PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav, omilostnění zločinců i vystoupení z WHO. Co vše už Trump podepsal?

Donald Trump podepsal v Oválné pracovně Bílého domu desítky exekutivních příkazů

ZPRÁVY - 20.1. v 23:00

Staronový prezident USA Donald Trump nelenil a hned první den v úřadu podepsal desítky exekutivních příkazů. Týkaly se například proklamovaného boje proti ilegální migraci, ale i omilostnění výtržníků, kteří před čtyřmi lety zaútočili na Kapitol. Redakce CNN Prima NEWS přináší přehled nejdůležitějších opatření, která Trump v prvních hodinách po své inauguraci podepsal.

Omilostnění výtržníků z Kapitolu

Opatření, které v USA vzbudilo zřejmě největší emoce. Trump ukončil všech téměř 1 600 případů v souvislosti s útokem na Kapitol 6. ledna 2021. V pondělí podepsal prohlášení, kterým omilostnil téměř všech 1 270 osob odsouzených v souvislosti s útokem, nařídil ministerstvu spravedlnosti, aby zrušilo asi 300 nevyřízených případů a nařídil zmírnění trestů skupině 14 dalších lidí, kteří byli obviněni ze závažných zločinů, včetně útoků se zbraní na policisty, píše CNN.

ČTĚTE TAKÉ: Trapas na Trumpově inauguraci. Po plamenném projevu nastalo dlouhé rozpačité ticho

Například bývalý vůdce krajně pravicové skupiny Proud Boys (Hrdí hoši) Enrique Tarrio bude brzy propuštěn na svobodu, řekl televizi CBS News Tarriův právník. Jeho klienta soud poslal na 22 let za mříže za zorganizování spiknutí, jehož cílem bylo zabránit pokojnému předání moci Joe Bidenovi po prezidentských volbách v roce 2020.

Toto rozhodnutí jde podle CNN dál, než mnozí – včetně Trumpových vlastních poradců a spojenců z Republikánské strany – očekávali. Viceprezident JD Vance a předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson v minulých dnech uvedli, že Trump by měl omilostnit pouze nenásilné pachatele.

Zrušení Bidenových exekutivních opatření

Úplně první dekret, který Trump ještě v zaplněné washingtonské aréně Capital One podepsal, zrušil 78 Bidenových exekutivních opatření. Týkala se například zrušení označení Kuby jako státu sponzorujícího terorismus, uplatňování sankcí vůči židovským osadníkům na Západním břehu Jordánu nebo snahy snížit rizika umělé inteligence, informuje CNN.

Odstoupení od Pařížské klimatické dohody a vystoupení z WHO

Trump podepsal exekutivní opatření o odstoupení Spojených států od Pařížské dohody. Totéž učinil už ve svém prvním funkčním období.

Staronový šéf Bílého domu v pondělí rovněž oznámil, že USA vystupují ze Světové zdravotnické organizace (WHO), čímž hned první den ve funkci přerušil vztahy s agenturou OSN pro veřejné zdraví. Trump WHO vytýká například špatné řešení pandemie onemocnění COVID-19, nepřijetí potřebných reforem nebo nepřiměřený politický vliv členských států, speciálně Číny. Trump  také poznamenal, že USA ve srovnání s jinými zeměmi platily nespravedlivě vysokou částku. „Tak moc nás chtěli zpátky, takže uvidíme, co se stane,“ řekl, podle BBC možná s narážkou na možnost, že by se USA mohly do organizace nakonec vrátit.

Dr. Ashish Jha, který v Bidenově administrativě působil jako koordinátor Bílého domu ohledně covidu, označil rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa vystoupit ze WHO za „strategickou chybu“. „WHO je docela zásadní organizace – a s americkým odchodem vzniká politické vakuum, které může zaplnit jen jedna země – a tou je Čína,“ řekl Jha v rozhovoru pro CNN.

Nouzový stav na hranici s Mexikem

Trump také podepsal příkaz o vyhlášení nouzového stavu na hranici USA s Mexikem. Ministerstvo obrany tam tak může podle potřeby navýšit počet příslušníků ozbrojených sil.

Drogové kartely jako teroristické organizace

Mexika se týká také další Trumpovo opatření, a to označení drogových kartelů za zahraniční teroristické organizace. To by podle CNN mohlo předznamenat použití vojenské síly na mexickém území. „Mexiko si to pravděpodobně nepřeje, ale musíme udělat to, co je správné,“ řekl Trump v pondělí večer. Označení kartelů za zahraniční teroristické organizace by také mohlo vést k přísnějším finančním postihům a právním důsledkům v USA vůči zúčastněným osobám.

Právo na občanství

Další nařízení Donalda Trumpa ukončuje automatické přidělování amerického občanství lidem narozeným na americké půdě. Podle dokumentu, který má stanice CNN k dispozici, se opatření vztahuje na případy, kdy se rodiče těchto dětí nacházejí v USA nelegálně a na situace, kdy je matka na území USA dočasně, například na vízum, a otec není občan USA.

Trumpovi lidé si jsou dobře vědomi toho, že toto opatření bude pravděpodobně právně napadeno a nakonec skončí před Nejvyšším soudem. „Něco musí odstartovat právní bitvu,“ řekl již dříve jeden ze zdrojů CNN.

Vyšetřování Bidenovy administrativy

Trump vydal několik hodin po svém nástupu do úřadu také dva exekutivní příkazy, kterými nařídil ministerstvu spravedlnosti a Úřadu ředitele národních zpravodajských služeb zahájit rozsáhlá vyšetřování „cenzury svobody slova“ Bidenovy administrativy nebo „ozbrojování“ donucovacích a zpravodajských služeb. Oba exekutivní příkazy odrážejí Trumpův opakovaný slib z doby jeho kampaně, že půjde po tom, co považoval za nepatřičné snahy Bidenovy administrativy o trestní stíhání jeho spojenců nebo jiných konzervativců.

Sám Trump se však zavázal, že bude usilovat o odplatu vůči svým vlastním politickým oponentům a jeho výběr některých vrcholných administrativních postů signalizuje, že to hodlá ponechat jako svou prioritu, píše CNN. „Americký lid byl svědkem toho, jak předchozí administrativa vedla systematickou kampaň proti svým domnělým politickým oponentům,“ uvádí se v jednom z exekutivních příkazů.

Odložení zákazu TikToku

Trump v pondělí podepsal exekutivní opatření, které odkládá vymáhání zákazu sociální sítě TikTok o 75 dní. Opatření nařizuje americkému ministerstvu spravedlnosti, aby neprosazovalo zákon o zahraničních protistátních aplikacích, který byl přijat s širokou podporou obou stran v Kongresu a v dubnu jej podepsal bývalý prezident Joe Biden. Zákon vyžadoval, aby od 19. ledna byl TikTok ve Spojených státech zakázán, pokud nebude prodáván kupujícímu z Ameriky nebo některému z jejích spojenců. Zákon dává prezidentovi široký prostor pro uvážení, jak zákaz prosazovat.

Trump v pondělí novinářům řekl, že na TikTok změnil názor, protože „ho musí používat“. „A nezapomeňte, že TikTok je z velké části o dětech, o malých dětech. Pokud z něj bude Čína získávat informace o malých dětech, tak to bude v pořádku. Abych byl upřímný, myslím, že máme větší problémy než tohle,“ uvedl.

Genderové teorie

Trump podepsal také příkazy o ochraně žen před „radikálními genderovými teoriemi“, zrušení ochrany pro transgenderové osoby v ozbrojených silách či ukončení programů rozmanitosti, což ve svém inauguračním projevu označil za krok k ukončení snah o „sociální inženýrství rasy a pohlaví ve všech aspektech veřejného a soukromého života“.

Přejmenování zeměpisných názvů

Trump podnikl exekutivní opatření k přejmenování několika amerických pamětihodností – včetně Mount McKinley a Amerického zálivu – v kroku, který podle něj „uctí americkou velikost“. „Je v národním zájmu propagovat mimořádné dědictví našeho národa a zajistit, aby budoucí generace amerických občanů oslavovaly odkaz našich amerických hrdinů,“ stojí v textu exekutivního nařízení.

Nařízení konkrétně vyzývá k přejmenování nejvyššího vrcholu USA, aljašské hory Mount McKinley, kterou tehdejší prezident Barack Obama v roce 2015 přejmenoval na Denali, čímž vyšel vstříc původnímu obyvatelstvu regionu. Mexický záliv by zase měl nést jméno Americký záliv. Nařízení požaduje, aby všechny mapy a dokumenty federální vlády „odrážely jeho přejmenování“.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kteří Češi mířili na inauguraci Trumpa? Odletěl známý podnikatel, Pojar dostal dvě pozvánky

Tagy: