Poprvé za třicet let, co se provádí průzkum, obsadila tři města stejnou - první - příčku nejdražšího města světa: Paříž, Hongkong a Singapur. Naopak na dně tabulky se ocitla trojice měst v pořadí Caracas, Damašek a Taškent. Praha je za polovičkou ze 133 zkoumaných měst z 93 zemí a obsadila 82. pozici.
Jedná se o výzkum britské analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU), která shromažďuje více než padesát tisíc různých cen, nakonec je srovnává se 400 jednotlivých cen u 160 zboží a služeb ve 133 městech po celém světě. Srovnávají se ceny jídla, pití, oblečení, potřeb do domácnosti, nájemné, cena za soukromou školu, za úklid bytu nebo rekreační účely.
Výzkum si ve svém komentáři všímá zejména toho, jak je drahá Paříž, která minulý rok byla na druhém místě a dlouhodobě se „proslavuje“ jako jedno z nejdražších měst světa. Je jediným městem zemí eurozóny v první desítce a ve výzkumu se mezi nejdražšími městy objevuje pravidelně již od roku 2003. „Pouze alkohol, cigarety, městská doprava se může cenově srovnávat s jinými evropskými městy,“ píše se v komentáři. Jako příklad se uvádí, že kadeřník v Paříži stojí v průměru 119,04 dolaru (2687 korun), zatímco ve švýcarském Curychu 73,97 dolaru a v japonské Ósace 53,46 dolaru.
V evropských městech se více zaplatí za potřeby pro domácnost, osobní péči nebo za zábavu než jinde ve světě. Z nejdražších evropských měst se k Paříži přidala Ženeva, Curych a Kodaň. K těmto vyjmenovaným evropským městům se připojují některá asijská města, jako jsou Osaka na pátém místě a Soul na sedmém. Ze Severní Ameriky se mezi nejdražší města zařadil New York na sedmém místě a Los Angeles na desáté pozici. U amerických měst to komentář vysvětluje sílícím dolarem a růstem životních nákladů, kdy obě města byla před pěti lety až na devětatřicátém místě.
Deset nejdražších měst světa – pořadí
Singapur
Paříž
Hongkong
Curych
Ženeva
Osaka
Soul
Kodaň
New York
Tel Aviv
Los Angeles
Nejlevnější města
Inflace, devalvace a nestabilita měny se podle společnosti Economist Intelligence staly určujícími pro výši nákladů v mnoha městech světa. Nejvíce se podílely na poklesu cen v zemích, jako jsou Argentina, Brazílie, Turecko nebo Venezuela. Příkladem je hlavní venezuelské město Caracas. Cena kávy v restauraci se během jednoho týdne zvýšila o dvojnásobek na 0,76 dolarů (v prosinci zde káva stála 400 bolivarů - viz Bloomberg).
Zpráva upozorňuje na skutečnost, že se stále více měst ve světě stává levnějšími. Podle uvedených statistik v tom vede Jižní Asie a týká se to zejména indických a pákistánských měst. Politická nestabilita se stává stále významnějším faktorem snižování relativních životních nákladů. To ale znamená, že v některých nejlevnějších městech světa existuje značný rizikový prvek a zjednodušeně řečeno, levnější města bývají na druhé straně méně obyvatelná – méně způsobilá pro život.
Deset nejlevnějších měst světa – pořadí
Caracas
Damašek
Taškent
Alma Ata
Bangalore
Karáčí
Lagos
Buenos Aires
Čennaí
New Dillí
Mirko Radušević