Země, kde se po zemi kutálí hlava učitele? Občanská válka, říká Zemmour a burcuje Francouze

Ve Francii vychází nová politická hvězda, která může výrazně zasáhnout do jarních prezidentských voleb. Není členem žádné strany a svou kandidaturu ještě ani oficiálně nepotvrdil. Třiašedesátiletý spisovatel a novinář Erik Zemmour v posledních průzkumech předběhl všechny známé politiky a ve volbách by se dostal do druhého kola – jako přímý soupeř Emmanuela Macrona. Čím Francouze uhranul?

Francouzský Donald Trump. Takovou přezdívku si vysloužil Erik Zemmour. Pohrdá korektností a nebere si servítky. Chce prý vrátit Francii Francouzům a tvrdě kritizuje Emmanuela Macrona, který prý raději řeší zrušení trestu smrti ve světě místo problémů, které pálí Francii.

„Jak nazvete zemi, kde se po zemi kutálí hlava učitele? Já tomu říkám země v občanské válce. Jak nazvete zemi, kde podříznou policajtku a ještě se to tutlá? Já tomu říkám občanská válka,“ uvedl Zemmour v debatě BFM TV a poukazoval tak na některé teroristické útoky.

Zemmourova popularita raketově stoupá. Lidem se líbí jeho jednoduchá a pádná argumentace. Tady ale srovnání s Trumpem končí. Zemmour je vzdělaný intelektuál, který má historii v malíčku a brilantně se vyjadřuje.

„Komunita věřících proti národu, to je celý problém muslimské asimilace. Museli by vyměnit svou příslušnost, která znamená islám, za novou – francouzskou. Jak říkal už Napoleon Židům, kteří přišli do Francie: Teď se Paříž stane vaším Jeruzalémem,“ řekl Zemmour v proslovu.

Napoleon je jedním z jeho oblíbenců. A narážku na Židy si může dovolit. Sám totiž pochází z rodiny židovských alžírských přistěhovalců. Jak říká, stal se Francouzem se vším, co k tomu patří. A splynutí s francouzskými hodnotami požaduje i po současných migrantech. Například navrhuje, aby dětem dávali francouzská křestní jména. Svým programem bere vítr z plachet dosavadní nejvážnější Macronově soupeřce – Marine Le Penové.

„Jaký je mezi nimi rozdíl? Když se Le Penové zeptáte, jak chce udělat to, co říká, nedočkáte se odpovědi. Když Zemmour mluví o zastavení migrace, posílání kriminálníků zpátky do Maroka a Alžírska, a vy se ho zeptáte jak, má konkrétní odpověď,“ popsal student Théo Waegel. Všechny proto teď zajímá, jestli a kdy oznámí svou kandidaturu do Elysejského paláce.

Tagy: