Jihozápad Islandu se připravuje na výbuch sopky Fagradalsfjall. Erupce má podle expertů přijít během následujících dnů. O víkendu úřady z oblasti evakuovaly tisíce lidí a od neděle je vyhlášen také nouzový stav. Informovala o tom agentura Reuters.
Během víkendu upozornil Islandský meteorologický ústav (IMO) na vysoké riziko výbuchu. „Pravděpodobnost erupce na poloostrově Reykjanes nebo těsně před ním se od sobotního rána znovu zvýšila,” potvrdil IMO webu BBC. Od poloviny října bylo naměřeno v okolí sopky až 20 tisíc otřesů.
MOHL BY VÁS ZAJÍMAT RADAR: Celý týden má pršet, přijdou i sněhové přeháňky. Podívejte se, jak bude u vás
Podle profesora vulkanologie na Islandské univerzitě Thora Thordasona je 15 km dlouhá řeka magmatu, která pod poloostrovem protéká, stále aktivní. „Proto bohužel mluvíme o blížící se erupci. Nejpravděpodobnější místo postižení se zdá být město Grindavík,” popsal Thordason.
Jaká nás čeká zima? Ovlivní ji El Niño, jev nabírá na síle a zvedá hladinu oceánů
Meteorologický jev El Niño podle amerických expertů nabírá na síle. Vědci jej nyní mohou pozorovat i pomocí satelitu – doprovází ho zvýšená hladina oceánu, kterou družice Sentinel-6 Michael Freilich monitoruje. Letos však El Niño zatím nedosahuje takové síly jako v rekordních letech 1997 a 2015.
Evakuace tisíců obyvatel
Islandské úřady už během víkendu evakuovaly přes 3 000 obyvatel rybářského městečka Grindavík, které je od sopky vzdálené jen pár kilometrů. „Lidé si berou jen své absolutně nejnutnější potřeby a domácí mazlíčky,” popsala pro BBC islandská novinářka Alda Sigmundsdottirová. Evakuace města přišla poté, co již minulý týden musely úřady kvůli zvýšené seismické aktivitě uzavřít například nedaleké geotermální lázně Modrá laguna, největší turistickou atrakci země.
Island patří mezi seismicky nejaktivnější regiony na světě. O dosud poslední erupci ve stejné oblasti jako Fagradalsfjall se postaral letos v červenci vulkán Litli-Hrutur, v překladu „malý beran“. Další výbuchy sopky na poloostrově Reykjanes bylo možné sledovat také v letech 2021 a 2022, nezasáhly však obydlené oblasti. Píše o tom také agentura Reuters. Předtím byla oblast po osm století sopečně neaktivní.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ničivé zemětřesení zasáhlo Nepál