Děti ve velkém experimentují s nikotinovými sáčky. Ministerstvo jedná o omezení prodeje

Mají sloužit dospělým kuřákům ke snadnějšímu odvykání kouření, jenže pro spoustu českých dětí jsou paradoxně prvním seznámením s nikotinem. Jak upozorňují učitelé ze základních škol po celé republice, téměř každé dítě na druhém stupni ví, co jsou to nikotinové sáčky a velká část dětí s nimi má osobní zkušenost. Odborníkům se nelíbí, že jsou volně prodejné. Ministerstvo zdravotnictví chystá vyhlášku, která by měla jejich dostupnost regulovat.

Barbora Mrázová vede poradnu pro závislosti neziskové organizace Advaita v Jablonci nad Nisou. V péči už měla několik dětí, které rodiče přivedli poté, co se ukázalo, že experimentují s nikotinem. Zdravotní rizika pro nedospělý organismus jsou přitom podle ní vysoká. „U těch sáčků se velmi těžko odhaduje přiměřená dávka, takže děti byly v podstatě akutně předávkované, měly bolesti hlavy, bušení srdce, zvracely,“ popisuje adiktoložka.

Nikotinové sáčky přitom mají být vhodnější alternativou k běžným cigaretám. Neobsahují tabák, ale čistý nikotin. Jsou bez kouře, bez typického zápachu. Kuřáci, kteří chtějí začít s odvykáním, se vyhnou třeba karcinogenům, které vznikají při spalování tabáku.

Zkušenost má pětina dětí

„Určitě pro kuřáky jsou nikotinové sáčky bezpečnější alternativou, ale rozhodně ne pro děti, které nemají s nikotinem žádnou zkušenost. Ty naopak mohou k cigaretám dovést, protože nikotin obsažený v sáčcích je vysoce návykový,“ vysvětluje Mrázová.

Že děti dobře vědí, o co jde, potvrzuje i průzkum, který si udělali učitelé na základní škole v  Rychnově u Jablonce nad Nisou. „V podstatě všechny děti na druhém stupni to znaly a osobní zkušenost měla odhadem tak pětina z nich. Dopátrali jsme se až do páté třídy, že to některé děti zkusily. Většina z nich popisovala negativní zážitky – bolesti hlavy, pocity na zvracení. Rozšířilo se to podle nás během distanční výuky, kdy děti měly hodně času a scházely se mimo školu, ty starší to přinesly mezi mladší,“ říká učitelka Jiřina Caklová.

Přiznává přitom, že pro učitele to byla naprostá novinka. „Dozvěděli jsme se o tom úplně náhodou poté, co se jednomu chlapci ze sedmé třídy udělalo špatně. Měl u sebe krabičku s nikotinovými sáčky. Později se sice ukázalo, že jeho potíže s tím nesouvisely, nicméně pro nás to byl impuls, abychom se tím začali zabývat,“ uvádí Caklová.

Situaci řeší ministerstvo

Starostu Rychnova u Jablonce nad Nisou zprávy z místní základní školy zaskočily stejně jako učitele. „Nevěděl jsem, o co jde, stejně jako nikdo v okruhu mých známých, kterých jsem se ptal. Děti byly naopak informované skvěle. Dost mě šokovalo, že je to volně prodejné. Na obalu je sice napsané, že to nepatří do ruky nikomu pod osmnáct let, ale to neznamená, že si to děti nemohou koupit. Jsem naopak přesvědčený, že výrobci s dětmi počítají, vždyť ty sáčky mají nejrůznější příchutě a třeba melounovou nebo cukrovou vatu by si sotva nějaký dospělý vybral,“ upozorňuje starosta.

Ten okamžitě napsal dopis na ministerstvo zdravotnictví a zřejmě nebyl sám. Po třech letech, kdy je možné nikotinové sáčky v Česku koupit v každé trafice nebo na internetu, ministerstvo zdravotnictví chystá vyhlášku, která by měla jejich dostupnost regulovat. „Vyhláška teď půjde do meziresortního připomínkovacího řízení, předpokládám, že by mohla být schválena v řádu měsíců,“ upřesňuje na dotaz CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Tagy:
prodej školství závislost CNN Prima NEWS Liberecký kraj žáci nikotin základní škola základní školy děti Jablonec nad Nisou Ministerstvo zdravotnictví Česko vyhláška Ministerstvo zdravotnictví České republiky nikotinové sáčky Rychnov u Jablonce nad Nisou Nikotin