reklama

Obrázky tlouštíků s nádorem na některých potravinách? Proč ne, říká Špičák z IKEM

V určité fázi mohou důsledky opatření proti epidemii přinést více škody než samotný COVID-19, tvrdí gastroenterolog Julius Špičák. Zásadním rizikovým faktorem koronaviru jsou choroby často spojené s nadváhou: vysoký tlak, ischemická choroba srdeční, mozkové cévní poškození, diabetes. Špičák by si proto dokázal představit, že by na potravinách s vysokou energetickou hodnotou byly „ošklivé obrázky tlouštíků s nádorem jater“.

reklama

Lékař specializující se na diagnostiku a léčbu onemocnění zažívacího traktu z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) byl hostem pořadu Štrunc. Velká část rozhovoru se zabývala koronavirovou pandemií, došlo však i na obezitu.

Různé politické systémy reagují stejně

„Pandemie je plná paradoxů,“ uvedl Špičák na úvod a dodal: „Dodnes přesně nevíme, jak se virus šíří. A zejména proč se v některých oblastech pandemie vyvíjí skutečně nesmírně vážně až fatálně a v jiných je v podstatě nepozorovatelná.“

K tématu

Později na tuto myšlenku navázal v souvislosti se Španělskem: „Z nějakého záhadného důvodu tam byl průběh epidemie prostě jiný. Nepochopím, proč. Kvalita života ve Španělsku je vysoká, zdravotnictví perfektní, dcera pracuje v perfektní nemocnici. Není pro to vysvětlení. A žádné spekulace – očkování proti chřipce, očkování proti tuberkulóze – se nepotvrzují.“

„Je pozoruhodné, že různé politické systémy až na naprosté výjimky reagují stejně. Převažovaly obavy, zejména v počátku, což je pro mě pochopitelné,“ reagoval gastroenterolog na dotaz ohledně restriktivních opatření proti pandemii. „Musíme si ale uvědomit, že v určité fázi mohou důsledky restriktivních opatření přinést více škody než samotná epidemie.“

Virus s námi prostě bude

V rozhovoru došlo i na konkrétní příklady. „Nechal jsem si vytáhnout oficiální statistiky, o kolik poklesla operativa nádorů v oblasti břicha: v průběhu dubna šlo o nějakých 50 procent. Je jasné, že to nemohlo dobře dopadnout. A nefunguje to tak, že se nádory odoperují příští víkend, protože se prostě zdvojnásobí počet operací.“

K tématu

„Zemětřesení může přijít taky na podzim, že jo,“ reagoval Špičák s nadsázkou na spekulace o druhé vlně koronaviru, která může přijít po létě. Nejprecizněji se k tomu podle něj vyjádřil profesor Žaloudík: „Virus s námi prostě bude. A může být aktivnější, méně aktivní, může zmutovat do podoby méně virulentní, více virulentní. Žijeme s množstvím virů, na které jsme si zvykli a zvykneme si i na tento,“ dodal.

Podle Špičáka je velmi důležité, abychom uměli vědecky zpracovávat získaná data a jasně identifikovat rizikové skupiny. „U nás zemřelo přibližně 350 lidí, z toho 300 byli senioři, nepracující senioři,“ uvedl s tím, že – zjednodušeně řečeno – riziko těžkého průběhu nemoci je u aktivního zaměstnance relativně velmi nízké.

„Další zcela konkrétní údaje: 700 nakažených dětí, 20 hospitalizovaných, z toho polovina preventivně, a jenom jedna hospitalizace trvala deset dní,“ pokračoval s tím, že děti obecně také nejsou rizikovou skupinou.

Potíže spojené s přejídáním podceňujeme

Podle Špičáka není samotné stáří u aktivního a štíhlého seniora rizikovým faktorem. „Zásadním rizikovým faktorem jsou přidružené choroby, jejichž riziko s věkem pochopitelně narůstá: vysoký tlak, ischemická choroba srdeční, mozkové cévní poškození, diabetes,“ uvedl s tím, že fibróza plic je méně riziková, než by čekal.

K tématu

Lékař se odkázal také na rozsáhlou studii z USA, podle níž obezita představuje 40 procent rizika těžkého průběhu nemoci. „Na obezitu se samozřejmě většinou nabalují další přidružená onemocnění: takzvaný metabolický syndrom, diabetes, hypertenze. Tato riziková triáda hraje v naší civilizační oblastí zásadní význam.“

Podle Špičáka přitom přejídání řešíme méně než jiné zlozvyky, i když může mít stejně fatální vliv jako třeba kouření. „Klidně řekneme: ‚To je silný kuřák, prokouří si plíce.‘ Ale o člověku s nadváhou se tímto způsobem nevyjádříme,“ řekl Špičák s tím, že jde o důsledek podvědomého ostychu nebo politické korektnosti.

„Dokázal bych si do budoucna představit, že – jako jsou na cigaretách ošklivé obrázky plic – na potravinách s vysokou energetickou hodnotou budou ošklivé obrázky tlouštíků s nádorem jater,“ dodal lékař.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama