CNN Prima News Notre-Dame

Notre-Dame

Výpis příspěvků ke štítku „Notre-Dame“

Zemřela jako bojovnice. Těžce zraněná trojnásobná matka upozornila na teroristu v Nice

31. října 2020 15:31

Trojnásobná matka Simone Barreto Silva (44) „zemřela jako bojovnice“. Poté, co byla napadena teroristou ve francouzském Nice, uprchla z baziliky Notre Dame a vyvolala poplach ohledně útoku. Bojovnicí třetí oběť útoku nazvali její přátelé a rodina, píše deník Daily Mail. Brazilka, která pracovala jako ošetřovatelka, byla několikrát bodnuta, svým zraněním nakonec podlehla. Její poslední slova byla: ,,Řekněte mým dětem, že je miluji."

Dým nad kulturním dědictvím. Které památky v nedávné době skončily v plamenech?

21. července 2020 06:52

Zkázu historických památek lidé vnímají jako ztrátu kulturního dědictví. Když loni vzplála katedrála Notre-Dame, tragédie se emočně dotkla nejen Francouzů, ale i ostatních národů po celém světě. Stejný scénář se opakoval, když v sobotu plameny zachvátily katedrálu v Nantes. Které další světové památky potkal podobně smutný osud?

Notre Dame rok po požáru: Obnovu zastavil koronavirus, panují obavy o financování

15. dubna 2020 15:38

Záběry hořící katedrály Notre Dame v Paříži před rokem zasáhly prakticky celý svět. Během zhruba 12 hodin zničily plameny téměř kompletně střechu chrámu a dodnes si mnozí z nás pamatují pád menší štíhlé věže jako symbol zkázy vzácné památky. Téměř okamžitě se rozběhly sbírky na opravu. Rekonstrukci ale nejprve znesnadnila kontaminace olovnatým prachem nebo roztavené lešení, teď práce zcela zastavila pandemie COVID-19.