reklama

Hygienička: Pokuty při kontrolách nebyly velké. Naším cílem není nachytat provozovatele

Dodržování protikoronavirových opatření v tomto týdnu kontrolovali hygienici s policisty po celém Česku. Podle Zdeňky Schumové z pražské hygienické stanice proběhly čtvrteční kontroly bez komplikací. Ve většině případů lidé mimořádná opatření dodržovali. V Praze se jednalo pouze o jednotky případů, kdy došlo k jejich porušení a na místě byla uložena bloková pokuta. „Tyto pokuty však nebyly velké,“ uvedla v pořadu 360⁰ na CNN Prima NEWS Shumová.

reklama

Odpovědnost za kontrolu dokladů svých zákazníků nese restauratér. Host je povinen certifikát předložit a ručí za to, že není falešný. Jinak by ho čekal postih. „Jelikož byly tyto kontroly dopředu oznámené, tak ani ta zjištění nebyla velká a samozřejmě ani ty pokuty,“ uvedla Shumová, ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Hygienické stanice hl. m. Prahy.

„Vítanými hosty v podnicích rozhodně nejsme,“ podotkla hygienička. Při porušení opatření hrozí na místě bloková pokuta do výše deseti tisíc korun. Provozovatelům může být ve správním řízení uložena pokuta do výše tří milionů korun. „Pokud se kontrolují povinnosti provozovatelů, zvládají to hygienici sami. Chceme-li kontrolovat fyzické osoby, provádíme to ve spolupráci s policií. Je to náročnější a ze strany zákazníků může být i agrese,“ vysvětlila.

Podle Shumové mají mít tyto kontroly hlavně edukativní charakter. „Naším cílem není nachytat provozovatele či zákazníky,“ upřesnila. Vzhledem k tomu, že se jednalo o předem ohlášenou akci, výsledky ji nepřekvapily. „Výsledky z tohoto ani minulého týdne neukazují, že by situace byla špatná. I lidé, kteří jdou do restaurace, u sebe nějaké potvrzení mají,“ řekla. Kromě kontrolování bezinfekčnosti se hygienici zaměřují také na to, zda je v provozovnách k dispozici dezinfekce, zda se dodržují rozestupy stolů a kontroluje se také usazení zákazníků u stolu.

Naši pracovníci jsou vyčerpaní

Pandemie koronaviru v posledních týdnech sílí. Za středu v Česku přibylo 9 460 nově prokázaných případů onemocnění COVID-19. Hospitalizovaných je 2 300 lidí infikovaných novým typem koronaviru, nejvíce za poslední půlrok. Právě kvůli zhoršující se epidemické situaci vláda rozhodla pro zpřísnění opatření.

„Kontroly neprobíhaly jen tento týden, ale pořád. Je to náročné i pro naše zaměstnance, protože ta situace je dlouhodobá. Naši pracovníci jsou fyzicky i psychicky vyčerpaní. Nemají prostor pro odpočinek,“ popsala Shumová.

„Musíme využít všechny nástroje, které máme, ať už jde o trasování nebo mimořádná opatření. A to je to, co může udělat hygienická stanice. Potřebujeme ale i součinnost veřejnosti. Lidé by se měli chovat zodpovědně vůči sobě i svému okolí,“ uzavřela.

Tagy:

Hlavní zprávy

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama

Domácí zpravodajství

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

reklama