Nová vláda může Piráty obětovat. I Starostové je hodili přes palubu, říká komentátor

Situace kolem jmenování či nejmenování Jana Lipavského ministrem zahraničí může klidně vyvrcholit obětováním Pirátů. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl komentátor webu Info.cz Petr Holec. Koalice by si totiž udržela dostatek hlasů potřebných k vládnutí i bez jejich podpory.

Podle komentátora Petra Holce může nejasná situace kolem jmenování ministrů dojít až do bodu, kdy se koalice pod vedením designovaného premiéra Petra Fialy Piráty jednoduše rozhodne odstřihnout. „Ve sněmovní většině je zbylé čtyři vládní strany nepotřebují,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Holec. Piráti by tak podle jeho slov mohli být „obětováni“.

Problém vidí také v tom, že Piráti stále řeší volební výsledky, které jim zajistily pouhé čtyři poslanecké mandáty, zatímco koaliční Starostové získali hned 33 poslanců. „Ta strana (Piráti) pořád řeší volební debakl a koalici se Starosty, kteří už navíc Piráty hodili přes palubu,“ dodal komentátor webu Info.cz.

Vládu bez Pirátů si dovede představit i analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová, která říká, že co se aktuálně odehrává v Pirátské straně, je mimo. „Jsou skutečně ve vnitřní tenzi. Je jedno, když v té vládě nebudou,“ uvedla.

Fiala představil seznam kandidátů na ministry své budoucí vlády veřejnosti a prezidentu Miloši Zemanovi 17. listopadu. A právě tehdy nastala obtíž. Hlava státu totiž Fialovi řekla, že se mu jeden z nominantů nelíbí.

Média spekulují, že oním nepohodlným kandidátem je Jan Lipavský z Pirátů, který by se měl stát novým šéfem diplomacie.

Kompetenční žaloba? K tomu nedojde, myslí si novináři

Oba komentátoři jako jeden z rozporů mezi Zemanem a Lipavským zmiňují vztah Česka k Izraeli. „Jestli chce pan prezident něčeho dosáhnout, tak aby česko-izraelské vztahy byly na co nejlepší úrovni. Andrej Babiš (ANO) mu slíbil a nesplnil, že přesune ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Myslím, že debata se ponese i v tomhle duchu,“ pokračovala ve vysílání CNN Prima NEWS analytička Týdeníku Echo.

Holec dodal, že rozepře mohou být i u zahraniční politiky směrem k Rusku a Číně. „Lipavský je známým zastáncem tvrdého protiruského a protičínského kurzu,“ doplnil komentátor.

Jak Zlámalová, tak Holec zároveň očekávají, že na kompetenční žalobu kvůli případnému nejmenování jednoho z Fialových nominantů nedojde. „Kdyby nic nezavetoval, tak by ukázal, že to není Miloš Zeman, ale nějaká karikatura z nemocnice,“ řekla Zlámalová s tím, že očekává, že se Lipavský a Zeman nakonec dohodnou.

Podle Holce si prezident tímto způsobem především testuje ostatní politiky. „Pokud by mu (Fiala) ustoupil hned na začátku, tak se projeví jako slabý,“ dodal Holec.

Tagy: