Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka

Kvůli nemoci COVID-19 ve světě zemřelo přibližně 6,9 milionů lidí, odhadli v čerstvé analýze vědci z Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě. S vyčíslením „skutečné bilance pandemie“ přišli ve chvíli, kdy byl součet oficiálně hlášených počtů úmrtí na světě poloviční, konkrétně se mělo jednat přibližně o 3,24 milionu mrtvých. Podle studie vládní statistiky výrazně zkreslují situaci i v Česku a na Slovensku.

„Jakkoli otřesná se covidová pandemie může zdát, tato analýza ukazuje, že skutečná bilance je výrazně horší,“ řekl ředitel IHME Chris Murray. Nové poznatky podle něj mohou pomoci veřejnosti pochopit rozsah koronavirové krize, úřadům zase mají poskytnout přesnější podklady pro boj s nemocí.

O tom, že v řadě zemí oficiální statistiky zdaleka nezachycují všechna úmrtí způsobená covidem, už delší dobu svědčí data o celkové úmrtnosti za dobu pandemie. Právě tyto údaje a jejich srovnání s úmrtností v minulých letech jsou základem studie IHME.

„Tato úmrtnost byla upravena s cílem odečíst úmrtí, která nelze přímo přičítat pandemii. Výsledné odhady tak zahrnují pouze úmrtí přímo způsobená virem SARS-CoV-2,“ vysvětlují autoři výzkumu.

Česko je stále mezi nejhoršími

Při aplikaci této metodiky jsou zemí s největším počtem mrtvých stále Spojené státy, kde podle IHME covid ke 3. květnu způsobil 905 000 úmrtí a nikoli necelých 575 000 úmrtí evidovaných úřady. Na druhé místo se dostala Indie, jejíž oficiální bilance v daném termínu činila 221 000 mrtvých, ovšem skutečný počet úmrtí byl podle autorů analýzy téměř trojnásobný.

Ještě markantnější rozdíl mezi oficiálním údajem a skutečností ukazuje studie v případě Ruska. To na začátku měsíce hlásilo necelých 110 000 smrtelných případů covidu, zatímco nemoc měla v zemi údajně téměř 600 000 obětí. Skutečný počet mrtvých podle IHME několikanásobně převyšuje hlášený údaj také v Egyptě, Japonsku, Kazachstánu nebo Albánii.

Česko řadí studie na 15. místo v žebříčku zemí s nejvyššími počty mrtvých na 100 000 obyvatel, nikoli však na úplné čelo žebříčku, kde se ČR aktuálně ocitá při srovnávání oficiálních statistik. Výpočet IHME stanovil výskyt úmrtí na 386,8 případů na 100 000 obyvatel, což je hodnota o 110 vyšší, než jaká v daném momentě vyplývala z vládního součtu. Velmi podobně na tom byly podle analýzy Polsko a Maďarsko, Slovensko mělo údajně na 100 000 obyvatel bezmála 430 úmrtí způsobených covidem.

V případě Slovenska přitom jde o nárůst téměř dvojnásobný, neboť úřady hlásily v přepočtu na 100 000 obyvatel „jen“ 216,6 úmrtí. Východní soused ČR je v tabulce IHME na 11. místě za Peru, Rumunskem nebo Mexikem, nejhůře ze srovnání vychází Ázerbájdžán s hodnotou 648,8.

„Řada zemí se měření následků pandemie věnovala s mimořádným nasazením, naše analýza ovšem ukazuje, jak složité je přesně mapovat nové a rychle se šířící infekční onemocnění,“ komentoval výsledky statistik a odborník na veřejné zdraví Murray.

Tagy: