reklama

Země, kde se po zemi kutálí hlava učitele? Občanská válka, říká Zemmour a burcuje Francouze

Ve Francii vychází nová politická hvězda, která může výrazně zasáhnout do jarních prezidentských voleb. Není členem žádné strany a svou kandidaturu ještě ani oficiálně nepotvrdil. Třiašedesátiletý spisovatel a novinář Erik Zemmour v posledních průzkumech předběhl všechny známé politiky a ve volbách by se dostal do druhého kola – jako přímý soupeř Emmanuela Macrona. Čím Francouze uhranul?

reklama

Francouzský Donald Trump. Takovou přezdívku si vysloužil Erik Zemmour. Pohrdá korektností a nebere si servítky. Chce prý vrátit Francii Francouzům a tvrdě kritizuje Emmanuela Macrona, který prý raději řeší zrušení trestu smrti ve světě místo problémů, které pálí Francii.

„Jak nazvete zemi, kde se po zemi kutálí hlava učitele? Já tomu říkám země v občanské válce. Jak nazvete zemi, kde podříznou policajtku a ještě se to tutlá? Já tomu říkám občanská válka,“ uvedl Zemmour v debatě BFM TV a poukazoval tak na některé teroristické útoky.

Zemmourova popularita raketově stoupá. Lidem se líbí jeho jednoduchá a pádná argumentace. Tady ale srovnání s Trumpem končí. Zemmour je vzdělaný intelektuál, který má historii v malíčku a brilantně se vyjadřuje.

„Komunita věřících proti národu, to je celý problém muslimské asimilace. Museli by vyměnit svou příslušnost, která znamená islám, za novou – francouzskou. Jak říkal už Napoleon Židům, kteří přišli do Francie: Teď se Paříž stane vaším Jeruzalémem,“ řekl Zemmour v proslovu.

Napoleon je jedním z jeho oblíbenců. A narážku na Židy si může dovolit. Sám totiž pochází z rodiny židovských alžírských přistěhovalců. Jak říká, stal se Francouzem se vším, co k tomu patří. A splynutí s francouzskými hodnotami požaduje i po současných migrantech. Například navrhuje, aby dětem dávali francouzská křestní jména. Svým programem bere vítr z plachet dosavadní nejvážnější Macronově soupeřce – Marine Le Penové.

„Jaký je mezi nimi rozdíl? Když se Le Penové zeptáte, jak chce udělat to, co říká, nedočkáte se odpovědi. Když Zemmour mluví o zastavení migrace, posílání kriminálníků zpátky do Maroka a Alžírska, a vy se ho zeptáte jak, má konkrétní odpověď,“ popsal student Théo Waegel. Všechny proto teď zajímá, jestli a kdy oznámí svou kandidaturu do Elysejského paláce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Senátor Růžička: Mynářovo chování je hanebné. Lidé kolem Zemana se jen snaží získat čas

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN) považuje chování ředitele kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře v posledních dnech za hanebné. Podle něj se akorát snaží získat čas. Uvedl to v pořadu K věci na stanici CNN Prima NEWS. Růžička zároveň připomněl, že diskutovaný článek 66 byl v minulosti použit již dvakrát.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje.

reklama

Domácí zpravodajství

Vláda není připravena na sílící epidemii, tvrdí Spolu. Jaká opatření preferuje koalice?

Vláda podle expertního týmu koalice Spolu nemá připravená opatření proti sílící epidemii koronaviru a neposkytla opozici potřebná data. V prohlášení, které AntiCovid tým v úterý poskytl novinářům, experti uvádí, že bez znalostí dat nemohou aktivně podpořit stanoviska připravovaná ministerstvem zdravotnictví. K jejich zapojení do rozhodování vyzval minulý týden premiér končící vlády Andrej Babiš (ANO).

reklama