Nejen kouření. Plicím škodí i to, v jaké lokalitě Češi žijí, varují experti a volají po změně

Že má kouření neblahý vliv na organismus, je známý fakt. Málo se však ví, že zdraví plic může negativně ovlivnit i místo, kde v Česku dotyčný žije. Řeč není pouze o krajích, ale i o konkrétních oblastech či městských částech. Pneumologové například varují před bydlením a přílišným pohybem v blízkosti rušných dopravních křižovatek a hlavních silnic. Znečištěné ovzduší odborníky znepokojuje a volají po zpřísnění dosavadních norem.

Ten, kdo bydlí v chalupě na Šumavě, v životě nevzal do úst cigaretu a nepracoval v zaprášeném provozu, si může zhluboka oddechnout ze svých, s velkou pravděpodobností, velmi zdravých plic. Zbytek lidí je na tom podstatně hůře. Odborníci totiž stále podrobněji zkoumají vliv životního prostředí na jejich zdraví: a výsledky nejsou nijak povzbudivé.

Podle pneumologů celoročně splňuje normy pro čistý vzduch pouze Šumava a okrajové hornaté části několika menších krajů jako Zlínsko či Karlovarsko. Podrobnosti nejen o své lokalitě se dozvíte z ročenky „Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2022“, kterou v říjnu publikoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ČTĚTĚ TAKÉ: Většina Čechů ignoruje prevenci. Bojí se, že jim doktoři něco zakážou, tvrdí odbornice

Většina území České republiky je více či méně znečištěná, což má na dýchací ústrojí podle expertů negativní dopad. Pneumologové na to upozorňují v rámci Dne pro zdravé plíce pořádaného u příležitosti Světového dne chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), který připadá na 15. listopad.

Česko zaostává

„Země vyspělé Evropy už ví, že se dosavadní národní normy pro zdravé ovzduší musí zpřísnit, a upravují je podle posledního doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO). Česko ale v této oblasti poněkud zaostává, přestože se situace za poslední dekádu i u nás zlepšila,“ sdělil v tiskové zprávě, kterou má redakce k dispozici, Vladimír Koblížek, vědecký sekretář České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP (ČPFS). „Škodlivé okolní prostředí, a zejména přítomnost malého polétavého prachu ve vdechovaném vzduchu, má negativní vliv nejen na plíce, ale také na mozek a srdce,“ dodal.

Připomněl nedávno publikovanou čínskou studii sledující téměř 1 500 lidí žijících v blízkosti rušných silnic. „Podstatná část z nich trpěla chronickou obstrukční plicní nemocí. Přestože je Čína ‚proslulá‘ špatným ovzduším, studii lze vztáhnout i na naše podmínky. Kdo bydlí nebo se pohybuje méně než 50 metrů od rušných dopravních křižovatek s tranzitní automobilovou dopravou, má vyšší riziko vzniku mnoha plicních chorob. Stejný metr platí pro sportovce, kteří běhají podél hlavních silnic. Přínos takového pohybu je velmi diskutabilní,“ zdůraznil Koblížek.

Doplnil, že WHO od roku 2021 doporučuje, aby průměrná roční koncentrace drobného polétavého prachu nepřesáhla 5 mikrogramů na metr krychlový (µg/ m³) a čtyřiadvacetihodinový průměr nepřesáhl 15 µg/ m³ na více než 3–4 dny v roce.

„V této souvislosti pak Evropská agentura životního prostředí uvádí, že v roce 2022 bylo 96 procent městské populace v EU vystaveno nadlimitnímu množství inhalovaných pevných částic (polétavého prachu velikosti 2,5 mikrometru a menších). V EU existuje naprosté minimum lokalit s trvale zcela čistým ovzduším,“ dodal plicní lékař.

Šetrnější náhrady? Omyl

Černého Petra si dobrovolně vytahují ti, kteří navíc kouří nebo užívají jiné nikotinové výrobky jako elektronické cigarety, zahřívaný tabák nebo sáčky. „U jednoho z pěti kuřáků se postupem času vyvine CHOPN, kouření z více než 70 procent způsobuje rakovinu plic. Kuřáci často přecházejí na náhrady klasických cigaret s představou, že jsou šetrnější, ale opak je pravdou. Hladina nikotinu není v těchto produktech nijak regulována, a lidé tak do sebe dostávají vysoké koncentrace jedu,“ vysvětluje Martina Koziar Vašáková, předsedkyně ČPFS.

Čeští školáci si oblíbili nový kofeinový dryák. Může být životu nebezpečný, varují odborníci:

„Nikotinové výrobky nové generace se těší velké popularitě především u mladé generace – my se pak setkáváme se zkolabovanými dětmi, které se nikotinem předávkovaly. Roste nám zde generace závislých, a to na droze, která je českou společností, na rozdíl například od heroinu, tolerována. Škodlivostí si však nikotin s tvrdými drogami nijak nezadá,“ doplnila. Předsedkyně plicních lékařů také upozorňuje, že líbivé obaly a příchutě společně s takřka nulovou restrikcí ze strany státu šíření nikotinových náhražek mezi veřejností jenom podporují.

„Lidé si dávají elektronické cigarety jako dárky k Vánocům, z inhalace náhražek tabáku se stává norma. Sice do sebe nedostávají spaliny jako u klasických cigaret, ale inhalují nikotin ve velkých dávkách, nemluvě o dalších toxických příměsích, jejichž dopad na zdraví teprve zkoumáme. Už nyní existuje skupina nemocí způsobených inhalací toxické látky – nikotinu,“ dodala Koziar Vašáková.

Z Národního výzkumu užívání tabáku a alkoholu v ČR z roku 2022 vyplývá, že popularita zahřívaného tabáku roste především u mladších. Zatímco před čtyřmi lety užívalo produkty na principu zahřívaného tabáku 3,2 procenta populace, minulý rok už to bylo téměř 7 procent.

Prevence je zásadní

Přibližně tři čtvrtiny těch, co přijdou do ordinace plicní lékařky Ivany Čierné Peterové, kouří. „Asi 10 procent příchozích užívá nikotinové náhražky,“ uvedla předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů. Kromě léčby plicních nemocí se ona, stejně jako ostatní pneumologové, věnuje prevenci.

„Pacienty vzděláváme o dopadech kouření či inhalace tabákových výrobků. Nabízíme jim očkování, a to především proti chřipce, covidu a pneumokokovým infekcím. Doporučujeme také očkování proti RS virům. Pacienti s poškozenými plícemi totiž patří mezi ohrožené skupiny a nemoc by pro ně mohla být v řadě případů fatální,“ vysvětlila pneumoložka.

Plicní lékaři spolu s praktiky také vytipovávají jedince, jichž by se mohl týkat program časného záchytu rakoviny plic. „Kromě toho, že zachytáváme rakovinu plic včas, objevujeme řadu jiných plicních nemocí, včetně CHOPN, která karcinomu plic často předchází. Tímto vyšetřením doposud prošlo přes 4 300 lidí, z nichž přibližně 17 procent osob mělo diagnostikovanou CHOPN a přibližně 11 procent CHOPN společně s chronickou bronchitidou,“ dodala Čierná Peterová.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Drama v Motole. Novorozence postihla vzácná vada, život mu zachránila rychlá reakce lékařů

Pneumologové se snaží držet plicní nemoci pod kontrolou i prostřednictvím řady osvětových akcí. „Snažíme se dostat k lidem co nejblíže. Mnohdy se totiž bojí k lékaři zajít, přestože kašlou, jsou dušní a unavení. Pořádáme například vzdělávací akci Den pro zdravé plíce,“ připomněl Norbert Pauk, člen výboru Českého občanského spolku proti plicním nemocem, jenž akce organizuje. Účast je bezplatná, přihlášení bude možné v den konání akce na místě nebo on-line prostřednictvím webové stránky www.copn.cz.

Kde si lidé mohou nechat zkontrolovat stav svých plic s pomocí spirometrického měření:

  • 22. listopadu: OC Letňany, Praha, od 12:00 do 18:00
  • 23. listopadu: FN Olomouc, od 8:00 do 14:00 (Klinika plicních nemocí a TBC, 3. patro budovy H2, spirometrická laboratoř)
  • 23. listopadu: FN Brno, od 10:00 do 14:00 hodin (Klinika nemocí plicních a TBC, pavilon E)

Tagy: