reklama

Neurolog: Zemanův organismus už se nikdy nedá dohromady. Není schopen vykonávat úřad

Miloš Zeman je ve stavu, kdy už nebude schopen vrátit se do funkce prezidenta. Myslí si to neurolog Martin Jan Stránský. „Je to strašně smutná situace, převážně pro pana prezidenta. Z hlediska alkoholismu zůstane pacientem i nadále,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Podle Stránského je nepředstavitelné, že by se Miloš Zeman vrátil do stavu, kdy by byl fyzicky a neurologicky v pořádku, aby vykonával funkci prezidenta České republiky. „Je to strašně smutná situace, převážně pro pana prezidenta. Z hlediska alkoholismu zůstane pacientem i nadále. (...) Jakožto lékař jsem téměř přesvědčen, že pokud by se vrátil do úřadu, stoprocentně by neměl vykonávat další funkce, aby se šetřil a dožil se delšího a zdravějšího života,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Je téměř nepředstavitelné, že by se prezident vrátil do stavu, kde by byl fyzicky a hlavně neurologicky v pořádku, aby vykonával funkci prezidenta tohoto státu,“ upřesnil později.

Stránský pokračoval tvrzením, že Zemanův organismus je v takové formě, že „už se nedá dohromady“. Podle něho se incidenty, při nichž bude Miloš Zeman potřebovat hospitalizaci, budou vyskytovat stále častěji. „Záleží na podhoubí organismu. Pokud pacient udržuje životní styl, který situaci nevyhovuje, celá cesta je neblahá a více než 50 procent pacientů zemře do jednoho roku a téměř nikdo nepřežije více než dva roky,“ dodal Martin Jan Stránský v pořadu 360°.

Podle něho je v zájmu nás všech zajistit co nejlepší péči, kterou Miloši Zemanovi můžeme dát. „Jedná se o někoho, kdo řídí náš stát,“ poznamenal Stránský.

Zeman je stabilizovaný

Prezident republiky Miloš Zeman byl v neděli převezen z Lán do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Rozhodl o tom její ředitel Miroslav Zavoral už před příjezdem premiéra Andreje Babiše (ANO) do Lán. Stav Zemana je nyní stabilizovaný, hospitalizace může nicméně trvat až tři týdny. Informaci potvrdily zdroje MF Dnes.

Sanitka intenzivní péče společně s prezidentskou kolonou dorazila do nemocnice v neděli odpoledne. V areálu ÚVN hlídkovala policie i ochranka, některým novinářům se podařilo zachytit, v jakém stavu byl Zeman převezen do nemocnice.

Ředitel nemocnice Zavoral pak později odpoledne sdělil médiím, že byl Zeman hospitalizován na jeho doporučení. Diagnózu sice zná a dokáže dle svých slov zacílit léčbu, další podrobnosti o zdravotním stavu prezidenta republiky už ale sdělit nechtěl. Nyní to podle zdrojů MF Dnes vypadá, že je Zemanův stav stabilizovaný. Jeho pobyt v nemocnici se ale nejspíše protáhne, a to až na tři týdny.

Zeman ještě v září strávil v ÚVN osm nocí. Podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, při kterém prezident podstoupil několik vyšetření a dostával infuze. V tehdejší zprávě Hradu je uvedeno, že prezident trpěl dehydratací a mírným vyčerpáním a že u cukrovky nebyly zjištěny nadlimitní hodnoty. Neuropatie nohou, kvůli které se prezident pohybuje na vozíku, podle zprávy přetrvává.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vědci se neshodnou, co od mutace omikron čekat. Proč na výzkum potřebují týdny?

Vědci se po objevení varianty omikron, která nejspíše pochází z Jihoafrické republiky, okamžitě pustili do jejího zkoumání. Řeší se její nebezpečnost v porovnání s jinými variantami. Teoreticky by mohla být jakousi spásou, pokud by způsobovala mírnější průběh onemocnění COVID-19. To se ale dozvíme až za určitý čas. Experti ji napřed potřebují důkladně zmapovat a prozkoumat.

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Covidová vlna ve školách: Žáci kašlou jeden přes druhého, řada učitelů je v karanténě

Jeden kašle přes druhého, smrkají a jsou nachlazení, přesto chodí do školy. V poslední době ale také mnoho žáků, studentů a učitelů končí v karanténě či izolaci kvůli koronaviru. Podle Pedagogické komory školy zasáhla obří covidová vlna, vláda je zatím ale příliš neomezuje. Studenti pro CNN Prima NEWS popsali, jak to ve školách skutečně vypadá.

Etzler kvůli covidu skončil na kyslíku. Které další celebrity bojovaly s těžkým průběhem?

Herec Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici na dýchacích přístrojích. Fanouškům prostřednictvím sociální sítě napsal, že nebyl očkován a vyzval národ, aby neudělal stejnou chybu jako on. V českém šoubyznysu není jediným, kdo měl velmi těžký průběh nemoci. Koho dalšího koronavirus dostal na lopatky?

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

reklama

Domácí zpravodajství

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

reklama