Neočkovaným nenaléváme. Přesto jsme na mapě rebelů, stěžuje si hospodský

Protiepidemická opatření nejsou po chuti celé řadě lidí. O krok dál šli někteří restauratéři, kteří otevřeně odmítají dodržovat vládní nařízení a do svých provozoven pouští lidi bez jakýchkoliv omezení, tedy i bez očkování. Dokonce existuje i interaktivní mapa s takovými restauracemi a dalšími zařízeními. Některé provozovny jsou na ní ale neprávem, a tudíž se brání.

To se týká třeba restaurace z pražských Vinohrad. Ta hlásá, že neočkovaní se obsluhy nedočkají. „Přišel k nám pán a sedl si ke stolu. Já za ním přišel a zeptal se ho, co si dá a zda je očkován. On odpověděl, že není, ale že jsme na seznamu Volných zón,“ říká hospodský.

Podnik, ve kterém pracuje, se na čas dostal na mapu rebelujících hospod na volnezony.cz, kde jsou vyznačeny restaurace a jiné provozovny, které ignorují platná protipandemická opatření. Nekontrolují tedy očkování a nevyžadují ani respirátory.

Hostinský do té doby neměl o zmíněné stránce ani tušení. Když to s kolegy zkontrolovali, zjistili, že je to skutečně pravda, přestože vládní opatření dodržují. „V ten den přišlo přes poledne asi sedm takových lidí. Všechny jsme odmítli obsloužit a oni opustili restauraci,“ dodává pro CNN Prima NEWS. Věc nakonec vyřešili sami. S pomocí experta na IT svou restauraci z mapy vymazali.

Část podniků na mapě být nechce

Že je podniků, které jsou na mapě proti své vůli a nespravedlivě, více, připouští i jeden ze správců zmíněné interaktivní mapy. „Protože projekt žije pouze 7 týdnů, ladíme procesy, a tak se mohlo se stát, že se nějaká provozovna nebo živnostník dostal na mapu nedopatřením,“ sdělil Martin Kaša CNN Prima NEWS.

Podnikatelům, jejichž provozovny se na mapě objeví bez jejich souhlasu, se tedy omlouvá. „Naším cílem opravdu není poškozovat něčí podnikání, ale pomáhat těm, kteří to potřebují a chtějí,“ doplňuje Kaša.

Projekt otevřeně rebelujících provozovatelů jinak hájí. „Chceme pomoci rozpustit strach a segregaci ve společnosti, podpořit společnost v běžném fungování. Spojovat lidi a služby, ukazovat jim cestu a k tomu zapojit komunitu lidí ve facebookové skupině, která je řádově ve stovkách tisíc a každým dnem rychle roste,“ dodává jeden z představitelů webu volnezony.cz.

Redakce CNN Prima NEWS k tématu kontrol restaurací oslovila rovněž Hygienickou stanici v Praze. Ta dosud nereagovala.

Nesprávných provozoven asi přibude

Restauratér ze spolku Apron Luboš Kastner připouští, že takovou zkušenost on sám ani další představitelé gastra, se kterými je v kontaktu, nemá. „Je ale otázka, do jaké míry to může být nějaká obranná taktika ve vztahu k tomu, že i kontrolní orgány začaly říkat, že se o tyto provozovny začnou zajímat. Myslím, že takových provozoven, které tam jsou neprávem, přibude,“ míní.

On sám dlouhodobě zastává jiný názor, než nespokojení restauratéři a provozovatelé, kteří otevřeně odmítají dodržovat vládní opatření. „Samozřejmě ta opatření byla mnohdy nesmyslná a omezující, ale to, aby někdo takto aktivně bojkotoval pravidla, to vůbec nepatří do společnosti a ani to nevylepšuje image našeho oboru,“ dodává restauratér.

Pro podniky, které se na zmíněné mapě objeví, aniž by chtěly, má jednoduché doporučení. „Doporučujeme jim, aby to aktivně komunikovaly na svém Facebooku. I to přihlášení se k tomu, že tam nepatří, je důležitý moment,“ upozorňuje Kastner. Kromě toho by měly kontaktovat správce daného webu a žádat od něj odstranění svého podniku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců
Ukrajina

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců

Ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny výrazně zpomalují protitankové miny. Ty v oblasti rozmístili ukrajinští ženisti. Další zveřejněné video ukazuje ruský tank, který se nechal vlákat do minového pole. Krátce na to následoval masivní výbuch. Na základě pozdějších leteckých snímků je patrné, že nešlo o jediného ruského obrněnce, kterého Ukrajinci v tomto minovém poli zničili.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:05

Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 602 uprchlíkům z Ukrajiny,

08:26

Od začátku invaze vypálili Rusové na Ukrajinu asi 3 tisíce raket

07:50

Ruské ozbrojené síly se podle Ukrajiny dále soustředí na obklíčení Lysyčansku

07:33

Ruská federace se snaží získat zpět ztracené pozice u Charkova, píše agentura Unian

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Živě
ON-LINE: Munice a protiletadlové systémy. Ukrajina dostane od USA další pomoc za miliardy

Ukrajina obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Ta Ukrajincům v posledních týdnech dochází. Ukrajinci v pátek podle místních médií zničili ruské sklady, kde byl mimo jiné ruský dron za miliony dolarů. Rusové bombardovali ukrajinský Hadí ostrov, kterého se předtím po několika měsících vzdali. Kyjev podle doněckých separatistů sabotuje výměny zajatců.

Patří do výbavy astronautů, mají ho i prezidenti. Švýcarský armádní nůž slaví 125. výročí

Nejznámější kapesní nůž slaví 125 výročí svého vzniku. Tradičně bývá červený a má na sobě bílý kříž značící zemi původu – Švýcarsko. Proto se mu také říká švýcarský armádní nůž. Ovšem nevyužívají ho jen vojáci, často se nachází také v kapsách skautů, trampů či turistů, ale i manažerů. A také prezidentů

Domácí zpravodajství

Prouza: Babiš měl předsednictví za pojídání chlebíčků. Česko ale může rozdělovat plyn v EU

Předsednictví v Radě Evropské unie je pro Česko svátek, což ovšem nevnímal expremiér Andrej Babiš (ANO), který to pokládal za pojídání chlebíčků, protože cítil politické body. Takto na adresu bývalého předsedy vlády promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj zanechal Babiš Česko na předsednictví hůře připravené. Prouza kromě toho zmínil, že česká role by mohla být velmi důležitá, protože v nadcházejících měsících se může tuzemsko dostat i do pozice, kdy povede debatu o rozdělování plynu mezi státy EU.

Plameny zachvátily halu v Zápech. Škody budou vysoké, vše se ale obešlo bez zranění

Aktualizováno

Hasiči vyjížděli v pátek k rozsáhlému požáru haly v Zápech u Prahy. Uvnitř byly uskladněné autodíly, včetně propan-butanových lahví a olejů. S ohněm bojovalo 27 jednotek, konstrukce haly se zřítila. Požár se obešel bez zranění lidí, potvrdila reportérka CNN Prima NEWS Eva Jarkovská. Podle starosty obce Vladimíra Vlčka slouží hala jako sklad autodílů pro společnost AD Partner.

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.