CNN Prima News nikotin

nikotin

Výpis příspěvků ke štítku „nikotin“

Nejen kouření. Plicím škodí i to, v jaké lokalitě Češi žijí, varují experti a volají po změně

Že má kouření neblahý vliv na organismus, je známý fakt. Málo se však ví, že zdraví plic může negativně ovlivnit i místo, kde v Česku dotyčný žije. Řeč není pouze o krajích, ale i o konkrétních oblastech či městských částech. Pneumologové například varují před bydlením a přílišným pohybem v blízkosti rušných dopravních křižovatek a hlavních silnic. Znečištěné ovzduší odborníky znepokojuje a volají po zpřísnění dosavadních norem.

Školáci mají utrum. Poslanci zakážou prodej nikotinových sáčků nezletilým, hrozí i pokutami

Nikotinové sáčky si už děti v blízké době nekoupí – budou na prodej jen plnoletým. Počítá s tím novela poslanců vládních stran a ANO, kterou ve čtvrtek Sněmovna téměř jednomyslně schválila už v prvním kole projednávání. Normu, která má i podporu kabinetu, nyní dostane k projednání Senát. Původně odvykací pomůcka se dočkala velké obliby právě mezi mladistvými. Za porušení zákazu prodeje by fyzické osoby mohly podle závažnosti přestupku dostat pokutu až 150 tisíc korun.

Děti ve velkém experimentují s nikotinovými sáčky. Ministerstvo jedná o omezení prodeje

Mají sloužit dospělým kuřákům ke snadnějšímu odvykání kouření, jenže pro spoustu českých dětí jsou paradoxně prvním seznámením s nikotinem. Jak upozorňují učitelé ze základních škol po celé republice, téměř každé dítě na druhém stupni ví, co jsou to nikotinové sáčky a velká část dětí s nimi má osobní zkušenost. Odborníkům se nelíbí, že jsou volně prodejné. Ministerstvo zdravotnictví chystá vyhlášku, která by měla jejich dostupnost regulovat.

Nikotin vs. koronavirus: Tři studie, tři země, tři vědecké týmy, jeden výsledek

Francouzští, britští a italští vědci ve třech na sobě nezávislých studiích dospěli k závěrům, že mezi pacienty s onemocněním COVID-19 je výrazně méně kuřáků, než jaký je jejich odhadovaný podíl v populaci. Francouzi plánují testovat účinky nikotinových náplastí proti koronaviru. Odborníci zdůrazňují nutnost dalšího výzkumu a varují občany, aby nikotinové doplňky ani tabákové výrobky nepovažovali za preventivní opatření.

Je libo nenávykovou cigaretu? Vědci geneticky modifikovali tabák a čtyřistanásobně v něm snížili množství nikotinu

Němečtí vědci tvrdí, že vytvořili druh tabáku, který je téměř zcela bez nikotinové složky. Tento úspěšný krok by mohl pomoci připravit cestu pro nový druh cigaret, které budou mnohem méně návykové. Vědci pro vyšlechtění nového tabáku použili speciální technologii pro odstranění vybraných genů z genového fondu rostliny.