reklama

Neofašisté v Itálii dali na rakev mrtvého hákový kříž. Po pohřbu u kostela hajlovali

Katolická i židovská komunita v italském Římě odsoudily průběh nedávného pohřbu v kostele svaté Lucie, po kterém extremisté z neofašistické formace Forza Nuova položili na rakev zesnulého člena nacistickou vlajku s hákovým křížem. Neofašisté posléze na veřejnosti hajlovali.

reklama

Na první pohled to vypadalo jak výjev z předválečné Itálie. Skupina lidí obklopila rakev překrytou vlajkou Třetí říše a zvedala pravice do vzduchu. Naneštěstí šlo ale o scénu z letošního ledna, kdy se extremisté z neofašistické organizace Forza Nuova účastnili v římském kostele pohřbu jednoho z bývalých členů.

Situace se měla údajně vymknout kontrole až po konci obřadu, během piety podle sloužícího kněze k žádným kontroverzním nedošlo. Na incident upozornila americká CNN.

Dění u kostela okamžitě odsoudily italská katolická i židovská komunita. „Ona vlajka je hanlivým symbolem, který nemůže být jakkoli spojován s křesťanstvím,“ uvedla římská diecéze. Podle ní šlo o příklad „ideologického zneužívání náboženské služby“.

Ani římští Židé v oficiálním vyjádření nešetřili kritikou. „Je nepřijatelné, že se vlajka se svastikou objeví na veřejnosti i po více než 70 letech od konce druhé světové války a pádu fašistické diktatury v Itálii,“ napsali.

Zneužívání náboženských motivů se s organizací Forza Nuova pojí od jejího vzniku v roce 1997. Frakce totiž v některých názorech souzní s ortodoxními katolíky, a to například při pohledu na potraty. Mezi další cíle organizace patří omezení migrace a řízený populační růst.

Tagy:

Hlavní zprávy

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal
Tenis

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal

Světová tenisová jednička Srb Novak Djokovič prohrál soud o zrušená víza, musí opustit Austrálii a nebude obhajovat titul na Australian Open, které začne v pondělí. Tenista prohlásil, že rozsudek respektuje a Austrálii opustí. Podle CNN mu zbývá ještě několik symbolických možností, ale start turnaje by v každém případě nestihl. Tři soudci federálního soudu v Melbourne rozhodli v jeho neprospěch jednomyslně. Djokovičovi nyní hrozí tříletý zákaz vstupu do země.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jednání Sněmovny jako „žvanění“ opozice? Diskutují Vondráček i Kovářová
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jednání Sněmovny jako „žvanění“ opozice? Diskutují Vondráček i Kovářová

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) chce z původního návrhu schodkového státního rozpočtu bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) seškrtat 80 miliard, aby jej z 377 miliard dostal pod hranici 300 miliard. Je to vůbec možné? V nedělní Partii na toto téma vystoupí ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda ČSSD Michal Šmarda. V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř poslanců z různých politických subjektů. Pořad můžete sledovat od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Šmarda: Babiš mě ve vládě nechtěl, abych ji nerozvrátil zevnitř. Nesnese další osobnost

Předseda ČSSD Michal Šmarda se v minulosti nestal ministrem kultury, protože měl expremiér Andrej Babiš (ANO) obavy, aby mu vládu nerozvrátil zevnitř. V Partii Terezie Tománkové to řekl sám Šmarda s tím, že měl předseda hnutí ANO pravdu, protože by ve vládě nesnesl další silnou osobnost. Přiznal, že by se ve vládě snažil zachovat svoji důstojnost. Reakci Andreje Babiše redakce shání.

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se na úvod poslanecké schůze k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) pustil do guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Umně a téměř bez povšimnutí použil pojem Rusnokova drahota, jako by chtěl ze sebe smýt díl odpovědnosti za inflaci, která je v Česku nejvýše za 13 let. Proč Babišovi vadí šéf ČNB, kterému v červnu končí mandát?

Leží Milan v cimře a bojí se, že vymře aneb Jak o covidu píší čeští básníci

„Zamčený bar / Rolety zatažený / Hosté ožralí.“ To je ukázka z básně novináře a editora Karla Škrabala, která výmluvně ilustruje, jak Češi během nouzových stavů nedodržovali opatření. Básnířka, herečka a filozofka Anna Luňáková začala poezii z éry pandemie covidu označovat jako pandezii a sestavila sborník, do kterého přispělo 80 českých literátů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama