Dnes po druhé hodině ranní francouzští hasiči dostali požár pařížské katedrály Notre-Dame pod kontrolu. Není však zcela uhasený. Podle prozatímních zpráv byl požár způsoben rekonstrukčními pracemi.
======================================================================
K požáru katedrály Notre-Dame
Z historie Notre-Dame. Z požáru zachráněny nejvzácnější památky
O průběhu požáru si přečtete v naší online reportáži: ŽIVĚ - slavná pařížská katedrála Notre-Dame hoří
======================================================================
„Notre-Dame je naší historií, naší literaturou, je to místo, kde jsme prožívali celou řadu významných událostí. Je to takové epicentrum našeho života. Je to místo, od kterého měříme vzdálenost z Paříže,“ pronesl svá slova k národu francouzský prezident Emmanuel Macron přímo z místa před katedrálou. K tomu dodal: „Katedrálu znovu vybudujeme, my všichni společně, je to bezpochyby součást francouzského osudu. Já se k tomu zavazuji. Vyhlásíme celostátní sbírku, která překročí i naše hranice. Je to katedrála všech Francouzek a Francouzů. I těch, kteří do ní nikdy nezavítali. Je to naše společná historie, která nyní hoří. Vnímám, jak všichni spoluobčané trpí.“
S požárem bojovalo 400 hasičů za pomoci 18 vodních děl. Ve chvíli, kdy pařížský dóm přišel o svou štíhlou věžičku, propadla celá střecha a plameny zachvátily i jednu z hranatých čelních věží, zdálo se, že dojde k nejhoršímu a konstrukce katedrály se zřítí. Pro stavbu katedrály se totiž použily kameny z okolí Paříže. Psalo se o tom již dříve, že kombinace různých typů kamenů a stavebních materiálů má špatný vliv na stabilitu zdí a celé památky. Vědělo se, že stačí, aby jedna část konstrukce spadla a dojde k dominovému efektu. Neštěstí bylo v tom, že hasiči nemohli proudem vody dosáhnout k šedesátimetrové výšce stavby a z letadel ji, podle francouzských expertů, nebylo možné hasit.Letadla létají rychle, nemusí zasáhnout cíl a helikoptéru nelze použít pro vysoko stoupající teplo z požáru. Francouzská agentura pro civilní bezpečnost Securite Civile, mimo jiné uvedla, že hašení z letadel by mohlo oslabit konstrukci celé katedrály..
Okolí Notre-Dame, blízké mosty byly plné lidí, kteří mlčky přihlíželi zkáze a mnozí z nich plakali, poklekli, modlili se a zpívali náboženské písně. Naštěstí ještě nad ránem oznámil velitel hasičů Jean-Claude Gallet, že se obě čelní věže podaří zachránit. Došlo však k tomu, že celá střecha katedrály se propadla a zřítila se. Dvě třetiny jsou zničeny. Zřítila se tím i úzká věž, dominující v horní části památky, která pocházela z 19. století. Na druhé straně se hasičům, mnohdy riskujícím svůj život, podařilo vynést z hořícího pekla mnohé památky - trnovou korunu, která společně s úlomkem Kristova kříže, hřebem a rouchem svatého Ludvíka patří mezi relikvie a jsou nejvzácnějšími památkami.
Zatím se o příčině požáru spekuluje a agentura Reuters uvádí, že oheň se rozšířil přes střešní krytinu katedrály, kde dělníci prováděli rozsáhlé renovace na balustrádě a poškozených chrličích a rovněž u dřevěné konstrukce věže. Státní zástupkyně oznámila, že se nejspíše jedná o nešťastnou náhodu.
Již během požáru se začalo mluvit o obnově památky. Francouzská nadace Fondation du Patrimoine přišla s mezinárodní výzvou k získání prostředků na obnovu, která pravděpodobně bude stát stovky milionů eur. Dva nejbohatší muži Francie se rozhodli věnovat vysoké finanční částky na obnovu. Francois-Henri Pinault ze skupiny Kering, pod kterou patří značky Gucci a Yves Saint Laurent, věnuje 100 milionů euro a Bernard Arnault, většinový vlastník koncernu LVMH vyrábějící luxusní zboží, věnuje na obnovu katedrály 200 milionů eur.
Česká vláda čeká nyní na rozhodnutí Francie, jak bude postupovat v rekonstrukci a premiér Andrej Babiš přislíbil, že Česká republika finančně přispěje na obnovu památky.
Mirko Radušević