Najít si cestu k nikotinovým sáčkům je pro děti velmi jednoduché, shodli se poslanci a experti na pondělním jednání u kulatého stolu. Podotkli, že jde o velmi závažný problém, který je u školáků potřeba řešit. I proto kvitují regulaci, která má být v platnosti od července příštího roku. Vztahovat se bude na obaly, příchutě i obsah nikotinu.
„Na cigaretách jsem byl závislý už od 15 let. Před necelým rokem jsem přešel na nikotinové sáčky. Učitelé ani rodiče ze mě necítí kouř, svou dávku nikotinu si mohu dát kdykoli a kdekoli,“ chválí si teprve 16letý Jan z Prahy.
Rizikové formy závislostního chování mezi dospělými v Česku
- Denní kuřáci: 1,5 až 2,1 milionu
- Rizikové pití alkoholu: 1,5 až 1,7 milionu
- Psychoaktivní látky: 1,25 až 1,45 milionu
- Intenzivní uživatelé konopných látek: 350 až 465 tisíc
- Lidé užívající drogy rizikově (pervitin a opiody): 43 až 46 tisíc
- Osoby v riziku problémového hraní: 170 až 220 tisíc
Nikotinové sáčky ale užívají ještě mladší děti. Na produkt se totiž nevztahuje regulace jako na jiné tabákové výrobky. Jejich pořízení je tedy jednoduché. Experti v extrémních případech evidují případy předávkování nebo stavu bezvědomí.
Proto je podle poslance a člena sněmovního výboru pro zdravotnictví Josefa Fleka (STAN) nutné o této problematice mluvit. „K nikotinovým sáčkům je nachystaná regulace. Tím můžeme nastavit povědomí mezi lidmi, že se nejedná o nic bezpečného. Učitelé mě na vážnost situace upozorňovali,“ sdělil pro CNN Prima NEWS. Sám prý produkt vyzkoušel. „Na nikotin jsem zvyklý, občas si zakouřím dýmku. Musím ale říct, že po nikotinovém sáčku jsem se opotil, cítil se malátný,“ dodal.
Produkt má líbivý marketing
Regulace by v platnosti měla být od července příštího roku. Prosazuje ji skupina poslanců pěti koaličních stran a opozičního hnutí ANO. Podle náměstka Josefa Pavlovice (Piráti) je nutné nechat regulaci schválit Evropskou komisí. Resort zdravotnictví bude omezovat obaly nikotinových sáčků, maximální obsah nikotinu v jednom sáčku i příchutě.
Právě zajímavé příchutě a atraktivní design jsou pro uživatele velkým lákadlem. „Vyzkoušela jsem nikotinový sáček s tropickou příchutí, zaujalo mě to. Navíc si to kupovali všichni přátelé. Udělalo se mi z toho ale tak zle, že jsem se pozvracela,“ přiznává Tamara. Nikotinové sáčky vyzkoušela v 21 letech a zpětně dodává, že o všech rizicích neměla tušení.
Na to upozornil i zdravotnický výbor. „Učitelé o tom moc nevědí, natož rodiče dětí. Informovanost je velmi špatná,“ podotýká učitelka a poslankyně z Výboru pro zdravotnictví Martina Ochodnická (TOP 09). Poté, co se dozvěděla, že jsou nikotinové sáčky reálný problém, vyzkoušela je společně s dětmi. „Řekla jsem si, že půjdu druhou cestou a řízeně jsme to zkusili. Dětem je 11 a 12 let,“ dodala s tím, že je to snad dostatečně odradilo.
Někomu produkt pomohl
Vládní zástupci na pondělním semináři zároveň připomněli, že tento produkt má i pozitivní stránku věci. Nikotinové sáčky totiž některým pomohly odvyknout si od klasických cigaret. „Kouřil jsem 15 let a v tom nejsilnějším období i dvě krabičky denně. Nikotinové sáčky společně se žvýkacím tabákem mám jako náhražku,“ popsal 33letý Petr Žemba. Někteří se díky sáčkům závislosti na nikotinu zbavili nadobro.
Podle legislativního specialisty z odboru protidrogové politiky Úřadu vlády Petra Plevy je počet uživatelů nikotinových výrobků v Česku v současné době odhadován na 200 tisíc, z nichž 150 tisíc tvoří uživatelé nikotinových sáčků bez obsahu tabáku a 50 tisíc uživatelé porcovaného žvýkacího tabáku.