CNN Prima News Marine Le Penová

Marine Le Penová

Výpis příspěvků ke štítku „Marine Le Penová“

Macron jako veřejný nepřítel číslo jedna. Francouzský prezident to schytává doma i v cizině

Francouzský prezident Emmanuel Macron je aktuálně jedním z nejvíce sledovaných politiků v Evropě. A také jedním z nejnepopulárnějších. Ačkoliv platí za těžkou váhu evropské politiky, je dnes ve své domovině v podstatě považován za veřejného nepřítele číslo jedna. Francouzi mu nemůžou přijít na jméno kvůli důchodové reformě. Jeho nepopularita je nyní tak výrazná, že kdyby se právě konaly prezidentské volby, tak by nad ním vyhrála i jeho dlouholetá rivalka Marine Le Penová. Kvůli kontroverzní cestě do Číny to Macron zároveň schytává i na mezinárodní scéně.

Itálii poprvé povede žena. Meloniová má fašistickou minulost, obdivuje Orbána i fantasy

Itálii s největší pravděpodobností poprvé v historii povede žena. Lídryně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová ovládla volební klání s více než 26 procenty odevzdaných hlasů a společně se svými pravicovými spojenci míří k sestavení vlády. Zahraniční média a experti ovšem upozorňují, že jde o velmi kontroverzní postavu. Bratři Itálie jsou považováni za krajně pravicovou stranu, která byla založena příznivci diktátora Benita Mussoliniho. Sama Meloniová za sebou má minulost ve fašistické organizaci.

Zafungoval strach z Le Penové. Macronova většina je křehká, hodnotí bývalý velvyslanec

Emmanuela Macrona volili často Francouzi, kteří jen nechtěli mít v čele země Marine Le Penovou. Shodli se na tom ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák a politolog Jan Kubáček. Ten vyjádřil domněnku, že Le Penová nedodrží své slovo, že to byla její poslední kandidatura na post hlavy státu. Pokud bude mít vůli a houževnatost, může být podle něj černým koněm příštích voleb.

Nepokoje ve Francii? V případě triumfu Le Penové by byly větší, popsala reportérka

V Paříži protestovali po vyhlášení výsledků prezidentských voleb hlavně mladí, uvedla přímo z Francie reportérka CNN Prima NEWS Anna Kadavá. Dodala, že v případě vítězství neúspěšné kandidátky a krajně pravicové političky Marine Le Penové by ale byly demonstrace daleko větší. Nedělní vystoupení znovuzvolené hlavy státu Emmanuela Macrona pod Eiffelovou věží podle ní bylo teatrální a pečlivě připravené.

Chceme revoluci. Po celé Francii vypukly po oznámení výsledků voleb bouřlivé protesty

V některých velkých francouzských městech v neděli vypukly po oznámení očekávaných výsledků prezidentských voleb protesty. V centru Paříže podle médií policie rozháněla demonstranty nespokojené s výsledkem slzným plynem stejně jako v Rennes, kde protestující i zapálili v ulicích barikádu. Demonstrace o několika stovkách lidí jsou hlášeny rovněž z Marseille, Toulouse, Lyon, Nantes, či ze Štrasburku.

Předběžné výsledky voleb ve Francii: Macron zřejmě vyhraje se ziskem 55 až 58 %

Belgická televize LN24 zveřejnila krátce před uzavřením volebních místností výsledky čtyř průzkumů provedených během hlasování ve francouzských prezidentských volbách, podle nichž zatím vede stávající hlava státu Emmanuel Macron s 55 až 58 % hlasů nad svou soupeřkou Marine Le Penovou. Hlasování ve Francii končí ve 20:00, kdy francouzské televize zveřejní první projekce, jež obvykle bývají přesnější než průběžné sondáže.