reklama

Nová plošná opatření: Roušky při vyučování a půlnoční zavírací doba v barech

Otevírací doba restaurací a barů bude od sobotní půlnoci plošně omezena. Mezi půlnocí a šestou ráno musí mít všechna stravovací zařízení zavřeno, na čtvrteční tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dosud byla otevírací doba omezena jen v některých regionech. Dále už od pátku budou muset mít žáci ve všech školách při vyučování povinně roušky. Výjimku mají jen děti na prvním stupni.

reklama

„Zakazujeme přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb od sobotní půlnoci napříč celou Českou republikou mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Vychází to z praxe, kterou máme. Dnes je největší počet nakažených mezi 20 až 29 lety. Pro ně není nemoc příliš riziková, ale mohou ji šířit dále v rámci domácností. Chceme se proto zaměřit na kluby, diskotéky a bary,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Již dříve ministr oznámil, že v barech a restauracích může být jen tolik lidí, kolik je tam míst k sezení.

K tématu

Dalším opatřením je od pátku povinné nošení roušek ve školách i ve třídách s výjimkou prvního stupně základních škol. Dosud se povinnost odvíjela od stavu nákazy v jednotlivých okresech a krajích a každá škola se řídila vlastními opatřeními.

Ministr zároveň přiznal, že situace není dobrá a epidemie nabírá na síle. „Faktem je, že epidemiologická situace není dobrá a epidemie nabírá na síle. Pokud se nezačneme chovat tak, jak je nutné, situace se bude zhoršovat a počty případů budou dále exponenciálně růst,“ uvedl Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo i prognózy nárůstu počtu nakažených. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je velké riziko exponenciálního šíření nemoci COVID-19. Reprodukční číslo R, jež uvádí počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, je 1,6.

Na konci září až 70 tisíc nakažených

Epidemie podle něj od 1. září nabrala na rychlosti a nejsou už ohraničená ohniska nákazy. Za měsíc září může být podle Duška v optimističtějším modelu asi 44 000 nových případů. V horší situaci to může být až 70 000.

„Reálná situace je, že epidemie od září nabrala na rychlosti a změnila podobu šíření. Nárůsty se týkají většiny regionů České republiky. Hygienické stanice indikují riziko komunitního šíření,“ uvedl Dušek.

V Česku ve středu poprvé přibylo více než 2 000 případů koronaviru za jeden den. Ve středu testy potvrdily nákazu u 2 139 lidí, což je o 464 více než v úterý. Aktuálně má nákazu 17 619 osob. Většina nakažených má lehký průběh nemoci. Počet hospitalizovaných ale roste, za poslední týden stoupl o více než třetinu. Přibývá také lidí, kteří na nemoc zemřeli.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Představitelé ODS, KDU-ČSL a TOP 09 oznámili, že společně budou kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Od vytvoření bloku očekávají, že výrazně zakonkurují ve volbách hnutí ANO. Lídři trojkoalice se na začátku svého tažení nechali zobrazit jako superhrdinové z komiksů o Avengers. Jejich netypické kostýmy pro politiky se však u lidí na sociálních sítích spíše minuly účinkem.

360°

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Krajská nemocnice v Liberci se potýká s nedostatkem plicních ventilátorů. Liberecký kraj proto požádal ministerstvo zdravotnictví o várku přístrojů, ale resort jim poslal pouze seznam firem, od kterých si je lze zakoupit. Podhodnocuje vláda krajské nemocnice? Jak zvládnou pandemii? A čeho má liberecká nemocnice největší nedostatek? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš.

reklama
Vláda představila scénář návratu školáků. O termínu se rozhodne v příštím týdnu
Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus
reklama
reklama
Blatného první projev před poslanci: Situace se začíná zlepšovat, ale vyhráno nemáme

Vláda

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama