reklama

Nemocnice v Ústí má nedostatek krve skupiny nula negativní a prosí o pomoc

Transfúzní oddělení nemocnice v Ústí nad Labem hledá dárce krve s univerzální skupinou nula negativní. Má jí totiž kritický nedostatek. Nemocnice už kvůli tomu vydala speciální výzvu. Kdo může přijít krev darovat, kam všude ústecká nemocnice krev dodává a pro koho zrovna tuto konkrétní krevní skupinu potřebuje?

reklama

Výzva je zatím poměrně úspěšná. Za poslední čtyři dny přišlo na transfúzní oddělení Masarykovy nemocnice do Ústí nad Labem zhruba šedesát lidí. Nemocnicím vystačí tento stav zhruba na deset dnů.

Transfúzní oddělení Masarykovy univerzity dodává v Ústeckém kraji krev do několika nemocnic, a sice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Litoměřicích, Roudnici nad Labem. Krev dováží ale i do pražského Motola. Skupina nula negativní je v současnosti potřebná pro pacienty, kteří jsou například po operaci nebo kteří jsou vážně nemocní. Odběr trvá zhruba pět až sedm minut a pacientovi se odebírá přibližně 450 mililitrů krve.

„Mohou přijít lidé, kteří jsou ve věku mezi osmnácti a pětašedesáti lety, kteří jsou relativně zdraví a nemají nějaké akutní onemocnění, nejsou v karanténě. Pokud se budeme bavit třeba o koronavirové infekci, tak aby nebyli v karanténě nebo neměli nějaké příznaky virového onemocnění,“ řekl CNN Prima NEWS primář transfúzního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Jiří Masopust, který také zmínil, že na dárce se na rozdíl od ostatních nevztahuje nařízení povinného nošení roušek v nemocnici.

Tagy:

Hlavní zprávy

Komentátoři: Janeček si kandidaturou futruje ego. Kalousek se snaží dostat do Senátu
360°

Komentátoři: Janeček si kandidaturou futruje ego. Kalousek se snaží dostat do Senátu

Mnozí adepti, kteří usilují o post prezidenta, nemají šanci, ale chtějí se zviditelnit. Na tom se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli komentátoři Petr Honzejk a Petr Kamberský. Miliardář Karel Janeček podle nich oznámil kandidaturu včas, avšak spíše než touha po triumfu je důvodem podle nich jen „futrování ega“. Možná kandidatura bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je promyšlenější a má mu otevřít cestu do Senátu.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama