reklama

Než hodíš kamenem po záchranáři, zamysli se …

Facebook poskytuje mnoho prostoru k diskuzi. A ty o zvířatech patří k těm nejotřesnějším.

reklama

Facebook poskytuje mnoho prostoru k diskuzi. A ty o zvířatech patří k těm nejotřesnějším.

V každé takové „správné“ diskuzi najdete teoretika, který toho o záchranařině sice mnoho neví, ale má svého psa, jednou byl v útulku nebo jednou zavolal pomoc k opuštěnému koťátku. Své názory si tvoří pouze na základě svého zvířete a své péče. Za roh nevidí, širší měřítko neexistuje.

V té samé diskuzi se jistojistě objeví také vtipálek, jehož hlavním cílem je poukázat na nedůležitost tématu a bytí nad věcí a v těsném závěsu za vtipálkem dobíhá někdo, kdo má uvnitř sebe frustraci, případně vlastní pokřivenou duši, aby to ze sebe všechno vysypal a prostě si uplivnul.

Jistojistě se také objeví někdo, kdo měl kdysi jednu špatnou zkušenost.

A někdo ze záchranářů bývá většinou poblíž, aby si to všechno vyslechl.

Všichni jsou až moc hlasití a svůj názor píší jako pravdu.

Já jsem celkem hodná a milá holka a pořád ještě optimisticky věřím, že diskuze může někam vést nebo by alespoň měla. Po té poslední se ale začínám obávat, že tady vlastně o žádnou diskuzi nejde. Jde o výhru vlastního názoru, a že není podložen znalostmi, nevadí.

Možná je na místě položit si otázku. Pomůže můj komentář něčemu? Neublíží spíše?

Tyhle vlastní neznalé názory vydávané za pravdu, házení všech do jednoho pytle a čím hlasitěji, tím lépe, nakonec ublíží s jistotou jen bezbrannému zvířeti, které dál sedí v útulku, protože někdo někde hlásil, že jsou všichni makový a někdo jiný tomu uvěřil.

Kdybych si mohla napsat něco na čelo, aby se to dostalo ke všem, zřejmě by to bylo něco o tom, že dokud si člověk záchranařinu neprožije od A do Z, jeho představy se budou od reality značně lišit.

Nebudu lhát, jsem jenom člověk a ve chvíli, kdy se z komentářů dozvím, že všem záchranářům jde jenom o peníze, je to pakáž a dobroseři, něco uvnitř mě trochu zabolí. Vím, že se v záchranařině nepohybují samí dobří lidé, ale taky vím, že těch dobrých je stále většina. A taky vím, co tahle práce obnáší a jak moc těžká je. A hlavně vím, že dezinformace mají tendenci se šířit a v důsledku to odnese jenom to zvíře.

Psům, kromě lidské hlouposti a krutosti, ubližuje právě neinformovanost!

A tak se pokusím být ještě hlasitější a pár těch nejdiskutovanějších vět uvést na pravou míru.

  1. Chci psa, tak mi ho dejte, netřeba nic říkat

Co se dozvídáme: „Já vám o sobě nic říkat nebudu, je snad jedno, jestli bydlím v domě nebo bytě.“ „Snad můžete být rádi, že si psa vezmu, ne.“ „Nikdy neadoptuju, protože záchranáři jsou pakáž a oni si tě prolustrujou.“

Realita: Do útulku nechodí jen dobří lidé a zájemce o adopci automaticky neznamená hodný člověk a dobrá péče o zvíře. I když k té čivavě vytažené z množírny do alba napíšete, že potřebuje velmi klidný domov, zavolá na něj pět maminek, které chtějí hračku pro dítě. Na štěně zavolá člověk, který chce pro svou pětaosmdesátiletou maminku společníka a na otázku, co bude za pár let, odpoví „co se ptáte, co bude, tak pes půjde asi zpátky do útulku, kdyby se s maminkou něco stalo, to je snad jedno, ne“. Na velmi aktivního psa zavolá člověk, který na výlety a venčení moc není a na psa, který potřebuje laskavé, ale důsledné vedení, zase někdo, kdo se zrovna vzhlédnul v plemeni, které budí respekt a dokonce napíše i ten, co před nějakou dobou svého minulého psa ubil k smrti. Vítejte v realitě, takhle to tady na světě teď chodí.

Spolky mají jediný cíl. Spojit dvě kompatibilní duše. A tak se ptáme. Kde bydlíte, máte děti? Jaký máte styl života? Kde bude Puňta spát?

I když o sobě víte, že se u vás bude mít pes dobře, my vám do hlavy ani duše nevidíme a nevíme to. A tak potřebujeme, abyste mluvili.

  1. Adopční poplatek nebo příspěvek na léčení a kdo vydělal víc

Co se dozvídáme: „Tak snad mi ho dáte zadarmo, buďte rádi, že si ho vezmu.“ „Vy na tom určitě vyděláváte.“ „Zloději!“ „Vy to děláte pro prachy.“ „Napakujete se na adopčním poplatku.“ „Žebráte u veřejnosti.“

Realita: Náš spolek, stejně jako spousta dalších kolem, je tvořen dobrovolníky. Jsou to lidé jako vy, kteří chodí do svého zaměstnání a mají své vlastní životy, sny, starosti i touhy. Jen někde cestou životem zjistili, že je tu obrovské množství týraných a opuštěných zvířat, která nemají kam jít a spolu s nimi spousta lidí, kteří jsou týraní a vyhození schopni. A že někde vzadu stojí stát, který to až tak moc nezajímá.

A tak se stali dobrovolníky a suplují státní složky. Zdarma.
Říkat nám tedy, že to máme dělat zdarma, je zbytečné, my to zdarma děláme.

90% nákladů spolků jde na veterinární péči. Zvířata bohužel nepřichází ve stylu „ahoj, tady jsem, odblešenej, mám všechna očkování, záněty v uších a močovém měchýři samozřejmě nemám a mám všechny nohy a oči a jsem v pořádku“. Někdo sice dorazí jen se šrámem na duši, ale ti další za ním přijdou s neošetřeným vypíchnutým okem a přelámanýma nohama.

Stát spolkům nepřispívá, a i když má některý útulek s městem smlouvu, není to částka, která by pokryla náročnou péči a veterinární náklady nehezkých případů.

A tak, i když se snažíme dělat věci kolem, potřebujeme pomoc veřejnosti, které tahle neutěšená situace není jedno.

Pokud se totiž na účtu objeví nula, přijde konec. S nulou se pomáhat nedá.

A ano, nerozdáváme psy zadarmo ani za příspěvek sto padesát korun českých. Adopční poplatek tak trochu zaručuje, že má člověk o zvíře opravdu zájem a bude se o něj starat. A taky třeba to, že ho nechce na maso. A v naprosté většině případů nepokryje ani veterinární náklady vybraného budoucího kamaráda.

  1. Kastrujeme a kastrovat budeme

Co se dozvídáme: „Vždyť toho psa mrzačíte.“ „Pes se dá uhlídat, víte, tak proč kastrujete.“

Realita: Pokud pomineme zdravotní důvody a předcházení různým pěkným nádorům a zánětům, které mnohdy končí smrtí, a dostaneme se k podstatě, odpověď je snadná.

Už není kam dávat! Útulky jsou plné, spolky jsou plné!

Pokud se podíváte na svého vlastního psa, o problematice tušíte a své zvíře si uhlídáte, posílám vám na dálku placáka a objetí. Bohužel je vás takových jen pár.

Příslib a papír snese všechno a každý den přichází noví a noví opuštění a týraní jedinci, kteří měli za sebou kdysi také člověka, který říkal, já si je uhlídám, já nebudu množit, já jim najdu dobré domovy. Ty týraní a opuštění nespadli z nebe. Každý den někdo někde týrá, každý den někdo opustí.

  1. Adopční smlouva

Co se dozvídáme: „Já si přece můžu dělat co chci se svým psem.“ „To mě jako budete kontrolovat, to si raději psa koupím, než vás mít za zadkem.“

Realita: Adopční smlouva je tu pro případ průseru, nic víc, nic míň. Někteří majitelé mých dočasek nemají zájem si se mnou psát, což je v pořádku. Jednou za rok mi tak k Vánocům přijde fotografie a pozdrav, já se usměju, jsem ráda a vše je v pořádku. S jinými jsem v pravidelné komunikaci a můžu se pravidelně tetelit z fotek a příběhů, co smradoši doma vyvádí. Nikdo nikdy nebyl obtěžován. Ale ty průsery existují a našim jediným cílem je chránit zvířata.

A tak se, prosím, než hodíte kamenem a všechny odsoudíte, zamyslete. Ale trochu jinak, než z pohledu na svého vlastního psa a s pocitem, že vy se přece staráte dobře.

Ráda bych vám popřála příjemný zbytek léta, vezmu si teď měsíc blogerský prázdniny a budu se těšit zase v září!

Olga
Dočasky De De

Hlavní zprávy

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv
ZOH 2022

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky
Středočeský kraj

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

reklama