Nerozvážný skok upoutal Jana na invalidní vozík. Rodina dělá vše pro to, aby se vrátil domů

Nerozvážný skok do mělké vody změnil Janu Hemzáčkovi ze Starého Plzence život. Ten je i 14 měsíců po osudném incidentu stále v péči lékařů v Kladrubech. Po poranění páteře zůstane doživotně odkázaný na invalidní vozík. Aby se mohl vrátit domů, sháněla rodina finance na přestavbu nemovitosti a plošinu pro bezbariérový přístup.

K nešťastné nehodě došlo loni na jaře. Jan Hemzáček skočil do vody, když ale nevyplaval, začala jeho kamarádka volat o pomoc. Do záchrany 31letého Jana se okamžitě pustil Jiří Hlaváč. „V polovině pilíře po dopadu zmizel pod hladinou. Byly vidět jenom jeho záda a hlava,“ řekl Hlaváč, který Jana opatrně vytáhl z vody a položil na schody.

Že je něco špatně, vnímal i sám Jan. „Uvědomoval si vážnost zranění. Říkal, že nemůže hýbat rukama ani nohama,“ řekl Jakub Peca, který se na záchraně 31letého muže také podílel.

Prvotní informace od lékařů byla, že se Hemzáček nebude vůbec hýbat. Má za sebou operaci páteře, operaci obou rukou, ale i stimulaci mozku. Teď je v rehabilitačním zařízení v Kladrubech. „Nevěděli jsme, co bude dál, prvotní informace byla, že brácha zůstane ležet. Naštěstí je bojovník a vypadá to, že bude na vozíku a snad rozhýbe ruce a bude moc být s námi doma,“ svěřila se CNN Prima NEWS Hana Hemzáčková, sestra zraněného.

Trápí je plošina

K tomu se ale muselo kompletně přestavět horní patro a protože je v domě hodně schodů, bez plošiny by se nahoru na vozíku nedostal. Rodina proto vyhlásila sbírku, která se shledala s úspěchem. Vybrali přes 700 tisíc. „Byly chvíle, kdy peníze nepřibývaly a my si říkali, že to nezvládneme. Chtěli bychom moc poděkovat za reportáž, kterou jste natočili. Mělo to pro nás velký význam. Děkujeme všem, kteří přispěli na nákup plošiny,“ poděkovala Janova sestra.

Hemzáček se snaží dělat pokroky a rodina zase vše pro to, aby ho mohla přivést co nejdříve domů. „Stavba je před vymalováním. Všechny prostupy jsou upravené na šířku 110 centimetrů, aby se dalo s vozíkem projet. Plošina nás trošku trápí, protože měla dorazit už 15. července, ale zatím nic,“ řekl Honzův tatínek.

Plošinu by firma měla namontovat do 14 dnů a pak už by nic nemělo bránit tomu, aby se Jan vrátil do nově upraveného domova.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:14

Polský ministr: Jestli Rusko použije jaderné zbraně na Ukrajině, NATO může udeřit letadly i raketami

23:48

Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti

23:37

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Živě
ON-LINE: Záporožská a Chersonská oblast jsou nezávislá území, tvrdí Putin a podepsal dekrety

Vladimir Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Ani boxerského šampiona a poslance nemine válka. Obr Valujev se dočká „boje“ s Kličkem

V začátku války na Ukrajině své služby armádě na napadené straně poskytlo i několik slavných boxerů. Po nedávné částečné mobilizaci hlásí také vojska Vladimira Putina hvězdnou posilu z ringu. Povolávací rozkaz dostal obr Nikolaj Valujev – historicky nejvyšší a nejtěžší světový šampion. S trochou nadsázky se dá říct, že se konečně utká s Vitalijem Kličkem, po čemž během kariéry toužil.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.