reklama

Migrant měl péct bagety pro Macrona. Úspěch mu zhatily nenávistné komentáře o Francouzích

Taková nenápadná soutěž o bagety a jaký skandál ve Francii způsobila. Vítěz se stává dodavatelem baget do prezidentského paláce na další rok. Tradice stará třicet let se však nyní otřásla v základech. Na vítězného pekaře vyplulo pár facebookových škraloupů a ke spolupráci nakonec nedojde.

reklama

Ani moc veliká, ani malá, navrchu pěkně křupavá, ale uvnitř měkká, pěkně rovná s pravidelnými zářezy, a hlavně rozplývající se na jazyku. Taková má být ideální bageta, jeden z pilířů francouzské kuchyně a symbol Francie vůbec.

Francouzi jsou na své bagety náležitě pyšní a není divu, že soutěž o nejlepší bagetu, přitahuje velkou pozornost. Kromě ceny 4 000 euro její vítěz získává obří renomé a také přístup do prezidentského paláce.

„Soutěž zavedl Jaques Chirac, když byl pařížským starostou. A logicky, když se pak stal prezidentem, chtěl, aby mu pečivo dodával ten nejlepší pekař. A z toho se pak stala tradice,“ vysvětlil bývalý kuchař v prezidentském paláci Guillaume Gomez.

Letos se klání zúčastnilo na dvě stě nejlepších pekařů z Paříže a okolí. A toto je šťastný vítěz těsně po vyhlášení výsledků. 42letý Makram Akrout, který kdysi přišel do Francie jako nelegální migrant a během let tu získal nejen papíry, ale také pověst skvělého pekaře.

Nenávist na Facebooku

„Můj táta je také pekař. Já jsem přišel do Francie před 19 lety a celou tu dobu dělám tohle řemeslo. Před dvěma lety jsem si otevřel pekárnu a tohle je náš velký úspěch,“ popsal vítěz soutěže o nejlepší bagetu 2021 Makram Akrout.

Mohl to být krásný příběh o tuniském mladíkovi, který nakonec peče bagety pro francouzského prezidenta. Jenže happy end se nekoná. Krátce po vyhlášení výsledků se totiž ukázalo, že Makram na svém Facebooku sdílel nejeden nenávistný protifrancouzský komentář, jako třeba ten o podlých psech, kteří prolévají slzy nad hořícím chrámem Notre Dame, ale nepláčou, když se někdo vysmívá Alláhovi.

Nešťastný pekař nejdřív tvrdil, že se mu do účtu někdo naboural. Pak přiznal, že šlo o nerozvážnost a nakonec ani nepřišel na předávání cen. A v Elysejském paláci se rozhodli, že budou raději i příští rok křoupat osvědčené bagety od současného dodavatele.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky
Ekonomika

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky

Vánoce se blíží a lidé řeší, jestli si na ně půjčit, nebo ne. Téměř šest procent lidí uvažuje, že si na vánoční dárky půjčí. Vyplývá to z posledního průzkumu agentury IPSOS. Odborníci jednoznačně varují před tím, aby se lidé kvůli svátkům zadlužili. I když se mohou zdát některé půjčky na první pohled výhodné, pokud nejsou splacené včas, úroky se pořádně nasčítají.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

Ekonom: Mnozí podnikatelé už státu nikdy nebudou důvěřovat. Řada podniků už neotevře

Vláda od pátku 26. listopadu přijala další restrikce, které zkomplikují život zejména podnikatelům. Ekonom Radovan Vávra podotkl, že už ani neví, kolikáté ráně ze strany státu čelí. „Už v létě jsme viděli, že ti, kteří mají vyšší fixní náklady a náklady spojené se znovuotevřením, neotevřeli. Neuvěřili vládě, že můžeme udělat tečku za koronavirem. A už nikdy nebudou státu důvěřovat,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

Zeman musí do izolace a s Fialou se setkat nemůže, říká hygienička. Žádné výjimky

Aktualizováno

Jmenování Petra Fialy (ODS) premiérem se opět komplikuje. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová Českému rozhlasu řekla, že prezident Miloš Zeman má být kvůli pozitivnímu testu na covid v izolaci a s Fialou se nesmí setkat. Její slova následně potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Šéf ODS se schůzkou s nakaženým prezidentem počítal.

Pelta ovlivňoval dotace pro sport, rozhodl soud. Dostal nepravomocně šest let vězení

Miroslav Pelta i exnáměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová jsou v dotační kauze vinní. Bývalý šéf českého fotbalu dostal šest let vězení nepodmíněně a pětimilionovou pokutu, jeho někdejší milenka o půl roku více. Jde o nepravomocný rozsudek. Pelta měl před lety těžit ze vztahu s Kratochvílovou a díky ní dostat pro fotbalovou asociaci více peněz. Soud zároveň osvobodil předsedu České unie sportu Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče i exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu.

Cesta na MS vede pro Čechy nejprve přes Švédsko. Pak mohou potkat Rusko, nebo Polsko

Šestnáct let. Minimálně tak dlouho bude česká fotbalová reprezentace čekat na účast na mistrovství světa. Aby se smutný fakt nestal ještě smutnějším, musí Patrik Schick a spol. v březnu zvládnout dvoukolovou baráž. Los v Curychu rozhodl o tom, že pokud se národní tým chce dostat na šampionát konající se příští rok v Kataru, musí nejprve porazit Švédy. Zápas se odehraje 24. března ve Skandinávii.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

PŘEHLEDNĚ: Zákaz vánočních trhů a omezení restaurací. Co dalšího vláda zpřísnila?

Vláda zakázala vánoční trhy a omezila otevírací dobu restaurací, od pátku musí zavírat ve 22 hodin. Také omezila počet osob na hromadných akcích, jako jsou plesy, oslavy nebo večírky, kde může nově být pouze 100 lidí. Kulturních akcí nebo sportovních utkání se může nově účastnit pouze 1 000 osob. Ve čtvrtek na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

reklama