reklama

Nemocnice v Ústí má nedostatek krve skupiny nula negativní a prosí o pomoc

Transfúzní oddělení nemocnice v Ústí nad Labem hledá dárce krve s univerzální skupinou nula negativní. Má jí totiž kritický nedostatek. Nemocnice už kvůli tomu vydala speciální výzvu. Kdo může přijít krev darovat, kam všude ústecká nemocnice krev dodává a pro koho zrovna tuto konkrétní krevní skupinu potřebuje?

reklama

Výzva je zatím poměrně úspěšná. Za poslední čtyři dny přišlo na transfúzní oddělení Masarykovy nemocnice do Ústí nad Labem zhruba šedesát lidí. Nemocnicím vystačí tento stav zhruba na deset dnů.

Transfúzní oddělení Masarykovy univerzity dodává v Ústeckém kraji krev do několika nemocnic, a sice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Litoměřicích, Roudnici nad Labem. Krev dováží ale i do pražského Motola. Skupina nula negativní je v současnosti potřebná pro pacienty, kteří jsou například po operaci nebo kteří jsou vážně nemocní. Odběr trvá zhruba pět až sedm minut a pacientovi se odebírá přibližně 450 mililitrů krve.

„Mohou přijít lidé, kteří jsou ve věku mezi osmnácti a pětašedesáti lety, kteří jsou relativně zdraví a nemají nějaké akutní onemocnění, nejsou v karanténě. Pokud se budeme bavit třeba o koronavirové infekci, tak aby nebyli v karanténě nebo neměli nějaké příznaky virového onemocnění,“ řekl CNN Prima NEWS primář transfúzního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Jiří Masopust, který také zmínil, že na dárce se na rozdíl od ostatních nevztahuje nařízení povinného nošení roušek v nemocnici.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

Aktualizováno

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama