reklama

Nemocnice v Ústí má nedostatek krve skupiny nula negativní a prosí o pomoc

Transfúzní oddělení nemocnice v Ústí nad Labem hledá dárce krve s univerzální skupinou nula negativní. Má jí totiž kritický nedostatek. Nemocnice už kvůli tomu vydala speciální výzvu. Kdo může přijít krev darovat, kam všude ústecká nemocnice krev dodává a pro koho zrovna tuto konkrétní krevní skupinu potřebuje?

reklama

Výzva je zatím poměrně úspěšná. Za poslední čtyři dny přišlo na transfúzní oddělení Masarykovy nemocnice do Ústí nad Labem zhruba šedesát lidí. Nemocnicím vystačí tento stav zhruba na deset dnů.

Transfúzní oddělení Masarykovy univerzity dodává v Ústeckém kraji krev do několika nemocnic, a sice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Litoměřicích, Roudnici nad Labem. Krev dováží ale i do pražského Motola. Skupina nula negativní je v současnosti potřebná pro pacienty, kteří jsou například po operaci nebo kteří jsou vážně nemocní. Odběr trvá zhruba pět až sedm minut a pacientovi se odebírá přibližně 450 mililitrů krve.

„Mohou přijít lidé, kteří jsou ve věku mezi osmnácti a pětašedesáti lety, kteří jsou relativně zdraví a nemají nějaké akutní onemocnění, nejsou v karanténě. Pokud se budeme bavit třeba o koronavirové infekci, tak aby nebyli v karanténě nebo neměli nějaké příznaky virového onemocnění,“ řekl CNN Prima NEWS primář transfúzního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Jiří Masopust, který také zmínil, že na dárce se na rozdíl od ostatních nevztahuje nařízení povinného nošení roušek v nemocnici.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama