Neobvyklé volební místnosti: Lidé hlasují v kostele, sauně, u kulečníku i na psychiatrii

Volební místnosti se zdaleka nenachází jen ve školách či na radnicích. Lidé v některých regionech volí prezidenta například v tělocvičně, kostele, sauně, kulečníkovém klubu nebo v psychiatrické léčebně. Reportéři CNN Prima NEWS se do mnoha neobvyklých volebních místností vydali osobně.

Bohuslav Štěpánek vyrazil do Rychnova nad Kněžnou. Místní saunu si během volebního dne budou muset odepřít tamní sportovci. „Nacházím se v relaxačním prostoru před saunou. Ta je nyní samozřejmě mimo provoz, tudíž tady máme pokojovou teplotu,“ popsal reportér CNN Prima NEWS.

Relaxační prostor sauny se proměňuje ve volební místnost už řadu let. Stačí vždy jen dát na stranu relaxační lehátka a vytvořit prostor pro volební komisi i hlasování. „Dlouhé roky tu probíhají všechny možné volby – tedy prezidentské, komunální, krajské, parlamentní i evropské,“ doplnil reportér.

Kromě sauny patří k neobvyklým volebním místům například i kulečníkový klub. Už před 14. hodinou se začala tvořit fronta lidí, kteří tam chtěli odevzdat své hlasovací lístky. „Mně se to tady líbí,“ uvedla jedna z voliček. „Je to super, volím tady pokaždé,“ doplnil další muž.

Obyvatelé v Horní Jasence u Vsetína jsou zase zvyklí volit v tamním kostele. „Myslím, že to místní lidé kvitují. Je to důstojný prostor pro volbu,“ uvedl pastor Sboru Církve bratrské ve Vsetíně Tomáš Pospíchal.

V některých regionech ČR se volí také v tělocvičnách a na dalších sportovištích. Třeba v jedné zlínské hale stolního tenisu se ještě ve čtvrtek pilně trénovalo, v pátek se tyto prostory změnily na volební místnost.

Mezi vůbec nejhezčí a nejzajímavější volební místa v Česku patří velký sál ve správní budově Psychiatrické nemocnice v Kroměříži. „Jedná se o geometrickou secesi a ten sál je opravdu reprezentativní,“ uvedl ředitel nemocnice Pavel Polák.

Zájem o netradiční volební místa je veliký. Lidi takto volit evidentně baví. V pátek jsou volební místnosti otevřené od 14 do 22 hodin. V sobotu bude možné volit od 8 do 14 hodin.

Tagy: