Neurolog: Zemanův organismus už se nikdy nedá dohromady. Není schopen vykonávat úřad

Rozhovor s neurologem o Zemanově zdraví

Miloš Zeman je ve stavu, kdy už nebude schopen vrátit se do funkce prezidenta. Myslí si to neurolog Martin Jan Stránský. „Je to strašně smutná situace, převážně pro pana prezidenta. Z hlediska alkoholismu zůstane pacientem i nadále,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Podle Stránského je nepředstavitelné, že by se Miloš Zeman vrátil do stavu, kdy by byl fyzicky a neurologicky v pořádku, aby vykonával funkci prezidenta České republiky. „Je to strašně smutná situace, převážně pro pana prezidenta. Z hlediska alkoholismu zůstane pacientem i nadále. (...) Jakožto lékař jsem téměř přesvědčen, že pokud by se vrátil do úřadu, stoprocentně by neměl vykonávat další funkce, aby se šetřil a dožil se delšího a zdravějšího života,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Je téměř nepředstavitelné, že by se prezident vrátil do stavu, kde by byl fyzicky a hlavně neurologicky v pořádku, aby vykonával funkci prezidenta tohoto státu,“ upřesnil později.

Stránský pokračoval tvrzením, že Zemanův organismus je v takové formě, že „už se nedá dohromady“. Podle něho se incidenty, při nichž bude Miloš Zeman potřebovat hospitalizaci, budou vyskytovat stále častěji. „Záleží na podhoubí organismu. Pokud pacient udržuje životní styl, který situaci nevyhovuje, celá cesta je neblahá a více než 50 procent pacientů zemře do jednoho roku a téměř nikdo nepřežije více než dva roky,“ dodal Martin Jan Stránský v pořadu 360°.

Podle něho je v zájmu nás všech zajistit co nejlepší péči, kterou Miloši Zemanovi můžeme dát. „Jedná se o někoho, kdo řídí náš stát,“ poznamenal Stránský.

Zeman je stabilizovaný

Prezident republiky Miloš Zeman byl v neděli převezen z Lán do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Rozhodl o tom její ředitel Miroslav Zavoral už před příjezdem premiéra Andreje Babiše (ANO) do Lán. Stav Zemana je nyní stabilizovaný, hospitalizace může nicméně trvat až tři týdny. Informaci potvrdily zdroje MF Dnes.

Sanitka intenzivní péče společně s prezidentskou kolonou dorazila do nemocnice v neděli odpoledne. V areálu ÚVN hlídkovala policie i ochranka, některým novinářům se podařilo zachytit, v jakém stavu byl Zeman převezen do nemocnice.

Ředitel nemocnice Zavoral pak později odpoledne sdělil médiím, že byl Zeman hospitalizován na jeho doporučení. Diagnózu sice zná a dokáže dle svých slov zacílit léčbu, další podrobnosti o zdravotním stavu prezidenta republiky už ale sdělit nechtěl. Nyní to podle zdrojů MF Dnes vypadá, že je Zemanův stav stabilizovaný. Jeho pobyt v nemocnici se ale nejspíše protáhne, a to až na tři týdny.

Zeman ještě v září strávil v ÚVN osm nocí. Podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, při kterém prezident podstoupil několik vyšetření a dostával infuze. V tehdejší zprávě Hradu je uvedeno, že prezident trpěl dehydratací a mírným vyčerpáním a že u cukrovky nebyly zjištěny nadlimitní hodnoty. Neuropatie nohou, kvůli které se prezident pohybuje na vozíku, podle zprávy přetrvává.

Tagy: