OBRAZEM: Podívejte se na nejlepší pláže světa. Sedm jich najdete v Evropě, jednu blízko Česka

Která pobřeží si zaslouží vaši pozornost? S výběrem může pomoci publikace s názvem „Nejlepší pláže: 100 nejúžasnějších pláží světa“, kterou připravilo vydavatelské impérium cestovatelských průvodců Lonely Planet. Dvacet z nich odhalili na svém webu. Místa zahrnutá do žebříčku, v němž se nachází kromě dvaceti vyhlášených míst i ty méně známé, jsou rozdělena podle kontinentů. Sedm z nich se nachází v Evropě a jedno je kousek od Česka.

Od Asie, přes Oceánii, Ameriku až po Evropu. Autoři průvodce těmi nejkrásnějšími plážemi světa při výběru neopomenuli žádný kout a zátoku země. Ať už se jedná o pláž Ipanema v brazilském Riu de Janeiru, thajskou Ao Maya, soukromé ráje na Zanzibaru nebo sopečnou podívanou v Řecku.

ČTĚTE TAKÉ: Čedok má za sebou nejúspěšnější rok v historii. Do kterých zemí Češi cestovali nejčastěji?

Jak v Lonely Planet uvádějí, tým autorů napříč světem na vlastní kůži otestoval koupání, šnorchlování, procházky v pralese i popíjení koktejlů, aby vytvořil „definitivní plážovou bibli“.

Zde je 20 ze 100 pláží, které autoři vybrali jako nejlepší na světě:

  • Evropa

1. Sarakiniko, ostrov Milos, Řecko

Do Sarakinika, souboru sluncem vybělených sopečných skal, které se noří do malého tyrkysového úseku Egejského moře, se budete muset lehátky, slunečníky a občerstvením vybavit sami – v okolí nic k pronájmu či osvěžení nenajdete. Úchvatné výhledy a chladivá voda vám však veškerou námahu vynahradí. Skalní útvary se po staletí vlivem větrné a vlnové eroze ponořují, vyklenují a vytvářejí jeskyně k prozkoumání a alabastrové útesy vhodné ke skokům do vody.

„Opalujte se na skalách nebo je využijte jako přístupový bod pro vklouznutí do vody. Sarakiniko patří k nejoblíbenějším plážím v Řecku a bývá plná turistů. Chcete-li se vyhnout davům, navštivte ho v září a říjnu,“ radí průvodce. Pokud se sem vydáte v hlavní sezóně, přijeďte ráno a jediné zvuky, které uslyšíte, budou vítr a šplouchání vln.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Největší výletní loď světa vyplula: Ikona moří s jezerem na palubě pojme 10 tisíc lidí

„Pokud máte možnost, zastavte se při západu slunce – jde o krásný pohled, když alabastrové skály září proti ohnivým odstínům zapadajícího slunce,“ dodali v Lonely Planet.

2. Pláž Punta Paloma, Tarifa, Cádiz, Španělsko

Díky jemnému písku, úžasné vodě a větrem ošlehaným dunám na pozadí Maroka a Gibraltarského průlivu je snadné pochopit, proč je Punta Paloma jednou z nejsvůdnějších pláží ve Španělsku. Sytě modrý Atlantik nabízí skvělé koupání, duny oslnivý výhled a plážová restaurace návštěvníkům pláže tinto con limón: červené víno s limonádou.

„Tuto pláž milují všichni, od těch, kteří sem přijeli poprvé, až po místní obyvatele. Procházka po západním konci vás zavede k přírodním bahenním lázním, kde si můžete natřít pokožku bahnem bohatým na minerály. Po okolních kopcích vede několik dalších pěších a jezdeckých tras, z nichž některé vás zavedou k památkám, jako je prehistorická nekropole Los Algarbes,“ láká průvodce.

Pokud se raději držíte na pláži, je na místě několik možností pronájmu a výuky kitesurfingu. Jestli rádi pozorujete vlny, pravděpodobně zahlédnete delfíny, velryby, stěhovavé ptáky a možná i želvu.

3. Pláž Punta Rata, Brela, Makarská riviéra, Chorvatsko

Zasněná Punta Rata se rozprostírá kolem mysu chráněného přírodní rezervací na kouzelném místě, kde se borové lesy Aleppo setkávají s čistým Jaderským mořem. Jedna z nejkrásnějších pláží na chorvatském pobřeží, kde borovicové háje poskytují stín, zatímco hluboké modré vody nabízejí od června do října teplotu nad 20 °C ideální pro koupání, šnorchlování, jízdu na kajaku nebo na paddleboardu.

„Tato pláž je čirým blahem. Ideálně se zdržte na nedaleké promenádě, abyste zachytili nádherné západy slunce, kdy se obloha rozzáří sytě oranžovo-červenou a neonově růžovou barvou,“ doplňuje průvodce. K pláži se navíc dostanete zhruba dvanáctihodinovou cestou autem z České republiky. Záleží, ze kterého koutu tuzemska vyrazíte.

4. West Beach, Berneray, Skotsko

Pláže na Vnějších Hebridách vypadají, jako by se nacházely spíš někde v tropech než na severoatlantickém pobřeží Skotska. West Beach patří k těm nejmalebnějším – prachový písek se setkává jak se zelenomodrou vodou, tak s pastvinami. „Divoká příroda zde působí jako nedotčený ráj, pětikilometrové pobřeží je lákadlem pro turisty i místní obyvatele,“ uvádí průvodce.

Odvážlivci se mohou jít vykoupat do chladných vod, které jen zřídkakdy překonají 13 °C. Jedná se však o ráj pro plážové turisty, pozorovatele ptáků a pěší turisty. „Travnaté vyvýšené duny nabízejí dokonalé útočiště pro nedotčený výhled na pláž a nejlepší místo pro pozorování kormoránů, terejů a dalších ptáků. Přijeďte na jaře, kdy okolní krajina hýří barvami díky hojně rostoucím divokým květinám,“ doplnili autoři z Lonely Planet.

5. Pláž Rauðasandur, Westfjordy, Island

Islandský Rauðasandur je divoká, deset kilometrů dlouhá oblast s úchvatnými mořskými útesy a tyrkysovou lagunou, která se táhne skrz rozlehlý červený, oranžový a růžový písek. Barvy vycházejí z rozdrcených mušlí hřebenatek.

„Nachází se v Západních fjordech a budete mít pocit, že máte pláž jen pro sebe, až na společnost tuleňů šedých a obecných, kteří občas dovádějí na břehu. Rauðasandur má také několik vynikajících turistických stezek. Je možné dojít až k proslulým ptačím útesům Látrabjarg, kde se v teplých měsících shromažďují tisíce puštíků, břehulí, rybáků a rybáků,“ doplňuje průvodce.

6. Dueodde, Nexø, ostrov Bornholm, Dánsko

Nejslunnější dánský ostrov Bornholm obklopuje divoké Baltské moře. Vypravte se do Dueodde na jižním cípu ostrova, který je proslulý svým ostrým přírodním světlem, a zjistěte proč. „Sluneční paprsky líbají perleťově zbarvený písek a rozechvívají jemné nefritové a azurové vlny na této krásné pláži. Brodit se zdejší mělkou vodou je jako vstoupit do obrazu,“ popisuje atmosféru průvodce.