labem zhruba šedesát lidí. Nemocnicím vystačí tento stav zhruba na deset dnů.

Transfúzní oddělení Masarykovy univerzity dodává v Ústeckém kraji krev do několika nemocnic, a sice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Litoměřicích, Roudnici nad Labem. Krev dováží ale i do pražského Motola. Skupina nula negativní je v současnosti potřebná pro pacienty, kteří jsou například po operaci nebo kteří jsou vážně nemocní. Odběr trvá zhruba pět až sedm minut a pacientovi se odebírá přibližně 450 mililitrů krve.

„Mohou přijít lidé, kteří jsou ve věku mezi osmnácti a pětašedesáti lety, kteří jsou relativně zdraví a nemají nějaké akutní onemocnění, nejsou v karanténě. Pokud se budeme bavit třeba o koronavirové infekci, tak aby nebyli v karanténě nebo neměli nějaké příznaky virového onemocnění,“ řekl CNN Prima NEWS primář transfúzního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Jiří Masopust, který také zmínil, že na dárce se na rozdíl od ostatních nevztahuje nařízení povinného nošení roušek v nemocnici.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Přírůstek nových případů koronaviru v neděli v ČR po pěti dnech klesl pod deset tisíc – bylo jich 7 301. Přesto je to nejvyšší nedělní nárůst od března. Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v zemi 158 515 nakažených. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i obětí ale v poslední době výrazně přibývá.

Sport

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Nemluví se o něm tak často jako o jiných českých cyklistech – Zdeňku Štybarovi nebo Romanu Kreuzigerovi. Josef Černý ale svoji vlast na Giru d´Italia reprezentoval více než skvěle. Slavný „růžový“ závod zakončil šestým místem v časovce, tedy přesně tak, jak do něj vstoupil. Zatím nemá podepsanou smlouvu na další rok, ovšem po třech týdnech v Itálii, během kterých oslavil i vítězství, by brzy měl mít angažmá zajištěné.

reklama
Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?
KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Další články
reklama
reklama