reklama

Nová vláda může Piráty obětovat. I Starostové je hodili přes palubu, říká komentátor

Situace kolem jmenování či nejmenování Jana Lipavského ministrem zahraničí může klidně vyvrcholit obětováním Pirátů. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl komentátor webu Info.cz Petr Holec. Koalice by si totiž udržela dostatek hlasů potřebných k vládnutí i bez jejich podpory.

reklama

Podle komentátora Petra Holce může nejasná situace kolem jmenování ministrů dojít až do bodu, kdy se koalice pod vedením designovaného premiéra Petra Fialy Piráty jednoduše rozhodne odstřihnout. „Ve sněmovní většině je zbylé čtyři vládní strany nepotřebují,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Holec. Piráti by tak podle jeho slov mohli být „obětováni“.

Problém vidí také v tom, že Piráti stále řeší volební výsledky, které jim zajistily pouhé čtyři poslanecké mandáty, zatímco koaliční Starostové získali hned 33 poslanců. „Ta strana (Piráti) pořád řeší volební debakl a koalici se Starosty, kteří už navíc Piráty hodili přes palubu,“ dodal komentátor webu Info.cz.

Vládu bez Pirátů si dovede představit i analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová, která říká, že co se aktuálně odehrává v Pirátské straně, je mimo. „Jsou skutečně ve vnitřní tenzi. Je jedno, když v té vládě nebudou,“ uvedla.

Fiala představil seznam kandidátů na ministry své budoucí vlády veřejnosti a prezidentu Miloši Zemanovi 17. listopadu. A právě tehdy nastala obtíž. Hlava státu totiž Fialovi řekla, že se mu jeden z nominantů nelíbí.

Média spekulují, že oním nepohodlným kandidátem je Jan Lipavský z Pirátů, který by se měl stát novým šéfem diplomacie.

Kompetenční žaloba? K tomu nedojde, myslí si novináři

Oba komentátoři jako jeden z rozporů mezi Zemanem a Lipavským zmiňují vztah Česka k Izraeli. „Jestli chce pan prezident něčeho dosáhnout, tak aby česko-izraelské vztahy byly na co nejlepší úrovni. Andrej Babiš (ANO) mu slíbil a nesplnil, že přesune ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Myslím, že debata se ponese i v tomhle duchu,“ pokračovala ve vysílání CNN Prima NEWS analytička Týdeníku Echo.

Holec dodal, že rozepře mohou být i u zahraniční politiky směrem k Rusku a Číně. „Lipavský je známým zastáncem tvrdého protiruského a protičínského kurzu,“ doplnil komentátor.

Jak Zlámalová, tak Holec zároveň očekávají, že na kompetenční žalobu kvůli případnému nejmenování jednoho z Fialových nominantů nedojde. „Kdyby nic nezavetoval, tak by ukázal, že to není Miloš Zeman, ale nějaká karikatura z nemocnice,“ řekla Zlámalová s tím, že očekává, že se Lipavský a Zeman nakonec dohodnou.

Podle Holce si prezident tímto způsobem především testuje ostatní politiky. „Pokud by mu (Fiala) ustoupil hned na začátku, tak se projeví jako slabý,“ dodal Holec.

Tagy:

Hlavní zprávy

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

reklama