CNN Prima News Mendelova univerzita

Mendelova univerzita

Výpis příspěvků ke štítku „Mendelova univerzita“

Nerudová ke kauze s „rychlotituly“: Je to snaha najít špínu tam, kde není. Svědomí mám čisté

Hledá se špína tam, kde není. Mám čisté svědomí, brání se prezidentská kandidátka Danuše Nerudové nařčení z vytváření „rychlotitulů“ na Mendelově univerzitě, kde několik let působila jako rektorka. Ačkoliv sama uznala, že někteří zahraniční studenti „vystudovali rychleji a s menším úsilím, než bylo obvyklé“, podle svých slov nepochybila a řešila problémy okamžitě, jak se o nich dozvěděla. Rovněž se omluvila médiím za to, že hned neodpovídala na dotazy novinářů. „Jednalo se o jednorázovou situaci,“ zdůvodnila v rozsáhlém příspěvku, proč otálela s reakcemi.

Doktorát za 605 tisíc. Agentura nabízela rychlé a snadné studium na univerzitě v Brně

Doktorát za 25 tisíc eur (kolem 605 tisíc korun). Takovou nabídku zprostředkovávala studentům salcburská agentura Institut für Management (IfM) na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Studenti mohli získat titul Ph.D. v oblasti ekonomiky a managementu snadno a rychle. Jde tak o další kaňku na pověsti vysoké školy. Minulý týden nově zvolený rektor Vojtěch Adam rezignoval kvůli pochybnostem o některých článcích, které publikoval.

Zeman si při ceremoniálu rýpl do rektora JAMU. Kvůli hrám o Ovčáčkovi mu nepodal ruku

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval jedenáct nových rektorů vysokých škol. Letošní akce na Pražském hradě si však získala větší pozornost než dřívější v předešlých letech. Nový rektor Mendelovy univerzity Vojtěch Adam už nyní čelí výzvám k rezignaci. A přímo během ceremoniálu zaujal sám Zeman, když jako jedinému nepodal ruku novému rektorovi Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Petru Michálkovi. Ten totiž napsal sérii satirických her o Zemanově mluvčím Jiřím Ovčáčkovi.

Některé domácnosti čeká smrtící koktejl, říká k současné ekonomické situaci Nerudová

Některé domácnosti budou pít smrtící koktejl, okomentovala současnou ekonomickou situaci rektorka Mendelovy univerzity a ekonomka Danuše Nerudová v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Podle ní byla dosavadní státní pomoc zčásti neefektivní a budoucí vláda se nachází v nezáviděníhodné situaci. O Nerudové se také často hovoří jako o možné kandidátce na prezidentku.

Bez reformy se důchody plošně sníží už za deset let, varuje ekonomka Nerudová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) představila dlouho očekávaný koncept důchodové reformy. Stát tak reaguje na zhoršující se demografickou situaci, aby penzijní systém zůstal dlouhodobě finančně udržitelný. „Vznikne nultý pilíř, z něhož stát bude vyplácet minimální garantovaný důchod kolem deseti tisíc měsíčně,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Danuše Nerudová, ekonomka a předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody.

Atmosféra se studenty ve škole je nenahraditelná, říká proděkanka Mendelovy univerzity

V České republice zahájila studium v klasických posluchárnách jen malá část vysokoškoláků. Některé vysoké školy přešly na distanční studium už minulý týden a jiným školní rok v této formě teprve začne. Podle proděkanky Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Martiny Rašticové on-line výuka může fungovat každý den podle rozvrhu a bez problémů. Učitelům i studentům však chybí lidský kontakt.

Univerzity se on-line výuky vzdát nehodlají. Úředníci podle nich slovíčkaří

Národní akreditační úřad se brání podezřením, že by měl v úmyslu odebírat akreditace vysokým školám, jež přejdou na výuku on-line. Prý musí jen dodržovat zákon, který mu nařizuje dohlížet na kvalitu vzdělávacího procesu a garantovat, že vysoké školy fungují v souladu s jejich akreditacemi. Univerzity přesto nerozumí, proč musí mít pro přechod do on-line režimu svolení od státních orgánů a považují to za nemístný zásah do své autonomie. Mendelova univerzita je připravena v případě zhoršení epidemické situace přejít plošně na flexibilní formy vzdělávání. A právě přívlastek „plošný“ je zřejmě jablkem sváru.