reklama

Zemřela jako bojovnice. Těžce zraněná trojnásobná matka upozornila na teroristu v Nice

Trojnásobná matka Simone Barreto Silva (44) „zemřela jako bojovnice“. Poté, co byla napadena teroristou ve francouzském Nice, uprchla z baziliky Notre Dame a vyvolala poplach ohledně útoku. Bojovnicí třetí oběť útoku nazvali její přátelé a rodina, píše deník Daily Mail. Brazilka, která pracovala jako ošetřovatelka, byla několikrát bodnuta, svým zraněním nakonec podlehla. Její poslední slova byla: ,,Řekněte mým dětem, že je miluji."

reklama

Simone Barreto Silva, 44letá matka tří dětí, se ve čtvrtek 29. října stala jednou z obětí útoku na baziliku v Nice. Bývalá tanečnice samby byla několikrát bodnuta. Celá od krve poté utekla do nedaleké restaurace hledat pomoc, při té možnosti oznámila útok v bazilice. Ani rychlá pomoc ženě nepomohla. Poslední slova řekla zdravotníkům: „Řekněte mým dětem, že je miluji.“

Brahim Jelloule, manažer kavárny Unik, která je naproti bazilice, pro France Television řekl, že žena přešla přes silnici a byla celá od krve. „Stále opakovala, že je někdo uvnitř,“ uvedl Jelloule.

Trojnásobná matka se tak stala třetí obětí teroristického útoku 21letého Tunisana Brahima Aouissaoua, který zavraždil i 54letého církevního pracovníka Vincenta Loquesa a 60leté ženě sťal hlavu.

V pátek 30. října její rodina uvedla, že Simone díky své statečnosti zabránila dalším obětem. Její sestra Solange Barreto pro jihoamerické noviny Correio vyprávěla, že Simone byla na cestě do práce, když procházela kolem baziliky a šla se pomodlit.

„Bojovala proti atentátníkovi a dokonce, i když byla zraněna, dokázala opustit kostel a hledat pomoc a všechny varovat, dokud nepřijela policie. Svou statečností zabránila daleko větší tragédii,“ řekla Barreto. Stejného názoru je i kněz Anderson Argolo, který znal rodinu oběti: „Byla bojovnice a zemřela jako válečnice.“

Simone se jako teenagerka přestěhovala do Francie z Bahie na severovýchodě Brazílie. Studovala na Nice Sophia Antipolis University, aby se stala šéfkuchařkou v hotelu. Vystupovala  také v kvartetu se svými sestrami.

V pátek večer přinesl její známý Mirian květiny na místo kousek od scény čtvrtečního útoku a dodal: „Byla to tak odvážná a úžasná osoba. Její vášeň pro vaření byla neuvěřitelná; před několika dny jsme si posílali recepty.“

Bolsonaro: Proti terorismu musíme bojovat, ale ne květinami

Ve svém prohlášení brazilské ministerstvo zahraničí uvedlo, že velvyslanectví v Paříži poskytuje pomoc rodině zesnulé ženy. „Brazílie vyjadřuje jasné odmítnutí všech forem terorismu bez ohledu na jeho motivaci a znovu potvrzuje svůj závazek usilovat o boj proti této pohromě a její vymýcení,“ píše ministerstvo.

Prezident země Jair Bolsonaro vzpomněl: „Byla tam, aby se pomodlila, když přišel muž, který nenávidí křesťany. Když mluvíme o těchto útocích na křesťany, myslím... musíme s tím bojovat, a ne květinami.“

Tagy:

Zbytečná úmrtí na rakovinu plic. Až 85 procent nemocných přichází k lékaři pozdě

Rakovina plic patří mezi nejzávažnější karcinomy. Její zrádnost spočívá především v tom, že o sobě dlouho nedává vědět. Drtivá většina pacientů přichází k lékaři pozdě. Tento verdikt si z úst lékařů vyslechla i paní Petra, která s nemocí bojuje už dlouho. Její příběh zveřejňujeme při příležitosti Světového dne rakoviny plic, který letos připadá na první srpnový den.

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková jsou olympijské šampionky

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková to dokázaly. Ovládly finále čtyřhry a stávají se olympijskými vítězkami. Duel o zlato proti švýcarské dvojici Belinda Bencicová-Viktorija Golubicová vyhrály díky dvěma získaným setům. První po urputném boji vybojovaly poměrem 7:5. Druhý set již Češky přepnuli na vyšší výkonnostní stupeň a ovládly jej 6:1. Do jisté míry tak Bencicové vrátily sobotní finále dvouhry, které švýcarská tenistka vyhrála proti jiné české reprezentantce Markétě Vondroušové.

Alžběta se zbraní a rozmazlený Harry. Seriál o královské rodině nešetří břitkým humorem

Netrpělivě očekávaný seriál z pera Garyho Janettiho hlásí příchod. Od 29. července se svět kinematografie rozrostl o satirický animovaný seriál The Prince, který si bere na paškál celou královskou rodinu. Dvanáctidílným výtvorem provází nejmladší následovník britského trůnu, princ George. Hlas mu propůjčil sám tvůrce seriálu Janetti. Prince Harryho pak dabuje hvězda série Piráti z Karibiku Orlando Bloom.

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

reklama