reklama

Nemocnice v Ústí má nedostatek krve skupiny nula negativní a prosí o pomoc

Transfúzní oddělení nemocnice v Ústí nad Labem hledá dárce krve s univerzální skupinou nula negativní. Má jí totiž kritický nedostatek. Nemocnice už kvůli tomu vydala speciální výzvu. Kdo může přijít krev darovat, kam všude ústecká nemocnice krev dodává a pro koho zrovna tuto konkrétní krevní skupinu potřebuje?

reklama

Výzva je zatím poměrně úspěšná. Za poslední čtyři dny přišlo na transfúzní oddělení Masarykovy nemocnice do Ústí nad Labem zhruba šedesát lidí. Nemocnicím vystačí tento stav zhruba na deset dnů.

Transfúzní oddělení Masarykovy univerzity dodává v Ústeckém kraji krev do několika nemocnic, a sice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Litoměřicích, Roudnici nad Labem. Krev dováží ale i do pražského Motola. Skupina nula negativní je v současnosti potřebná pro pacienty, kteří jsou například po operaci nebo kteří jsou vážně nemocní. Odběr trvá zhruba pět až sedm minut a pacientovi se odebírá přibližně 450 mililitrů krve.

„Mohou přijít lidé, kteří jsou ve věku mezi osmnácti a pětašedesáti lety, kteří jsou relativně zdraví a nemají nějaké akutní onemocnění, nejsou v karanténě. Pokud se budeme bavit třeba o koronavirové infekci, tak aby nebyli v karanténě nebo neměli nějaké příznaky virového onemocnění,“ řekl CNN Prima NEWS primář transfúzního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Jiří Masopust, který také zmínil, že na dárce se na rozdíl od ostatních nevztahuje nařízení povinného nošení roušek v nemocnici.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Hrozba z vesmíru: Experti odhadli místo dopadu čínské rakety. Kdo by se měl obávat?

Hrozba z vesmíru: Experti odhadli místo dopadu čínské rakety. Kdo by se měl obávat?

Ruský Roskosmos a americká Aerospace Corporation zveřejnily nezávisle na sobě mapy možného dopadu nekontrolovatelného dvacetitunového pozůstatku čínské rakety Long March 5B na Zemi. Jejich odhady jsou podobné. Podle aktuálního sledování by měl objekt do zemské atmosféry vstoupit nejdříve 8. května. Italští astronomové zveřejnili jeho první snímek při letu vesmírem.

Politika

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Předseda ČSSD Jan Hamáček si zřejmě vyřizuje účty s pardubickým hejtmanem Martinem Netolickým (ČSSD). Odvolal jej z dozorčí rady České pošty a údajně s ním ani nekomunikuje. Na jeho místo navrhlo vnitro Martina Kubu (ODS). Informoval o tom web info.cz Netolický pro Seznam Zprávy prozradil, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy, aby nákupem vakcín Sputnik V zachránil sociální demokracii před volebním debaklem.

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Pirk: Chci operovat, dokud budu moct. Na kliniku dohlédnu i z nebe nebo pekla
Kellnerová se po smrti otce vrací k závodění. Čeká ji důležitá generálka před OH
reklama
reklama
Desetikoruna se vydražila za 230 tisíc. Jak vzácnou minci poznáte od ostatních?

Aukce

Domácí zpravodajství

ANO se dál propadá. Babiše drtí Piráti a STAN, posílila i ČSSD
Další články
reklama
reklama