OBRAZEM: Zachráněný svatostánek Paříže. Katedrála Notre-Dame se otvírá po ohnivé katastrofě

Více než pět let od ničivého požáru se v sobotu slavnostně znovu otevírá katedrála Notre-Dame v Paříži. Francouzi v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem do rekonstrukce svatostánku vložili obrovskou finanční sumu, nyní má veřejnost na vlastní oči spatřit výsledek. Opravné práce přitom ještě nejsou úplně dokončeny. Na slavnostní akci má v sobotu dorazit i třeba zvolený staronový americký prezident Donald Trump.

Když se 15. dubna 2019 objevila informace, že Notre-Dame, architektonický skvost a jeden ze symbolů Francie, hoří, zrak většiny světa se stočil směrem k Paříži. Francouzi i lidé v zahraničí mohli živě sledovat, kterak z katedrály šlehají plameny a obří dým.

ČTĚTE TAKÉ: Do Česka přestala proudit ropa z Družby. Nevíme proč, přiznal ministr Vlček

Požár se podařilo uhasit až zhruba po 12 hodinách. Škody byly mimořádné. Téměř celá střecha shořela, včetně novogotické věžičky zvané sanktusník, stejně tak byly zničeny některá z vitrážových oken a část nosných kleneb v chrámu. Štěstím bylo, že se duchovním z katedrály, potažmo hasičům, podařilo zachránit většinu artefaktů.

Požár Notre-Dame byl pro Francouze nečekanou ránou. Vyšetřování neprokázalo, že by za ním stál žhářský útok, podle dostupných důkazů šlo o nehodu v souvislosti s drobnými renovačními pracemi. Nejpravděpodobnější variantou byl dle závěrů vyšetřovatelů elektrický zkrat. Hovořilo se však i o nedopalku od cigarety.

Unikátní vizualizace katedrály Notre-Dame:

Francouzi pochopitelně nechtěli jeden ze svých symbolů a dominant Paříže nechat po katastrofě napospas. Vláda v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem vyhlásila rozsáhlé renovační práce, na které věnovala značné finanční prostředky. Celkem bylo na obnovu darováno přes 840 milionů eur (asi 21 miliard korun), přičemž z této částky mělo být využito zhruba 700 milionů.

Do Paříže míří i Biden s Trumpem

Nyní v sobotu, čili více než pět a půl roku od řádění ohnivého živlu, se Notre-Dame opět slavnostně otevře. „Ať už věříte v Boha, nebo ne, Notre-Dame je univerzální symbol a je úžasné ho mít zpět a moci ho znovu objevovat,“ cituje kanadská stanice CBC architekta Sébastiena Truchota. Hlavní architekt pověřený rekonstrukcí Philippe Villeneuve podle BBC uvedl, že dřevo využité na opravu pochází z celé Francie a připomněl, že práce probíhaly i během špatného počasí či pandemie covid-19.

Ačkoliv u katedrály zůstává lešení a jisté práce budou pokračovat po následující tři roky, vnitřek má být již plně zrekonstruován a připraven pro návštěvníky.

V sobotu se tak chystá slavnostní otevření, kterého se účastní osobnosti z celého světa. Dorazit má dosluhující americký prezident Joe Biden i jeho předchůdce a nástupce v jedné osobě Donald Trump, který se do Bílého domu vrátí v lednu. Očekávají se i další hlavy státu. Oproti tomu třeba papež František již informoval, že se znovuotevření nezúčastní. Podle agentury AFP do Paříže dorazí zhruba 50 představitelů jiných států.

Paříž bývá tradičně kvůli dopravě či stávkám často alespoň z části uzavřena. Kvůli události se očekávají další omezení. Na nábřeží Seiny bylo zřízeno pět boxů pro až 40 tisíc diváků, do katedrály by se mělo vejít na další tři tisíce lidí. Na akci bude dohlížet na šest tisíc policistů a četníků. Podle agentury AFP do Paříže dorazí zhruba 50 představitelů jiných států.