Neofašisté v Itálii dali na rakev mrtvého hákový kříž. Po pohřbu u kostela hajlovali

Katolická i židovská komunita v italském Římě odsoudily průběh nedávného pohřbu v kostele svaté Lucie, po kterém extremisté z neofašistické formace Forza Nuova položili na rakev zesnulého člena nacistickou vlajku s hákovým křížem. Neofašisté posléze na veřejnosti hajlovali.

Na první pohled to vypadalo jak výjev z předválečné Itálie. Skupina lidí obklopila rakev překrytou vlajkou Třetí říše a zvedala pravice do vzduchu. Naneštěstí šlo ale o scénu z letošního ledna, kdy se extremisté z neofašistické organizace Forza Nuova účastnili v římském kostele pohřbu jednoho z bývalých členů.

Situace se měla údajně vymknout kontrole až po konci obřadu, během piety podle sloužícího kněze k žádným kontroverzním nedošlo. Na incident upozornila americká CNN.

Dění u kostela okamžitě odsoudily italská katolická i židovská komunita. „Ona vlajka je hanlivým symbolem, který nemůže být jakkoli spojován s křesťanstvím,“ uvedla římská diecéze. Podle ní šlo o příklad „ideologického zneužívání náboženské služby“.

Ani římští Židé v oficiálním vyjádření nešetřili kritikou. „Je nepřijatelné, že se vlajka se svastikou objeví na veřejnosti i po více než 70 letech od konce druhé světové války a pádu fašistické diktatury v Itálii,“ napsali.

Zneužívání náboženských motivů se s organizací Forza Nuova pojí od jejího vzniku v roce 1997. Frakce totiž v některých názorech souzní s ortodoxními katolíky, a to například při pohledu na potraty. Mezi další cíle organizace patří omezení migrace a řízený populační růst.

Tagy: