reklama

Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka

Na druhé místo co do počtu mrtvých kvůli pandemii se dostala Indie. Její oficiální bilance v daném termínu činila 221 000 mrtvých, ovšem skutečný počet úmrtí byl podle autorů analýzy téměř trojnásobný.
Zdroj: AP

Kvůli nemoci COVID-19 ve světě zemřelo přibližně 6,9 milionů lidí, odhadli v čerstvé analýze vědci z Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě. S vyčíslením „skutečné bilance pandemie“ přišli ve chvíli, kdy byl součet oficiálně hlášených počtů úmrtí na světě poloviční, konkrétně se mělo jednat přibližně o 3,24 milionu mrtvých. Podle studie vládní statistiky výrazně zkreslují situaci i v Česku a na Slovensku.

reklama

„Jakkoli otřesná se covidová pandemie může zdát, tato analýza ukazuje, že skutečná bilance je výrazně horší,“ řekl ředitel IHME Chris Murray. Nové poznatky podle něj mohou pomoci veřejnosti pochopit rozsah koronavirové krize, úřadům zase mají poskytnout přesnější podklady pro boj s nemocí.

K tématu

O tom, že v řadě zemí oficiální statistiky zdaleka nezachycují všechna úmrtí způsobená covidem, už delší dobu svědčí data o celkové úmrtnosti za dobu pandemie. Právě tyto údaje a jejich srovnání s úmrtností v minulých letech jsou základem studie IHME.

„Tato úmrtnost byla upravena s cílem odečíst úmrtí, která nelze přímo přičítat pandemii. Výsledné odhady tak zahrnují pouze úmrtí přímo způsobená virem SARS-CoV-2,“ vysvětlují autoři výzkumu.

Česko je stále mezi nejhoršími

Při aplikaci této metodiky jsou zemí s největším počtem mrtvých stále Spojené státy, kde podle IHME covid ke 3. květnu způsobil 905 000 úmrtí a nikoli necelých 575 000 úmrtí evidovaných úřady. Na druhé místo se dostala Indie, jejíž oficiální bilance v daném termínu činila 221 000 mrtvých, ovšem skutečný počet úmrtí byl podle autorů analýzy téměř trojnásobný.

Ještě markantnější rozdíl mezi oficiálním údajem a skutečností ukazuje studie v případě Ruska. To na začátku měsíce hlásilo necelých 110 000 smrtelných případů covidu, zatímco nemoc měla v zemi údajně téměř 600 000 obětí. Skutečný počet mrtvých podle IHME několikanásobně převyšuje hlášený údaj také v Egyptě, Japonsku, Kazachstánu nebo Albánii.

K tématu

Česko řadí studie na 15. místo v žebříčku zemí s nejvyššími počty mrtvých na 100 000 obyvatel, nikoli však na úplné čelo žebříčku, kde se ČR aktuálně ocitá při srovnávání oficiálních statistik. Výpočet IHME stanovil výskyt úmrtí na 386,8 případů na 100 000 obyvatel, což je hodnota o 110 vyšší, než jaká v daném momentě vyplývala z vládního součtu. Velmi podobně na tom byly podle analýzy Polsko a Maďarsko, Slovensko mělo údajně na 100 000 obyvatel bezmála 430 úmrtí způsobených covidem.

V případě Slovenska přitom jde o nárůst téměř dvojnásobný, neboť úřady hlásily v přepočtu na 100 000 obyvatel „jen“ 216,6 úmrtí. Východní soused ČR je v tabulce IHME na 11. místě za Peru, Rumunskem nebo Mexikem, nejhůře ze srovnání vychází Ázerbájdžán s hodnotou 648,8.

„Řada zemí se měření následků pandemie věnovala s mimořádným nasazením, naše analýza ovšem ukazuje, jak složité je přesně mapovat nové a rychle se šířící infekční onemocnění,“ komentoval výsledky statistik a odborník na veřejné zdraví Murray.

Druhá vlna covidu znamená pro Indii katastrofu: Spalování mrtvol na ulicích, vyčerpaní zdravotníci a nekonečné fronty na kyslíkové bomby, které jsou nedostatkovým zbožím
Druhá vlna covidu znamená pro Indii katastrofu: Spalování mrtvol na ulicích, vyčerpaní zdravotníci a nekonečné fronty na kyslíkové bomby, které jsou nedostatkovým zbožím
Zdroj: AP

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Vakcíny fungují. Po druhé dávce očkování měl pozitivní test jen zlomek lidí

Vakcíny fungují. Po druhé dávce očkování měl pozitivní test jen zlomek lidí

Očkování funguje, ukázala nová data. Po druhé dávce vakcíny proti covidu mělo pozitivní test 3 792 lidí z 2,097 milionu plně očkovaných, tedy 0,18 procenta. Z toho zhruba polovina případů byla zachycena dříve než dva týdny po aplikaci, kdy podle odborníků vzniká maximální imunita. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) k pondělí 14. června.

Plzeňský kraj

Únik chemikálií v Plzni má třetí oběť. Další muž bojuje o život na JIPce

Únik chemikálií v Plzni má třetí oběť. Další muž bojuje o život na JIPce

Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni má třetí oběť. V sobotu zemřel jeden z mužů, který byl vážně zraněn a hospitalizován, oznámila to administrátorka fakultní nemocnice v Plzni Libuše Kufnerová. Stav druhého zraněného muže se ráno mírně zlepšil a je ve stabilizovaném stavu. Plzeňští kriminalisté v případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

KOMENTÁŘ: Jak Klausovo utahování opasků zvítězilo nad Komárkovou markou za tři koruny
Úřady vyšetřují 82 podezřelých úmrtí po vakcíně. PŘEHLED častých vedlejších účinků
reklama
reklama
Nech se očkovat, vyzval Zeman Klause. Proti pofidérní nemoci ne, reagoval exprezident

Václav Klaus

Domácí zpravodajství

Epidemie dál ustupuje. Přibylo 147 nakažených, počet hospitalizovaných klesl pod stovku
Stav jednoho muže po úniku plynu z plzeňské čističky se zlepšil. Druhý bojuje o život
Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí
Další články
reklama
reklama